השר גלעד ארדן ישיב עד סוף השבוע להצעת נתניהו למנותו לשגריר באו"ם

השר להגנת הסביבה נפגש עם ראש הממשלה וביקש הבהרות לגבי סמכויותיו בתפקיד המוצע

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, צפוי להודיע עד סוף השבוע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, אם הוא יענה בחיוב להצעה לשמש שגריר ישראל באו"ם. ארדן נפגש שלשום עם נתניהו וביקש ממנו הבהרות לגבי סמכויותיו כשגריר באו"ם ומידת השפעתו על קבלת ההחלטות בסוגיות מדיניות הקשורות לתפקיד.

לדברי פקיד בכיר בירושלים, בחודשים האחרונים התקיימו בין נתניהו לארדן שלוש פגישות במסגרת ניסיונותיו של ראש הממשלה לשכנע את ארדן לקבל את התפקיד.

נתניהו סבור שישראל זקוקה בתקופה הנוכחית לאישיות בכירה ביותר שתשמש בתפקיד, זאת במיוחד לאור פעילות הפלסטינים במטרה לקדם הן החלטות אנטי-ישראליות באו"ם והן הכרה במדינה פלסטינית במועצת הביטחון או בעצרת הכללית של האו"ם לקראת סוף השנה.

ארדן מעוניין לקבל ערבויות מנתניהו, לפיהן יקבל כשגריר באו"ם ערוץ ישיר לראש הממשלה מבלי לעבור דרך יועצי נתניהו השונים. התלבטות ארדן אם לקבל על עצמו את התפקיד נובעת בעיקר מהחשש שבחירה בתפקיד השגריר תהיה בעלת השפעה שלילית על הקריירה הפוליטית שלו.

תפקיד השגריר באו"ם עשוי להימשך בין שנתיים לארבע שנים, שבסיומן ישוב ארדן בחזרה לישראל וייאלץ להיאבק מחדש על תפקיד בהנהגת הליכוד לאחר היעדרות ממושכת מהזירה הפוליטית המקומית.

מנגד, מינוי לשגריר באו"ם צפוי להקנות לארדן ניסיון מדיני רב ולשדרג את מעמדו הציבורי. במדינות רבות בעולם שגרירים באו"ם ממונים בהמשך לשרים בכירים בממשלה. שר החוץ המצרי אחמד אבו-ריט שימש לפני כמה שנים שגריר מצרים באו"ם. ראש הממשלה נתניהו היה שגריר ישראל באו"ם ומונה לאחר מכן לסגן שר החוץ.

ארדן נפגש בשבועות האחרונים עם כמה שגרירים ישראלים לשעבר באו"ם כגון דני גילרמן, שהמליצו לו להיענות בחיוב להצעה. עם זאת, ארדן עדיין מתלבט וצפוי לתת את תשובתו לראש הממשלה נתניהו עד סוף השבוע.

מאז חודש יולי מיוצגת ישראל באו"ם על ידי מירון ראובן, שהיה שגריר ישראל בקולומביה, ומונה לשגריר זמני באו"ם בידי שר החוץ, אביגדור ליברמן. מינויו התבצע לאחר שליברמן ונתניהו לא הצליחו להגיע ביניהם להסכמה על מועמד מוסכם.

ליברמן רצה למנות לתפקיד את קונסול ישראל לשעבר בניו-יורק, אלון פנקס, ואף העלה את מועמדותו לאישור הממשלה. נתניהו פסל את מועמדותו של פנקס בבוקר ישיבת הממשלה והאשים את ליברמן בביצוע מהלך חד-צדדי. למרות ניסיונו הרב של פנקס ועברו כדיפלומט, התנגד נתניהו למינוי על רקע ביקורת שמתח עליו פנקס במאמר בעיתון אמריקאי.

הוויכוח בין נתניהו לבין ליברמן, ועצם העובדה שבחודשים האחרונים ייצג את ישראל באו"ם שגריר זמני בלבד יצרו חוסר וודאות רבה במשרד החוץ ובמשלחת הישראלית באו"ם. תחושתם היתה כי השגריר ראובן עלול לעזוב בכל עת לטובת מינוי פוליטי שיהיה מוסכם על ליברמן ועל נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ