גורמים במחנה חיזבאללה: לא ניתן לחרירי להמשיך לכהן כראש ממשלת לבנון

עדיין לא ברור מי המועמד שיציגו מולו. טרם הובהר גם לצד מי יתייצבו צירי הפרלמנט של מנהיג הדרוזים, ג'ונבלט

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי נחת בשעות הצהריים (שישי) בביירות, לאחר סדרת פגישות שערך עם מנהיגים בעולם, בצל פרישת חיזבאללה והתפרקות ממשלתו. כך מסר גורם המקורב לחרירי לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

עם הידיעה על פרישתם של חברי ממשלתו מטעם החיזבאללה קיצר חרירי את ביקורו המתוכנן בוושינגגטון, שם נפגש עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. בדרכו חזרה נפגש עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי והבוקר עם ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן. זאת בכדי להשיג את תמיכת העולם במאבקו הצפוי מול החיזבאללה.

בתוך כך, גורמי אופוזיציה בלבנון מסרו כי יתנגדו לכהונה נוספת של סעד אל-חרירי. העיתון אל אחבאר הלבנוני ציטט הבוקר גורמים במחנה "ה-8 במארס", המזוהה עם חיזבאללה בלבנון, הטוענים כי האופוזיציה קיבלה החלטה שלא לאפשר את חזרתו של חרירי ללשכתו כראש ממשלה.

חרירי וארדואן, בפגישתם הבוקר. תצלום: אי-פי

עם זאת, חרירי צפוי לשוב ללשכתו לפחות באופן זמני כראש ממשלת מעבר. נשיא לבנון, מישל סולימאן, ביקש זאת מחרירי בתקווה כי מהלך זה יאפשר לשמור על מינימום של יציבות, לפחות בימים הקרובים ועד שתתבהר התמונה הכוללת. בד בבד, נמשכים מהלכי התיווך בין המחנות היריבים בלבנון, גם לאחר הפיצוץ המבוקר שיזם חיזבאללה.

על פי הדיווח בעיתון, לא ברור עדיין אם לכל נציג שתציג האופוזיציה יהיה רוב והשאלה הגדולה מתמקדת עדיין בצירי הפרלמנט של מנהיג הדרוזים בלבנון ואליד ג'ונבלט, שלא ברור אם יתייצבו לצד חרירי או לצד האופוזיציה וחיזבאללה.

מחנה "8 במארס" ציין כמה שמות של מועמדים שייתכן כי ירשו את חרירי ובהם ראשי הממשלה לשעבר: נג'יב ניקאתי, עומר קהמה, שר ההגנה לשעבר עבד אל רחים מוראד ועוד. ניקאתי נחשב למקורב לסוריה, כמו גם עומר קהאמה. גם עבד אל רחים מוראד נחשב לפרו-סורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ