עיריית י-ם ומשרד התיירות ישקיעו 2 מיליון שקל במוזיאון יהודי בסילוואן

העירייה ומשרד התיירות יממנו הקמת מוזיאון של עמותת אלע"ד במזרח העיר, במבנה שהועבר לידיה באופן שנוי במחלוקת

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים ומשרד התיירות ישקיעו שני מיליון שקלים בפרויקט של עמותת הימין אלע"ד בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים. בשבוע שעבר אישרה ועדת הכספים של העירייה העברת סכום של 1.025 מיליון שקלים לטובת הקמת מוזיאון "המעיין" בגן הלאומי עיר דוד שמנוהל על ידי העמותה, ואת יתרת הסכום ישלים משרד התיירות. המוזיאון מתוכנן להיבנות ב"בית המעיין" - מבנה שנמצא בבעלות אלע"ד והועבר לידיה באופן שנוי במחלוקת לאחר שהולאם מבעליו.

בית המעיין, שבעליו המקוריים מוסא אל-עבאסי הוכרז נפקד ב-1967, הולאם על ידי המדינה מתוקף חוק נכסי נפקדים ב-1988. שלוש שנים לאחר ההפקעה, הועבר הבית לידי אלע"ד בחוזה שכירות נדיב: העמותה שילמה תמורת הבית סכום זעום של 23 שקלים ו-73 אגורות בחודש. ביוני 2006 הפכה ההשכרה להחכרה ארוכת טווח. בתחקיר "הארץ", שפורסם לפני כחודשיים, נחשף כי המדינה העבירה את הנכס לידי העמותה ל-49 שנים תמורת 382 אלף שקלים בלבד. יצוין כי מדובר במבנה של 134 מטרים החולש על מגרש של 1,705 מטרים.

שנתיים אחרי חתימת הסכם החכירה, באוקטובר 2008, הגיע השר לביטחון הפנים אז, אבי דיכטר, לסיור בעיר דוד, ובין היתר ביקר בבית המעיין. הסיור הוקלט על ידי אחד המשתתפים, ובמהלכו נשמע דוד בארי, יו"ר עמותת אלע"ד, מספר לדיכטר על תרגיל שביצע כדי להרחיב את המבנה. "קנינו שני חדרים", תיאר באוזני דיכטר, "החדר הזה והחדר שמתחתיו... אני החלטתי אז לבנות פה מרכז מבקרים. מה אפשר לעשות פה בשני חדרים? כלום. אז אמרתי, נשבור את הקיר הזה, שברנו את הקיר לתוך ההר. ניגשתי לרשות העתיקות ואמרתי: 'אנחנו משפצים - ולמעלה יש איזו טראסה - אנחנו נשפץ עד הטראסה'. התחלנו לחפור עד הטראסה שהיתה פה למעלה, ובלילות הייתי מזיז את הטראסה. בבוקר הם היו אומרים: 'משהו פה לא בסדר, זה לא נראה ככה, אבל יש טראסה'".

בשנים האחרונות החלה אלע"ד בקידום תוכנית להפיכת המבנה למרכז מבקרים או מוזיאון שיעסוק בתולדותיו של מעיין השילוח - מקור המים החשוב ביותר בתולדות ירושלים הקדומה. המימון העירוני והממשלתי שאושר בשבוע שעבר יסייע כעת ביישום תוכנית זו.

בדיון לאישור התקציב בוועדת הכספים העירונית בשבוע שעבר, ביקשה חברת מועצת העיר מטעם מרצ, לורה ורטון, להתנגד לסעיף, אך יו"ר הוועדה, סגן ראש העיר דוד הדרי, הרגיע אותה וטען כי לפרויקט אין כל קשר לעמותת אלע"ד - כך גם נטען בתגובות הרשמיות של העירייה ומשרד התיירות. עם זאת מבדיקת "הארץ" עולה כי לא זו בלבד שהעמותה מנהלת את הגן הלאומי שבתחומו ייבנה המוזיאון ושהיא בעלת המבנה עצמו, אלא גם שהחתומים על תוכנית הבנייה למוזיאון שהוגשה לעירייה הם לא אחרים מהעמותה והעומד בראשה בארי.

ורטון גם התרעמה על כך שהסעיף התקציבי לא היה כלל על סדר יומה של הוועדה והוסף ברגע האחרון, דקות לפני נעילת הישיבה. לאחר הישיבה הוציא היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד יוסי חביליו, חוות דעת שקובעת כי יש לפסול את אישור הסעיף, כיוון שלא הוכנס בזמן לסדר היום.

בתגובה כתב לו סגן ראש העיר הדרי כי קביעותיו מעוררות "תמיהה ואכזבה", וכינה אותו "עושה דברה של האופוזיציה העירונית".

"האם תוכל להישיר מבט לאוהבי העיר הזו ולהסביר פעם נוספת מדוע דווקא נושאים הקשורים לאיחודה ושלמותה של ירושלים זוכים ל'דקדקנות' משפטית", כתב הדרי לחביליו.

"בסילוואן מתקיימים חוקים אחרים", אמר אתמול ל"הארץ" חבר מועצת העיר, יוסף (פפה) אללו, "אלע"ד משתלטת על עיריית ירושלים והיא בעלת הבית של סילוואן".

"אני יכולה לחשוב על הרבה יעדים ראויים יותר שאפשר וצריך להשקיע בהם בירושלים. מצער מאוד שנבחרי ציבור בעיר יוצרים פרובוקציות שפוגעות בדמותה של עיר הבירה", הוסיפה ורטון.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לא הועבר כל תקציב לעמותת אלע"ד. מדובר בפרויקט משותף למשרד התיירות ולעיריית ירושלים לקידום התיירות בעיר. הכסף מועבר לרשות העתיקות, ומיועד לפיתוח תיירותי הכולל בין השאר עבודות שימור בבריכת השילוח ותכנון מוזיאון בית המעיין. עמותת אלע"ד איננה שותפה בהסכם פיתוח זה".

לעניין אישור הסעיף בוועדת הכספים, מסרה העירייה כי "מעת לעת מועלים בוועדת הכספים נושאים מעל סדר היום, בהסכמת חברי הוועדה. גם במקרה דנן, כל חברי הוועדה שנכחו באולם הדיונים אישרו את הנושאים שהיו מעל סדר היום".

ממשרד התיירות נמסר בתגובה: "משרד התיירות פועל בשנים האחרונות לפיתוח הגן הלאומי עיר דוד, בפעילות משותפת מול רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות ועיריית ירושלים. משרד התיירות אינו קשור לעמותת אלע"ד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ