הבלוף של ועדת החקירה בכנסת: ישראל כבר מונעת מימון מארגוני טרור בחו"ל

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

יוזמי ועדת החקירה הפרלמנטרית לארגוני זכויות האדם, הח"כים פאינה קירשנבאום ודני דנון, הסבירו כי מטרת הקמתה אינה לסתום פיות אלא "לוודא שהארגונים לא מקבלים מימון מארגוני טרור". אולם מתברר שמישהו כבר עשה את העבודה לפניהם: כבר כיום ישנו איסור על קבלת תרומות מגופים טרוריסטיים בחו"ל, והרשות להלבנת הון הגבירה את האכיפה בנושא בשנים האחרונות. כך למשל, מאז 2008 אותרו 163 ארגונים הנגועים בכספי טרור, והוצאו נגדם צווים האוסרים על קבלת כספים מהם.

אחד התפקידים של הרשות למניעת הלבנת הון הוא למנוע חדירה של כספי טרור לישראל, הן למטרות כשרות והן למטרות לא כשרות. חוקרי הרשות נמצאים בקשר עם גופים בינלאומיים דומים באו"ם ובארצות הברית, ועוקבים אחרי שרשור כספי הטרור.

בסך הכל, ברשימה השחורה יש 352 גופים, כאשר בשלוש השנים האחרונות העלו במשרד המשפטים הילוך ומצאו 163 גופים כאלה. לאחר העבודה המקצועית, חותם שר הביטחון או ועדת השרים לענייני ביטחון (הקבינט המדיני) על צו.

בין היתר, בשלוש השנים האחרונות נאסר לקבל כספים מ"קרן הרווחה והפיתוח לפלסטין". זהו גוף בריטי שמטהו בלונדון ומחזיק סניפים בכל רחבי הממלכה. לטענת הארגון, הוא עוסק בסיוע הומניטרי לפלסטינים, בסיפוק צרכים בסיסיים. הגוף מגלגל כחמישה מיליון ליש"ט בשנה. ב-2008 נכנסה לרשימה השחורה בישראל, לאחר שנחשד לגביה כי היא משמשת כסות להעברת כספים לחמאס.

ארגונים נוספים שנוספו לרשימה בשנים האחרונות הם "אגודת הסעד לפלסטין" בשווייץ; סניף "הבנק האיסלאמי הלאומי" שנפתח בעזה; ארגון הסיוע הסעודי "וואפא"; מארגני המשט הטורקי, ארגון ה-IHH; אגודת הצדקה של קטאר, הגוף שביקש לתת חסות לקבוצת הכדורגל של ברצלונה, ואחרים. עיקר הקבוצות ברשימה בעלות קשר ישיר או עקיף לאל-קאעדה, חמאס, חיזבאללה ואיראן.

דוברת בצלם, שרית מיכאלי, אמרה בתגובה: "כל מי שרוצה יכול ללכת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה על ארגונים שמגישים כספי טרור. העובדה שאף אחד לא עושה את זה מוכיחה שהם בעצמם מבינים את מופרכות הטענות שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ