בכיר בפיקוד העורף: ת"א יעד מרכזי במלחמה הבאה

"בכל תרחיש מלחמתי, תל אביב תספוג מספר גדול של טילים", כך מזהיר אל"מ אדם זוסמן. בפיקוד העורף מסייעים לראשי הערים להכין תוכניות לשעת חירום

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

עשרים שנה בדיוק לאחר שהטילים העיראקיים נפלו לראשונה בלב גוש דן בפתיחת מלחמת המפרץ הראשונה בינואר 1991, אומר מפקד מחוז דן בפיקוד העורף ש"הסכנה חוזרת לתל אביב. בכל תרחיש מלחמתי, היא תספוג מספר גדול של טילים, מדויקים יותר, קטלניים יותר. אבל גם המוכנות שלנו להתמודדות עם הטילים גבוהה הרבה יותר".

מעבר לתאריך ההיסטורי, הנכונות של אלוף משנה אדם זוסמן להתראיין בפתיחות על האיום הצפוי למחוז שבפיקודו - 16 עיריות ורשויות מקומיות בגוש דן ובלבן תל אביב, סך הכל למעלה ממיליון וחצי אזרחים - באה בעקבות הצגת "תרחיש הייחוס", האיום הצפוי בשעת מלחמה, לראשי הערים. מספרי הטילים הצפויים ליפול על ערי גוש דן, מאות הנפגעים והבניינים ההרוסים, מסייעים לרשויות להכין תוכנית מבצעית לשעת חירום. אבל עכשיו מבקשים בפיקוד העורף להבהיר גם לציבור הרחב מה צפוי.

"ברור שמחוז דן הוא המחוז המאוים ביותר", אומר אל"מ זוסמן. "כל המחוזות נמצאים בקשת הטווחים של האויב, אבל היכולות והמוטיבציה של ארגוני הטרור מכוונות לגוש דן. והפעם, בניגוד למלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה, כמויות נשק תלול המסלול גדולות יותר, והן קטלניות יותר. אנחנו יודעים מה יעשו הטילים והרקטות בהיבט של מאות נפגעים והרס נרחב של תשתיות ומבנים".

וכשמדובר על תל אביב בפרט, הוא לא חוסך בנבואת זעם. "אנחנו יודעים שזאת העיר שתחטוף בסיבוב הבא. אנחנו לא יודעים אם זה יקרה ביום הראשון ללחימה, אבל זאת החלטת האויב ויש לו את היכולות".

תרחיש זה שהועבר לעיריית תל אביב מתייחס למצב בו ישראל נכנסת ללחימה במקביל עם סוריה וארגוני חמאס וחיזבאללה, לא כולל תקיפה אפשרית מהמעגל הרחוק, כלומר איראן. אבל זוסמן מדגיש שגם אם הלחימה תהיה רק בחזית אחת, מצפון או מדרום, עדיין יש לחמאס או לחיזבאללה היכולת להמטיר עשרות טילים על תל אביב. "נסראללה אומר חד משמעית: 'תל-אביב זה המרכז הכלכלי-חברתי של מדינת ישראל. אני משקיע הכל להגיע אליה'".

הרשויות המקומיות בישראל הוגדרו בפיקוד העורף בשתי קבוצות - "סופגות אש" ו"קולטות אוכלוסייה". כל הרשויות בגוש דן הוגדרו כ"סופגות אש". אל"מ זוסמן אומר שהוא שבע רצון מההיערכות של הרשויות שבאחריותו. "הצגנו את התרחיש לחולדאי ולאנשים שלו. הם לא מופתעים, הם יודעים שזה המצב ושהם צריכים לעשות פעולות מעבר לשגרה".

בין הפעולות האלה: איתור מרחבים תת-קרקעיים שישמשו אזרחים שבבתיהם הישנים אין מרחבים מוגנים ראויים. המרחבים, בעיקר חניונים גדולים, צפויים לשמש גם מחסה לעשרות אלפי הפועלים הזרים המתגוררים באזורים בהם אין מרחבים מוגנים. אך לא רק הפועלים, כל אזרח בתל אביב עשוי להזדקק למרחב תת קרקעי זמין, אם ההתרעה תתפוס אותו מחוץ לבית או למקום העבודה - במיוחד לנוכח העובדה שזמן ההתרעה שהוערך עד לאחרונה בשתי דקות, התקצר לדקה וחצי, בשל שינויים ביכולות השיגור של האויב.

פיקוד העורף עובד בשגרה להכין את הציבור, בין השאר מכיוון שהוא סומך על כך שבשעת מלחמה, הישראלים יהיו ממושמעים. לא בטוח שניתן לסמוך על כך - רק כעשרים ומשהו אחוז מאזרחי המדינה ניצלו עד כה את ההזדמנות להצטייד חינם בערכות מגן - בתל-אביב המאוימת, האחוז נמוך אף יותר.

"הטיל הראשון יבוא בבום", אומר אל"מ זוסמן, שברגע שיוכרז על מצב חירום בעורף, יהפוך למעשה למושל גוש דן. "בטח לאזרח האדיש שיושב ושותה קפה באבן גבירול. אבל הבום הזה יעבור מהר וייכנסו מהר לשגרת חירום. השאיפה שלי להחזיר את האזרחים לבתי הקפה כמה שיותר מהר. בתי החולים, הבנקים, בתי הספר, אולי באים קודם בסדרי העדיפות, אבל בהחלט גם בתי הקפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ