העיתונאים הזרים: נחרים אירועים בהשתתפות נתניהו

ערוץ אל-ג'זירה הגיש תלונה בעקבות "בידוק ביטחוני משפיל" באירוע בהשתתפות רה"מ שלשום

ג'קי חורי, גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי, גילי איזיקוביץ

איגוד העיתונאים הזרים בישראל מאיים כי יחרים אירועים בהשתתפות ראש הממשלה, אם לא יובטח לו שנוהלי האבטחה הנהוגים כיום ישתנו לאלתר. הודעה זו באה אחרי תלונה רשמית שהגיש אתמול ערוץ אל-ג'זירה ללשכת העיתונות הממשלתית ולאיגוד העיתונאים הזרים בעקבות מה שהגדירו הערוץ והאיגוד כ"בידוק ביטחוני משפיל". "במדינות דמוקרטיות ארגוני ביטחון אינם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם", כתב אתמול האיגוד במכתב תלונה.

המכתב והתלונה מתייחסים לתקרית שאירעה ביום שלישי בלילה, במסגרת אירוע לעיתונאים זרים בהשתתפות ראש הממשלה, במלון מצודת דוד בירושלים. בכניסה לאירוע עוכבו עיתונאים ואנשי צוות, בהם אלו של אל-ג'זירה. בתלונה ציין וליד אל-עומרי - מנהל משרדי הערוץ בישראל וברשות הפלסטינית - שאנשיו התייצבו לבידוק הביטחוני זמן רב לפני תחילת האירוע והיו מוכנים לעבור כל בדיקה שנדרשה. אל-עומרי הוסיף כי שמות אנשי הצוות נמסרו שלושה ימים לפני האירוע ללשכת העיתונות הממשלתית בצירוף תעודות זהות ותעודות לע"מ.

כתבת הערוץ שירין אבו עאקלה נאלצה להמתין יותר משעה בעמדת הבידוק , ומפיקת החדשות של הערוץ נג'ואן סמרי-דיאב התבקשה להסיר את בגדיה ולהוריד את חזייתה. אמש הסבירה ל"הארץ" כי "אני לא נגד חיפוש ובידוק ביטחוני אבל אני נגד השפלה פולשנית וחודרנית. עבורי זה כבר לא בידוק אלא השפלה". סמרי-דיאב תלתה את האשם בהיות הצוות הערבי ושייך לאל-ג'זירה .

לדברי האיגוד, צוות אל-ג'זירה לא היה היחיד שזכה ליחס משפיל: גם צלמים וכתבים אחרים, בהם צ'רלס לבנסון, נציג הוול סטריט ג'ורנל בארץ, עוכבו והתבקשו להתפשט. "חיכינו 20 דקות בצד אחרי שאיש הביטחון עיכב אותנו", סיפר מנחם כהנא, צלם עיתונות זה 23 שנים. "אחר כך ביקשו ממני להוריד את המכנסיים. סירבתי והודעתי שאני הולך, אבל אז איש הביטחון הודיע לי שאני ?בהליך ביטחוני' ולא יכול ללכת. הם פשוט השתגעו".

"התגובה של השב"כ היתה שמי שנדרש להתפשט לא שיתף פעולה וסירב לנוהל הרגיל. זהו שקר גס", אמרה ל"הארץ" מזכירת איגוד העיתונאים הזרים, גלניס שוגרמן, "להחזיק אנשים במשך שעות ולאיים במעצר, זה מעשה שלא מקובל עלינו".

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, אורן הלמן, מסר בתגובה: "לאירוע הוזמנו כל עובדי נציגות אל-ג'זירה בירושלים. מנהל המשרד, וליד אל-עומרי, השתתף באירוע ובתדרוך. לאירוע הוזמנו עשרות עיתונאים ערבים מרשתות שונות וכולם נכנסו והשתתפו. אני בהחלט מתכוון לבדוק את תלונת האיגוד ולבקש תשובות מהגורם שאחראי על הבידוק - השב"כ".

מהשב"כ נמסר בתגובה: "באירוע התקיימה בדיקה במתכונת שגרתית וזהה לכל המשתתפים. במסגרת הבדיקה התקבלה התרעה ממכשיר הבידוק אשר חייבה בדיקה נוספת. בדיקה זו בוצעה במקום מוצנע ומופרד משאר הקהל, וזאת על מנת לבדוק את סיבת ההתרעה תוך שמירה על פרטיותה וכבודה של הנבדקת. צר לנו על תחושותיה של המתלוננת. אין ולא היתה כל כוונה לפגוע ברגשותיו של איש מבאי האירוע, בוודאי שאין כוונה לפגוע בעיתונאים זרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ