הרב עובדיה יוסף הוציא פסק הלכה המאשר את הגיורים הצבאיים

הרב יוסף החליט לאשר את הגיורים לאחר שנפגש עם הרב שלמה עמאר ועם חברי ועדת הגיורים, שממשיכים לעמוד בסירובם לאשר את הגיורים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב עובדיה יוסף הוציא הבוקר (שישי) פסק הלכה שמאשר את הגיורים הצבאיים, בעקבות סירוב ועדת הגיורים לאשרם. הרב יוסף כתב כי "הגעתי למסקנה שעל פי ההלכה, גיורי צה"ל תקפים על פי תורתנו הקדושה". פסק ההלכה של הרב נמסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

מדובר בלמעלה מ-4,000 גיורים במחלוקת, שנעשו בצבא במשך כמה שנים ולא הוגשו לחתימתו של הרב הראשי בישראל, כפי שנדרש. ש"ס והרב עמאר טענו במשך תקופה ארוכה שהדרישה לחתימה על תעודות ההמרה מהווה בעיה טכנית בלבד. אבל חברי ועדת הגיורים טוענים כי התעוררו בעיות מהותיות בגיורים וכי הם מסרבים לאשרר את ההמרה.

שלושת חברי הוועדה, הדיין ניסים בן שמעון, הרב שמעון אליטוב והדיין אהרון דרשוביץ', נפגשו הבוקר עם הרב הראשי לישראל עמאר והרב יוסף. חברי ועדת הגיור שבו והודיעו כי הם לא מוכנים לקחת על עצמם את האחריות לגיורים שבמחלוקת, אך קבעו שורה של המלצות ביחס לגיורי הצבא בעתיד. בין היתר הם המליצו על הארכת תקופת הלימוד של המתגיירים במסלולי נתיב.

בעקבות עמדת חברי הוועדה, הרב עובדיה יוסף הוציא פסק הלכה המיועד לרב הצבאי הראשי תת אלוף רפי פרץ, ובו הוא קובע כי גיורי העבר הנם כשרים באופן גורף. הרב יוסף ציין כי הוא נוקט במהלך זה על סמך נסיונו האישי והכרותו עם מערכת הרבנות הצבאית, וזאת מהתקופה שבה כיהן כרב הראשי לישראל.

החלטתו של הרב יוסף כבר זכתה לתמיכה במערכת הפוליטית. יו"ר הבית היהודי, שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ, אמר כי "כמי שמכיר את הנושא מקרוב, אלפי הגיורים שנעשו בצה"ל הם לפי ההלכה על דקדוקיה והם עובדה שרירה וקיימת - שאיש לא יוכל לקעקע".

ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אחד מיוזמי חוק הגיור הצבאי, אמר בתגובה כי בכוונתו להמשיך בהליך הכנת החוק לקריאה ראשונה בכנסת. "הפתרון איננו מניח את דעתי, משום שהרבנות הראשית והרב עמאר לא פתרו את הבעיה", אמר ח"כ רותם, "יתרה מזאת, הוועדה שמינה הראשון לציון עצמו, לא הסכימה לאשר את הגיורים הצה"ליים, ונדרש פסק הלכה מיוחד של הרב עובדיה יוסף".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ