פעילים של עמיר פרץ ואיתן כבל פוקדים מצביעים לקדימה

השניים שוקלים להצטרף למפלגת שמאל חדשה, להישאר בעבודה או לעבור לקדימה לפני הבחירות. בינתיים התפקדו לקדימה 100 אלף איש, בהם גלעד שרון

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

חברי הכנסת עמיר פרץ ואיתן כבל ממפלגת העבודה מכינים תשתית לקראת עזיבה אפשרית למפלגת קדימה. בשבועות האחרונים הועברו למטה מפלגת קדימה כ-3,000 טופסי מתפקדים שנאספו על ידי פעילים מרכזיים לשעבר במפלגת העבודה, חלקם מזוהים עם הח"כים פרץ וכבל.

שני הח"כים מתלבטים כבר תקופה ארוכה בנוגע לעתידם הפוליטי במפלגת העבודה. השניים, שמשתייכים לקבוצת מורדי העבודה, נכשלו עד כה בניסיונותיהם להתפלג ממפלגת העבודה ולהקים סיעה חדשה. פרץ וכבל, שאינם מסתירים את ייאושם ממפלגת העבודה, בוחנים כמה אפשרויות: הישארות במפלגה למרות הכל, המשך הניסיונות להקים סיעה עצמאית, הצטרפות למפלגת השמאל החדשה - אם תקום - או חבירה לקדימה. כדי לממש את אופציית החבירה לקדימה, יהיה להם צורך בתשתית של מתפקדים.

אם יחליטו בסופו של דבר להצטרף לקדימה, יצטרכו פרץ וכבל לעשות זאת סמוך מאוד לבחירות הקרובות, שכן על פי חוק, ח"כ שעבר למפלגה אחרת במהלך הקדנציה לא יכול להתמודד בבחירות לכנסת הבאה.

מקורבי פרץ לא הכחישו אתמול כי פעילים לשעבר ממפלגת העבודה ערכו מפקד בקדימה. לדבריהם, "עמיר פרץ לא עורך מפקד בקדימה, אך ידוע לנו על פעילים שהחליטו לפקוד לקדימה. לא מצאנו דרך לעצור אותם ולא סיבות להוקיע אותם".

כבל דחה את הטענה שלפיה אנשיו ערכו עבורו מפקד לקדימה, ואמר: "מביך אותי אפילו להתייחס לזה. אני לא בקדימה ואם אחליט להיות בקדימה אעשה זאת באופן מכובד. לא שלחתי אף אחד מטעמי להתפקד ואם אחליט אעשה זאת בקול תרועה ולא כמו גנב".

בשבועות האחרונים נוספו לקדימה מעל ל-20 אלף מתפקדים, ומספר המתפקדים למפלגה מוערך כעת בכ-105 אלף - המספר הגבוה בתולדותיה. הסיבה לכך היא החלטה פנימית שהתקבלה במפלגה לפטור את המתפקדים עד דצמבר 2010 מתשלום דמי חבר שנתיים. על פי הערכות ראשוניות, כרבע ממתפקדי קדימה משתייכים למגזר הלא יהודי.

בתוך כמה שבועות התפקדו לקדימה רמטכ"ל מלחמת לבנון השנייה דן חלוץ, ניצב בדימוס אליק רון, ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי וגלעד שרון, בנו של מייסד קדימה אריאל שרון. בנוסף, פעילים המזוהים עם ראש העיר בת ים שלמה לחיאני ערכו מפקד גדול, שנועד ככל הנראה להכשיר את הקרקע להצטרפותו לקדימה של לחיאני - שהסתבך בחקירה על עבירות של טוהר המידות. בנוסף מוזכר גם שמה של קרנית גולדווסר כמי שצפויה בקרוב להתפקד לקדימה.

ההצטרפות של האישים לקדימה, שחלקם כבר התפקדו למפלגה וחלקם שוקלים להתמודד על מקום ברשימתה לכנסת, נובעת מריח הבחירות המתפשט. לפי ההערכות במערכת הפוליטית, הבחירות יתקיימו בתחילת 2012.

על פי חוקת קדימה, כדי להתמודד על מקום ברשימה נדרשת תקופת הכשרה של 13 חודשים, ולכן כל מי ששוקל להתמודד ואינו חבר קדימה ממהר להתפקד. בנוסף, הסקרים שמחמיאים לקדימה ומנבאים לה 30 מנדטים ויותר הופכים אותה למפלגה אטרקטיבית. זו הסיבה שדווקא מקרב ח"כים מכהנים בקדימה לא נשמעת התלהבות גדולה מהכוכבים החדשים, שכן ריבוי האישים עשוי לפגוע במקומם של חברי כנסת מכהנים. זו הסיבה שאתמול נשמעו קולות ביקורת בקדימה בנוגע ל"איכות המתפקדים החדשים". בכירים במפלגה הזכירו כי "חלוץ הוא נטל על קדימה בגלל חלקו במלחמת לבנון השנייה, אליק רון זכור לרע ממהומות אוקטובר 2000, ולחיאני מסובך בחקירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ