במקביל למאמצים להשיג פשרה בלבנון, רימונים הושלכו על סניף מפלגה

בלבנון ובקהילה הבינ"ל ניכרים מאמצים להגיע להסכמה שתמנע התלקחות. נסראללה: "לעולם לא תהיה מלחמה בין סונים לשיעים בלבנון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בלבנון ובקהילה הבינלאומית ניכר היום (חמישי) מאמץ גדול להרגיע את הרוחות בביירות, יממה לאחר קריסת ממשלת חרירי עקב פרישת חיזבאללה ותומכיו. מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה אף הודיע כי "לעולם לא תהיה מלחמה בין סונים לשיעים בלבנון".

נסראללה, שיזם את המשבר הנוכחי (ושאנשיו אחראים כנראה לרצח ראש הממשלה לשעבר, רפיק אל חרירי, לפני כשש שנים) מאמין כנראה שדי ללבנונים בזכרון העימות הקודם שיזם, כשכוחותיו כיתרו את משרדי הממשלה בביירות במאי 2008, כדי למהר ולהיענות לדרישות ארגונו.

מכל מקום, נדמה עדיין שגם לנוכח סכנת כתבי האישום שיוגשו בבית הדין הבינלאומי בפרשת רצח חרירי האב, נסראללה איננו מזדרז לפתוח במלחמת אחים. עימות צבאי מלא עם יריביו במדינה יפגע בתדמית של חיזבאללה כארגון לבנוני, דגל שנסראללה מקפיד לנופף בו מאז כניסתו לתפקיד ב-1992.

לפי הערכות, נסראללה אינו מעוניין בעימות פנים לבנוני. תצלום: אי-פי

בישראל המשיכו לעקוב היום אחר המשבר בשכנה הצפונית, אולם מקורות ביטחוניים מגדירים את האירועים "התפתחות פנים-לבנונית" שאינה גולשת בשלב זה לכדי סכנת עימות עם צה"ל. במקביל, הדעה הרווחת בקרב פרשנים ערבים היא שבלבנון לא צפויה הסלמה בימים הקרובים.

נשיא לבנון, מישל סולימאן, כבר ביקש היום מראש הממשלה המכהן, סעד א-דין אל-חרירי, להמשיך ולעמוד בראש ממשלת מעבר. מהלך זה נועד לשמור על מינימום של יציבות, לפחות בימים הקרובים ועד שתתבהר התמונה הכוללת. בד בבד, נמשכים מהלכי התיווך בין המחנות היריבים בלבנון, גם לאחר הפיצוץ המבוקר שיזם חיזבאללה.

אל-חרירי שביקר היום בארמון האליזה בפאריס ונפגש עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ייפגש בסוף השבוע עם שר החוץ הטורקי, אהמט דוואתולו, כדי לבחון דרכים להשגת פשרה עם חיזבאללה. לכן, סבורים רוב הפרשנים וכמוהם גורמי המודיעין במערב כי הסיכוי שהמשבר הפוליטי יוביל למלחמת אזרחים או להתנגשות צבאית בין חיזבאללה לישראל, אינו גבוה במיוחד, לפחות לא בשלב המיידי. גם נסראללה יודע כי אחרי שנת צמיחה כלכלית מרשימה (7% ב-2010), הישגי המשק הלבנוני עלולים לרדת לטמיון אם יסתכן ויסבך את ארצו בעימות צבאי פעם נוספת.

עם זאת, קשה לחזות את ההתפחויות בזירה הלבנונית הבלתי צפויה. הערב השליכו אלמונים שני רימוני יד על סניף של המפלגה הפטריוטית בראשות מישל עאון, בעל בריתו של חיזבאללה. לא היו נפגעים. נביה ברי, יו"ר הפרלמנט וראש תנועת אמל, גם הוא בן ברית של חיזבאללה, הודיע אמש בתום פגישה עם הנשיא, שביום שני הקרוב יתחילו ההתייעצויות להקמת ממשלה חדשה במדינה.

אל-חרירי וסרקוזי בפגישתם היום. תצלום: אי-פי

בצה"ל לא נוקטים צעדים מיוחדים

בניגוד לדיווחים שפורסמו היום בכמה כלי תקשורת בינלאומיים, צה"ל לא העלה במידה משמעותית את הכוננות בגבול לבנון, וגם לא ריכז כוחות בקרבת הגבול. בהערכת המצב השבועית שהתקיימה אצל שר הביטחון, אהוד ברק, העריכו גורמי המודיעין כי לאירועים בביירות לא תהיה בשלב זה השלכה ישירה על המצב בגבול עם ישראל. לבד מחידוד הערנות המודיעינית, לא ננקטו בפיקוד הצפון צעדים מיוחדים. המודיעין הישראלי מעריך כי יעבור עוד זמן עד שייפתר המשבר וכי הסטת המתח לערוץ הישראלי אינה נראית כעת לחיזבאללה כפתרון מתאים למצבו הפנימי בלבנון.

עם זאת, ישראל מודעת מאוד לתהליך ההתעצמות שעובר חיזבאללה ולהכנותיו לקראת עימות אפשרי עם צה"ל בעתיד. התמונה הזו מורכבת מהרבה יותר פרטים מאשר 45 אלף הרקטות שבהן התחמש הארגון, על-פי ההערכות. באחד הדיונים שהתקיימו באחרונה בין נציגי צה"ל, צבא לבנון ויוניפי"ל, טענו הלבנונים כי לא קיימת פעילות של חיזבאללה בדרום המדינה. הנציגים הישראלים שלפו בתגובה מפה ועליה מאות נקודות בצבעים שונים המסמנות את מאחזי חיזבאללה והבונקרים שלו מדרום לנהר הליטני.

בכל אחד מ-160 הכפרים השיעיים באזור זה הקים חיזבאללה מערך לחימה שלם, המורכב מטילי נ"ט, נ"מ, מטעני חבלה ורקטות תלולות מסלול. הארגון ממשיך ליהנות ממימון איראני ומאספקה שוטפת של אמצעי לחימה מתוצרת סוריה ואיראן, אף שהסיוע הכספי מטהראן קוצץ משמעותית בחודשים האחרונים על רקע הסנקציות שהטילה מועצת הביטחון על איראן. על הפעילות הצבאית הענפה של הארגון מפקח הגנרל האיראני חסן מהדווי, ראש "גיס ירושלים" במשמרות המהפכה בלבנון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ