מרידור ל"הארץ": הרעיון שהכנסת תחקור ארגוני שמאל מסוכן ביותר

גם השרים בגין ואיתן יצאו נגד הקמת ועדת חקירה לארגוני זכויות אדם; נעצר חשוד בהכנת סרטון ההסתה נגד שי ניצן

יהונתן ליס
מזל מועלם
השתתף בהכנת הידיעה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
מזל מועלם
השתתף בהכנת הידיעה:

השר לענייני מודיעין דן מרידור דחה בשיחה עם "הארץ" את הביקורת שהפנה אליו שר החוץ אביגדור ליברמן. השר מרידור התנגד להצעת החוק של ישראל ביתנו להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני זכויות אדם יחד עם שלושה בכירים נוספים מהליכוד: השרים בני בגין ומכאל איתן, ויו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין. יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, השתלח בהם על כך, כינה אותם קרנפים ופיינשמקרים והאשים אותם בכך שבגללם המחנה הלאומי אינו יכול לשלוט באמת.

בעיניי, הרעיון הזה שחברי כנסת יחקרו גופים שיש להם דעות אחרות הוא מסוכן ביותר. אני כבר יכול לתאר לעצמי את התמונה של חברי כנסת יושבים מסביב לשולחן וחוקרים. חברי הכנסת לא צריכים להיות חלק מוועדות חקירה פוליטיות, זה מזכיר תופעות ממקומות אחרים שאנחנו לא רוצים להיות כמותם. חברי הכנסת צריכים לפקח על הממשלה, ולחקירות מהסוג הזה, אם יש צורך, כתובת: היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליטות והמשטרה".

• אתה מודאג מהיוזמה הזאת?

"כשחופש הביטוי והחירות להביע דעה מאוימים, גם הדמוקרטיה הישראלית מאוימת. יש ללחום בתופעות הללו כדי לשמור על עצמנו מפני הידרדרות למקום שאני לא רוצה להיות בו. הגופים שפועלים למען זכויות האדם, עושים בדרך כלל עבודה חשובה וקשה, כי הם פועלים בתקופות של לחימה ומתח בין עמים, כשאין הרבה סבלנות לזכויות אדם, וזה מאפיין לא רק אותנו. אני מאמין שצריך לשמור גם על כבוד האדם וחירותו, וגם על כבוד העם וחירותו. לכן ארגונים כאלה כמו האגודה לזכויות האזרח עושים בעיניי עבודה חשובה מאוד. יחד עם זה יש דברים שנעשים על ידי ארגונים פרטיים שאני סולד מהם, למשל ההלשנה בחו"ל על קציני צה"ל כדי שיועמדו לדין בפני טריבונל שיפוטי לא אוהד. זו תופעה מכוערת".

• בכל זאת, היו ח"כים בליכוד שתמכו בהצעת החוק של ישראל ביתנו.

"זו היתה טעות מבחינתם. כשההצעה תבוא שוב להצבעה ננסה לשכנע אותם להתנגד. אני מקווה שנצליח לשמור על תנועת הליכוד כתנועה לאומית ליברלית, ולא להפוך אותה לתנועה לאומנית".

האם ההקצנה במערכת הפוליטית שבאה לידי ביטוי בהצעות חוק, בהצהרות וביוזמות אחרות, נובעת מרצונם של הפוליטיקאים לקלוע לטעמו של קהל בוחריהם שמקצין?

"האלמנט קיים. כל אחד יודע ממה זה נובע. השאלה מה אדם צריך לעשות בשביל להיבחר? בבחירות האחרונות בליכוד היתה קבוצה גדולה שנקראה הפייגלינים, שלא תמכה בי, ואני גאה בזה. אני מייצג דרכים אחרות משלהם. לא שיניתי את דעתי ולמרות זאת נבחרתי".

• האם הקריאה לרצח המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שי ניצן היא חלק מגל השנאה ששוטף אותנו?

"ההסתה נגד שי חמורה. אני מכיר אותו למעלה מעשרים שנה, עוד מכהונתי כשר משפטים. איש מוכשר ומוסרי. הוא בעצמו אדם שומר מצוות. הסתה לרצח זו עבירה פלילית חמורה. הסתה גזענית. הביטוי 'כלבים ערבים' זה ביטוי מובהק של מאיר כהנא. ככה בדיוק פתח כהנא את נאומו הידוע בעכו: 'שלום יהודים שלום כלבים'. אלה ביטויים מחליאים וצריך לחקור מי עומד מאחריהם".

• אז זהו גל?

"אפשר למנות בהקשר הזה את הנסיונות לחייב את הערבים בהצהרת נאמנות למדינה, את כל הניסיונות להדיר את האוכלוסייה הערבית מתוך שייכות למדינה, הרעיון המקומם למנוע מאדם לרכוש דירה מפני שאינו יהודי, ההתקפות של חלק מהרבנים נגד השכרת דירה לערבים. כל ההצעות האלה נועדו ליצור תחושה שהמדינה לא שייכת לערבים. אם המדינה מפלה היא לא נוהגת כמדינה יהודית.

אני מוכרח להגיד שאני נדהם מול המחיקה של הזכרון הלאומי של היהודים. האם הם לא מזדעזעים? האם הם לא זוכרים את 'אל תמכרו ליהודים' משפה אחרת? יש לנו בעיה לא קלה בעולם. התופעות האלה רק עוזרות לצייר אותנו באורח שלילי. זה לא רק העניין המוסרי אלא גם העניין התדמיתי. תפקיד ההנהגה הוא לעצור את התופעות הללו, ולהגן על הערכים היסודיים של מדינת ישראל נגד גזענות ואפליה".

• כהנהגה אתם עושים מספיק? הרי ליברמן הוא חלק מההנהגה.

"אני לא רוצה לדבר על אדם כזה או אחר. אנחנו עושים לא מעט, וכל אחד מאתנו צריך לעשות הכל כדי לעצור את הגל הזה. הממשלה וראשי הציבור צריכים במלים, בהצהרות ובמניעת מעשי חקיקה שכל תכליתם לא טובה, להילחם בגל. זה אומר שהשיח הציבורי צריך לקדם את השונות".

• עסקת ואתה עוסק לא מעט בתהליך המדיני. אינך מוטרד מהקיפאון?

"הקיפאון לא טוב. צריך לחזור בהקדם לשיחות. לצערי הפלסטינים בחרו באסטרטגיה אחרת הנשענת על שלושה יסודות: מניעת טרור שזה טוב, בניית המדינה שבדרך ובינאום הסכסוך במקום מו"מ, שזה שינוי שאינו טוב. כל מי שמכיר בכך שגבולות 67' הם גבולות המדינה הפלסטינית, אומרים שהכותל לא במדינת ישראל. לא מקובל עליי. זה נגד האינטרס הבסיסי ביותר של ישראל. לכן האינטרס שלנו להחזיר למו"מ. למרות הקושי, יש תקופה טובה. לכן, ככל שזה תלוי בנו, צריך לעשות כל שניתן לקדם. צריך גם מנהיגות פלסטינית. זו דרך מסוכנת לכולם".

נתניהו יצא מגדרו כדי להוכיח שהוא יכול להעמיד את ליברמן במקומו

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אתמול שיחת נזיפה עם ליברמן בעקבות הסערה שעוררו דבריו על חברי הימין ועל ארגוני השמאל, אותם כינה "סייעני טרור". נתניהו הבין כי אם יעבור על כך בשתיקה יחזק את תדמיתו כמי שחושש משר החוץ, ויצא מגדרו כדי להוכיח כי הוא יכול להעמיד את ליברמן במקומו.

ראש הממשלה הבהיר לליברמן "שהוא דוחה לחלוטין את דבריו ביחס לבכירים בליכוד", והוסיף כי "הליכוד הוא מפלגה דמוקרטית ופלורליסטית ולא דיקטטורה של דעה אחת. כל שרי הליכוד חרדים ודואגים לביטחון המדינה ולתושביה והם לא זקוקים לשם כך לאישור מאיש".

זו הפעם הראשונה שנתניהו יוצא באופן כזה נגד ליברמן ועוקץ אותו על "שלטון היחיד" בו מנוהלת מפלגתו. יש לכך הסבר אלקטורלי, כיוון שגם נתניהו מבין שלצד שלמות הקואליציה שלו הוא צפוי להיפגש עם ליברמן בבחירות הבאות ולהילחם נגדו על קולות הימין.

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני תקפה בחריפות את ההודעה שהוציא נתניהו על שיחת הנזיפה לליברמן, ואמרה כי "שר החוץ פוגע במדינה, אבל האשם העיקרי הוא ראש הממשלה. הוא קובע. הוא בחר את הקואליציה הזאת". לדברי לבני, "ישראל מידרדרת, הופכת למצורעת בעולם והחברה מלאה טינה ושנאה. ישראל בפינה. ממשלת ישראל פוגעת בערכים של המדינה. הופכת את ישראל למדינה של סתימת פיות ושונאת זרים. היא פוגעת ביכולת של צה"ל לפעול לא פחות מהארגונים שמנסים לפגוע בצה"ל".

גם שר הרווחה יצחק הרצוג יצא נגד האופן בו הגיב נתניהו, וטען אתמול כי התגובה היתה "זהירה מדי, וחסרה בה התעלמות מהנזק הרב למדינת ישראל". לדברי הרצוג, "תגובת ראש הממשלה משרתת בעיקר את הצרכים הפוליטיים הפנימיים בהתקוטטות על מצביעי הימין בין הליכוד לישראל ביתנו, אך היכן המדינה בכל הסיפור הזה?".

השר בני בגין אמר אתמול במליאה כי הוא "מקווה שעד הדיון הנוסף בהקמת הוועדה יבינו רוב חברי הכנסת את ההבדל המכריע בין שלטון הרוב לעריצות הרוב. אם יעשו כך, אולם יימנעו מהקמת הוועדה לבדיקת עמותות מסוימות מסומנות, שעליה מתנוסס שלט גדול ועליו המלים 'כאן חשוך'. רשימת הנאשמים כבר מתבררת ואשמתם כבר נקבעה".

השר מיכאל איתן אמר אתמול כי "הרבה יותר קל לדבר על קרנפים מבלי להבין את המושג, להכריז על הפצצת הסכר באסואן ולתפוס כותרות תוך קעקוע מעמדו של ראש הממשלה באו"ם וחתירה נגדו מבית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ