למה רץ ראש המועצה לביטחון לאומי, עוזי ארד, לבדוק את עצמו בפוליגרף?

וגם: הרומן של ג'וליאן אסאנג' עם איראן, והמסר של ראש המוסד היוצא, מאיר דגן, לנתניהו

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

חמתו של ראש המועצה לביטחון לאומי, ד"ר עוזי ארד, בערה עד להשחית. היה זה לפני כחצי שנה. זה עתה הוא ננזף על ידי ראש הממשלה, שחשד בו שהוא עומד מאחורי הדלפות של שיחה סודית עם נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב. ארד הנכלם טען שעוזרים אחרים בלשכת ראש הממשלה, ובמיוחד היועץ לתקשורת ניר חפץ, הם שעומדים מאחורי ההדלפות. הוא הציע לבנימין נתניהו שכל העוזרים יעברו בדיקת בפוליגרף. נתניהו שמע ולא הגיב. כפי שפורסם ב"מעריב", ארד החליט לנקוט יוזמה פרטית. בלא ליידע איש, גם לא את ראש הממשלה, מיהר למכון פרטי ונבדק.

זו הפעם הראשונה בתולדות הממשל הישראלי שפקיד כה חשוב, שחשוף לרוב סודות המדינה, מחליט לבדוק את עצמו בפוליגרף, בלא שנתבקש וללא ידיעת הממונה עליו. לאחר זמן מה הגיעה לחשב המשרד חשבונית מס על סך של 1,000 שקלים, התשלום בעבור הבדיקה. החשב הביע תמיהה. מדוע היה צריך ארד בכלל להיבדק, ומדוע במכון פרטי ולא בידי השב"כ, ומי אישר לו זאת? לאחר שהתברר שהיתה זו יוזמה פרטית, סירב לשלם את החשבונית. ארד נאלץ לממן את הגחמה מכיסו. אך הוא לא הסתפק בכך. הוא פנה למבקרת משרד ראש הממשלה ותבע ממנה לחקור את כל היבטיה של הפרשה, בתקווה שזו תנזוף בחשב. המבקרת חקרה, אך ממצאיה לא החמיאו דווקא לארד.

בינתיים נמשכו ההדלפות בנושאים אחרים, וראש הממשלה הורה לשב"כ לבדוק בפוליגרף את כל עוזריו. כולם נמצאו דוברי אמת, כך שנראה שההדלפה היתה ממשרד ממשלתי אחר.

בתגובתם הראשונה הכחישו אנשי לשכת ראש הממשלה את הסיפור התמוה של בדיקת הפוליגרף של ארד. אחר כך אישרו, ומסרו תגובה מפותלת בשמו של ארד, שתמציתה היא שהבדיקה אושרה על יד האגף לביטחון במשרד ראש הממשלה. אך גירסתו של ארד מדוע יזם את בדיקתו שלו, ובמכון פרטי, לא נמסרה.

חביבה של טהראן

ב-4 בנובמבר 2010 הגיע ג'וליאן אסאנג', מייסד ויקיליקס, לז'נווה. הוא כינס מסיבת עיתונאים שבה רמז בין השאר שהוא שוקל לבקש מקלט מדיני בשווייץ. אסאנג' שהה בעיר יומיים, כאורח של ארגון לא ממשלתי (NGO) איראני, שהעניק חסות גם למסיבת העיתונאים.

הארגון מתקרא "המכון הבינלאומי לשלום, צדק וזכויות אדם", אך מאחורי השם המרשים מסתתרת בעצם ממשלת איראן, המממנת את הארגון. מסיבת העיתונאים של אסאנג' התקיימה בבניין של אחד ממוסדות האו"ם בעיר. נכחו בה בין השאר דיפלומטים איראנים, וצוותי צילום איראניים טרחו לתעד את כל המשתתפים, עד שאחד מאנשי הביטחון של האו"ם הורה להם לחדול. לא ברור מה לאסאנג', המייסד של אתר החושף סודות, ולאיראן. פנייה לארגונו לקבלת תגובתו לא נענתה.

לאחר שהחל ויקילקס לחשוף את מברקיו הסודיים של משרד החוץ האמריקאי, היתה חרושת שמועות באתרי אינטרנט, בעיקר ערביים, כאילו נפגש אסאנג' בז'נווה עם נציגי המוסד והגיע אתם להסכם שלא יחשוף מסמכים שעלולים לכאורה לפגוע בישראל. הטענה הזאת התבססה גם על העובדה שחלק מהמסמכים שפורסמו הביכו מנהיגים ערבים שצוטטו כמי שתומכים בחשאי בתקיפה צבאית של ארה"ב או ישראל באיראן. אסאנג' הכחיש את הטענה, והמוסד בעיקרון לא מגיב על פרסומים עליו. דומה שהאמת היא מאוד פרוזאית. המוסד ככל הידוע לא ממש התעניין באסאנג' ובאתר שלו. יש לו יעדים יותר חשובים לעסוק בהם.

סביר, לעומת זאת, שאיראן דווקא כן מתעניינת באסאנג'. פרסומיו גורמים נזק לארצות הברית, וזה משמח את טהראן.

מה שדגן יודע

ראש הממשלה מצוי בימים אלה בעיצומו של מסע למזעור נזקים, זאת בעקבות התבטאויותיו של ראש המוסד שפרש, מאיר דגן. דגן צוטט בשבוע שעבר כמי שאמר לפני פרישתו שישראל צריכה להשתמש בכוחה הצבאי רק אם תותקף, או כש"החרב מונחת על צווארה". הדברים התפרשו, ובצדק, כערעור על תפישת ראש הממשלה, שמבקש ליצור את הרושם שאם איראן לא תחדל ממסעה אל הנשק הגרעיני, לא יהיה מנוס מלהפעיל נגדה כוח צבאי. לכן, במפגש עם כתבי חוץ בישראל שלשום טען נתניהו שרק איום אמין כי יופעל כוח צבאי אולי יגרום לאיראן לחדול לחתור אל נשק גרעיני.

לא רק ראש הממשלה לא אהב את מה שאמר דגן. גם נציגים של מעצמות המערב. "דבריו פגעו במאמץ הבינלאומי לשכנע את מנהיגי איראן שאם לא ישעו את העשרת האורניום מרצונם תתקוף אותם ישראל", אמר לי קצין קישור למוסד של ארגון ביון מערבי גדול, שתמה מדוע היה על דגן בכלל להשמיע את דבריו.

זו שאלה טובה. התשובה לכך היא שדגן, כמו תמיד, אמר את אשר על לבו, ולא תפר את הערכותיו למידותיהם של ראשי ממשלות. כמי שנפצע פעמיים במלחמות ישראל, הוא יודע טוב מאוד את מחירה וסיכוניה של המלחמה. ואפשר שעם פרישתו ופרישתו הצפויה של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, שאף לו מיוחסת התנגדות לרעיון העיוועים חסר האחריות שישראל תתקוף את איראן, הוא מבקש להעביר מסר אזהרה לנתניהו וליורשים בדרג המבצע לבל יקבלו החלטה הרפתקנית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ