20 שגרירים בכירים לנתניהו: התערב במשבר כדי להציל את שירות החוץ

השגרירים פנו ישירות לרה"מ כדי שיתערב בשביתת הדיפלומטים. הם הביעו חשש כי עם פרישתם ייאלצו להתקיים מגמלה "שמציבה את האוחז בה על קו העוני"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

באופן חסר תקדים שיגרו ביום חמישי האחרון כעשרים שגרירים ישראלים בכירים מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו ביקשו ממנו להתערב כדי להביא לסיום שביתת הדיפלומטים במשרד החוץ, וזאת לדבריהם "כדי להציל את שירות החוץ של מדינת ישראל".

השגרירים הזכירו לנתניהו כי הוא מכיר היטב את עבודת משרד החוץ ואת הקשיים של הדיפלומטים הישראלים ובני משפחותיהם מהתקופה שבה שימש כציר ישראל בוושינגטון וכשגריר ישראל באו"ם, וציינו כי שירות החוץ הוא חלק ממעטפת הביטחון הלאומי של ישראל. "כשם שהמדינה צריכה את טובי בניה בעמדות המרכזיות במערכת הביטחון, כך היא זקוקה להם בשדה הקרב הדיפלומטי שהופך מדי יום חשוב ורלוונטי יותר לחוסן הלאומי", כתבו השגרירים.

"בניגוד לזרועות הביטחון במסגרתם פועלים אלפי בני אדם, מתנהל המאבק המדיני על ידי כמה מאות דיפלומטים מקצועיים במטה משרד החוץ ובמאה נציגויות ברחבי העולם. לצערנו, המדינה שיודעת לתגמל כיאות את אותם אלפים במערכת הביטחון, אינה נוהגת בהגינות כלפינו - החיילים בחליפות בארץ ובעולם - ושוחקת את שכרינו ומעמדנו בהתמדה ובשיטתיות עד עפר".

השגרירים שחתומים על המכתב הם כולם דיפלומטים בעלי ותק של 25 שנים ויותר ונחשבים לזקני השבט במשרד החוץ. הם הדגישו במכתב את חששם כי בעת פרישתם לגמלאות, ייאלצו להתמודד עם "גמלה שמציבה את האוחז בה על קו העוני ולעיתים מתחתיו". השגרירים כתבו לנתניהו שבניגוד לישראלי הממוצע, רבים מהם יאלצו להסתדר רק עם גמלה אחת שכן בת או בן זוגם נאלץ לוותר על מקום עבודתו בשל אופי המקצוע שמחייב נסיעות רבות לחו"ל.

בין השגרירים שחתומים על המכתב נמצאים דיפלומטים ותיקים ובכירים ביותר, ובהם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר והשגריר בלונדון רון פרושאור; שגריר ישראל בספרד רפאל שוץ; שגריר ישראל באיחוד האירופי רן קוריאל; שגריר ישראל באו"ם מירון ראובן; שגריר ישראל בהודו מרק סופר; שגריר ישראל בסין עמוס נדאי; שגריר ישראל בירדן דניאל נבו; שגריר ישראל בטורקיה גבי לוי; שגריר ישראל במצרים יצחק לבנון; שגריר ישראל ביפאן נסים בן שטרית; שגריר ישראל בדרום אפריקה דב שגב-שטיינברג; שגריר ישראל בפולין צבי רבנר; שגרירת ישראל בבלגיה תלי סמאש; שגרירת ישראל במקסיקו רודיקה רדיאן-גורדון; שגריר ישראל בניגריה משה רם; שגריר ישראל בברזיל גיורא בכר; שגרירת ישראל בהונגריה עליזה בן-נון; שגריר ישראל בארגנטינה דניאל גזית; שגריר ישראל באונסק"ו נמרוד ברקן ושגריר ישראל במוסדות האו"ם בז'נווה אהרון לשנו-יער.

השגרירים כתבו עוד לנתניהו כי הם חוששים לדורות הבאים במשרד החוץ. "הצעירים שמתקבלים לקורס הצוערים הם בעלי תואר אקדמי אחד או יותר, שולטים במספר שפות ובמקרים רבים עזבו משרות טובות בשוק הפרטי. זו סיירת נבחרת שמהווה את חוד החנית של המאמץ הדיפלומטי הישראלי לעתיד. הם ובני משפחותיהם נשלחים לפינות עולם קשות שירות, שבהן הם נלחמים יום יום בקרב הקיומי על מקומה של מדינתנו במשפחת העמים. לא אחת השליחות מטעם מדינת ישראל מהווה סכנת חיים של ממש אנחנו וחברינו מהווים את הפנים הגלויות בעולם וחשופים דרך קבע לשנאה ואיומים".

השגרירים כתבו עוד שמשרד האוצר מתעלם ממצבם והדבר בא לידי ביטוי בתנאי שכרם. הם הגדירו את שכרם כ"משפיל", וכזה שאינו מאפשר חיים בכבוד ומאלץ רבים מהדיפלומטים הצעירים להרים ידיים ולעזוב את שירות החוץ. "זו מציאות שאם לא תשונה, תפגע פגיעה ארוכת טווח באותה מעטפת של ביטחון לאומי שעליה אנחנו מצווים להגן. מכתב זה מופנה אליך ראש הממשלה, מפני שהמציאות הזו מחייבת את התגייסותך האישית לפתרון המשבר השארת הנושא בידי אנשי האוצר עלולה להביא לפגיעה מצטברת וחמורה במעמדה של ישראל בעולם ואנו מבקשים טיפול מידי שלך כדי למנוע זאת".

שביתת הדיפלומטים נמשכת כבר קרוב לחודש ומחריפה מדי כמה ימים. השגרירים שלחו עותק של המכתב גם לשר החוץ אביגדור ליברמן שבשלב זה אינו מתערב במגעים עם האוצר לפתרון המשבר. באמצעות שיגור המכתב לראש הממשלה, עקפו למעשה שגרירים את שר החוץ ופנו ישירות לנתניהו כדי שיסייע להם בשיפור תנאי שכרם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות