דיווח: גרהארד קונארד, המתווך הגרמני בעסקת גלעד שליט ביקר בעזה

העיתון אל-חיאת דיווח מפי גורם בכיר בחמאס כי גרהארד קונארד ערך שיחות עם הנהגת הארגון ברצועה והציג רעיונות חדשים להתנעת העסקה

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

המתווך הגרמני בעסקת שליט, גרהארד קונארד, סיים שלשום ביקור בן יומיים ברצועת עזה במהלכו ערך שיחות עם הנהגת חמאס ברצועה, כך מדווח הבוקר (חמישי) העיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון מפי גורם בכיר בחמאס.

בכיר החמאס מסר לעיתון כי קונארד הציג רעיונות חדשים להתנעת העסקה, אך סירב לחשוף את פרטיהם. לדברי אותו בכיר, החמאס דבק בדרישתו כי ישראל תשחרר את האסירים הפלסטינים ששמותיהם מופיעים ברשימה שהעביר הארגון.

אביו של החייל החטוף גלעד שליט, נועם, תקף בחודש שעבר בחריפות את הממשלה והעומד בראשה בנימין נתניהו. "יש לי חשש יותר מסביר שהקברניטים, או לפחות חלקם, מעדיפים להתמודד עם חיילים שחוזרים בארונות עטופים בדגל הלאום, על פני מאמץ ולקיחת סיכונים בהצלתם בעודם בחיים", אמר שליט בנאום שנשא בכנס יד לבנים.

שליט הוסיף כי "מדינת ישראל מפקירה את בני, ואין מילה או פועל מכובסים אחרים על מנת לתאר זאת". לדבריו, "מדינת ישראל והעומד בראשה אינם מגלים אומץ להודות באי הצלחתם לשחרר את גלעד על ידי חלופות אחרות, ומאידך אינם מגלים את היושרה המתבקשת ולשלם את המחיר שנדרש היום עבור חייל צה"ל חי, ולו בכדי לעמוד מאחורי המחויבות שלה להחזיר שבוי לביתו. מחויבות שנגזרת מערכי הרעות והערבות ההדדית שהיו נר לרגלנו במשך דורות רבים".

באוקטובר אשתקד, דיווחו מקורות מצריים על חידוש המגעים בין ישראל והחמאס באשר לעסקת גלעד שליט. אותם מקורות מסרו כי המגעים מתנהלים באמצעות מתווך גרמני חדש, ואנשי המודיעין המצרי. אולם כעבור כמה ימים הוכחשו הדיווחים על ידי גורמים בחמאס.

אביבה שליט ובנה יואל בהפגנה למען גלעד. תצלום: תומר אפלבאום

הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, אמר באחרונה כי לישראל אין די מידע מודיעיני באשר למיקומו של גלעד. "חטיפת שליט התרחשה בתקופתי כרמטכ"ל ואני מבין את התסכול", אמר חלוץ, "אם היה אפשר לעשות משהו מיד היינו עושים, אבל לא היה את המודיעין הנדרש לכך. אני סברתי שצריך להכות בחמאס מיד לאחר החטיפה עד שהוא יגיד 'רוצה אני' וגלעד יחזור הביתה". לדבריו, "זה לא התאפשר בגלל הדרג המדיני. לצערי, גם כעת אין את המידע המודיעיני הנדרש על מנת לעשות משהו".

לפני כשבועיים נשאה דברים אמו של החייל החטוף, אביבה שליט, בהפגנה של ארגון "אמהות למען גלעד" בתל אביב. "לממשלות ישראל היה מספיק זמן מיוני 2006 ועד היום על מנת להשיב את גלעד הביתה. 1,650 ימים של הפקרה בשבי הם די והותר", קראה אביבה שליט.

היא הוסיפה כי הביטוי "אנחנו עושים הכל" הינו ריק מתוכן וחסר משמעות ללא תוצאות. "יש גבול להסברים שאנו כאמהות לחיילים בסדיר ובמילואים, לנוער לפני גיוס, מוכנות לקבל. יש גבול להפחדות החוזרות ונשנות מפי המנהיגות ודובריה. די להלך אימים עלינו חדשות לבקרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ