העליון מעכב הפקעת קרקע פלסטינית לטובת הרכבת

השופט עוזי פוגלמן הורה למדינה שלא לקבל את צו המינהל האזרחי המורה על הפקעת אדמות הכפר בית איכסא לשם סלילת הרכבת לירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיכוב נוסף בפרויקט הרכבת לירושלים: שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, הורה למדינה שלא להפקיע את הקרקעות של הכפר בית איכסא לטובת הנתיב לירושלים, עד אשר לא יקבל את כל עמדות הצדדים בנושא ויקבל החלטה מושכלת.

בחודש שעבר נחשף ב"הארץ" כי ראש המינהל האזרחי לשעבר תא"ל יואב "פולי" מרדכי, חתם על צו הפקעה של חמישים דונם מאדמות תושבי הכפר בית איכסא. השטח אמור לשמש למנהרה וכן שטח זמני לעבודות. ההפקעה שנויה במחלוקת משפטית, מכיוון שבג"ץ קבע בעבר כי אי אפשר להפקיע קרקע מתושבי השטחים בשביל יהודים או ישראלים בלבד, וההפקעות אמורות לשמש גם את התושבים המקומיים. בשל עיקרון זה, הוחלט בעבר לפתוח את כביש 443 לתנועת כלי רכב פלסטיניים. בהפקעה הספציפית הזו, הקרקע אמורה לשמש נוסעים מירושלים לתל אביב, מבלי שהדבר יהיה רלוונטי לתושבי בית איכסא.

בעקבות צו ההפקעה, עתרו תושבי הכפר ובעלי הקרקע לבג"ץ באמצעות עו"ד חוסאם יונס. לטענת העותרים, ההפקעה תגרום לפגיעה בחמש מאות עצי זית, שהם מקור פרנסתם של העותרים. "העותרים יטענו כבר כי מטרת מעבר הרכבת בתוואי הנוכחי הינה אך ורק כדי להימנע מלהפריע לרווחתם של תושבי מבשרת ציון ורכס חלילים, תוך רמיסת זכויותיהם של העותרים ושל תושבים נוספים של הכפר בית איכסא וכן הכפר בית סוריכ הסמוך לו", כתב עורך הדין יונס בעתירה.

השבוע החליט שופט העליון עוזי פוגלמן לתת למדינה 21 יום להגיב לבקשה לצו ביניים שאוסר עבודות באתר. עד אז, קבע פוגלמן, כי אין לממש את צו ההפקעה. המשמעות היא, שהעבודות יידחו לפחות בחודש.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ