השר מיכאל איתן: ליברמן הביא אפס הישגים, שיסיק מסקנות

איתן השיב למתקפה של שר החוץ על שרי הליכוד. "הרבה יותר קל להאשים אנשים ולקרוא להם קרנפים מבלי לדעת כלל מה המושג אומר", אמר; לבני: שר החוץ פוגע במדינה אבל האשם העיקרי הוא ראש הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר מיכאל איתן הגיב היום (שלישי) בחריפות לדבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן, שטען אתמול כי חלק משרי הליכוד הם "מתקרנפים ופיינשמקרים". במהלך סיור באריאל טען השר איתן, שלפי הערכות הופנתה ביקורתו של ליברמן בין השאר כלפיו, כי שר החוץ הביא עד כה אפס הישגים וכי עליו להסיק את המסקנות.

"ישראל נמצאת בבידוד מדיני", אמר איתן, "ואני יכול להגיד שאני כאן באריאל כדי לחזק את המאבק של מדינת ישראל שמטרתו לבסס את מעמדה של העיר במפת הקבע. אחד הפקטורים החשובים במאבק הוא היכולת של המדינה לשכנע את הזירה הבינלאומית בנכונות הפתרון שלנו".

איתן הוסיף כי "כיון שאין אף מדינה בעולם שתומכת בישראל בנושא הזה בתקופה האחרונה, המצב המדיני נהיה הרבה יותר גרוע מבעבר. לצערי, רוב הגורמים שמופקדים על מדיניות החוץ ותפקידם להתמקד ביצירת אקלים נכון ליישום מדיניות ישראל, מתעסקים בנושאים אחרים במקום לשפר את מצבנו. הם קיבלו משרדים חשובים עם הרבה סמכויות ומשאבים, והתוצאות שהם השיגו הם אפס. אם היה קיים המושג אחריות מיניסטריאלית, הם היו חייבים להסיק את המסקנות ולנסות את הכישורים שלהם בעיסוק אחר".

לדברי איתן, "הרבה יותר קל להאשים אנשים ולקרוא להם קרנפים מבלי לדעת כלל מה המושג אומר ומה מקורו. הרבה יותר קל להגיד שצריך לפוצץ את סכר אסואן וללכת לאו"ם כדי לקעקע את מעמד ראש הממשלה".

לגבי אריאל, אמר איתן כי "הקמת המדינה הפלסטינית לא צריכה להיות מלווה בטרגדיה של הזזת 200 אלף איש מביתם. אריאל צריכה להישאר בשטח ישראל. צריך לבוא לפלסטינים עם חבילה יצירתית של הטבות כדי שהבנייה באריאל לא תהפוך להיות הטלת וטו על המשא ומתן".

לבני: מדינה של סתימת פיות ושנאת זרים

גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני התייחסה היום לדבריו של השר ליברמן. בנאום שנשאה באוניברסיטת בר אילן אמרה לבני כי "ממשלת ישראל פוגעת בערכים של המדינה, והופכת את ישראל למדינה של סתימת פיות ושנאת זרים. היא פוגעת ביכולת של צה"ל לפעול לא פחות מהארגונים שמנסים לפגוע בצה"ל. ישראל בתחושה של מצור בינלאומי. פוליטיקאים הולכים לקיצוניות כדי לקבל קולות. לכעוס על כולם זה לא מספיק. קל ללכת אחרי התלהמות, קל להיות בפינה. אי אפשר להתכסות בדמוקרטיה בהסברה אם כל יום פוגעים בה בחקיקה ובוועדות חקירה".

לדבריה, "שר החוץ פוגע במדינה אבל האשם העיקרי הוא ראש הממשלה. הוא קובע והוא בחר את הקואליציה הזו. הבוקר שמעתי שנתניהו התקשר לליברמן - הוא לא עשה את זה אחרי הנאום המשתלח באו"ם, לא עשה את זה אחרי שהסביר לכל השגרירים שלא נעשה שום דבר מדיני, הוא לא התקשר אליו אחרי שהשתלח כלפי מיעוטים, הוא התקשר כדי להגן על שריו. זה ראש ממשלה שעומד מאחורי מאבטחים מול משפחות שכולות כשתוקפים שר שלו, לא אומר לליברמן אמירה ערכית ולא מביע עמדה על המעשים עצמם. רק דיבר נגד. זה מזכיר לי את הלחישה לרב כדורי שהשמאלנים לא יהודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ