התוכנית: בניית 1,400 יחידות בגילה

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיריית ירושלים תדון בשבוע הבא בבנייה בשטח שבין גילה להר גילה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תדון בשבוע הבא בתוכנית גדולה לבנייה מעבר לקו הירוק בירושלים. על פי התוכנית, המכונה "גילה - מורדות דרומיים", יוקמו כ-1,400 יחידות דיור בשטח שבין השכונה לכיוון מנזר כרמיזן וההתנחלות הר גילה. התוכנית צפויה לעורר מחאה בין-לאומית ואמריקאית בפרט.

לפני יותר משנה הביעו האמריקאים התנגדות חריפה לתוכנית אחרת באזור, תוכנית המורדות המערביים של גילה, לפיה צפויות להיבנות 900 יחידות דיור. אישור התוכנית על ידי הוועדה המחוזית גרר מחאה בינלאומית. המשבר הזה עם ארה"ב היה ראשון המשברים בנושא הבנייה במזרח ירושלים, שהשיא שלהם היה התוכנית לבנייה ברמת שלמה, שאושרה תוך כדי ביקורו של סגן נשיא ארה"ב בישראל, ג'ו ביידן. בעקבות המשבר הזה שינתה הוועדה המחוזית את נוהלי הדיונים בה כדי למנוע מבוכות מדיניות נוספות.

אך הוועדה המקומית, הכפופה לעירייה, כמעט ולא שינתה מדיוניה והיא צפויה לאשר את התוכנית. התוכנית כוללת 780 יחידות דיור בשלב הראשון ועוד כ-600 יחידות דיור בשלב השני. בתוכנית כלולים מלבד מגורים גם שטחים למבני ציבור, מסחר, שטחים פתוחים ודרכים. להערכת גורמים המקורבים לנושא, התוכנית רגישה גם מכיוון שהיא מרחיבה את גבולות השכונה לכיוון הגדה המערבית ולא לכיוון ישראל (כפי שעושה התוכנית הקודמת). "התוכנית הזו יותר מסוכנת מקודמותיה בגלל המסה של הבנייה וגם מכיוון שמדובר בבנייה בפריפריה של גילה ולא בתוך גבולות השכונה", אומר חבר מועצת העיר (מרצ), מאיר מרגלית, "ויש בכך משום התפשטות של ממש וזה עוד מסמר בארון המתים של תהליך השלום. בחודש האחרון יש בירושלים גל עכור של הריסות בתים לפלסטינים ובנייה למתנחלים. הממשלה התחילה את השנה ברגל ימין דורסנית מאוד בירושלים וזה עלול להוביל אותנו לפיצוץ".

למרות המחלוקת עם האמריקאים צפויות תוכניות בינוי רבות נוספות להיות מאושרות מעבר לקו הירוק, ובפרט בדרום ירושלים. גורמי תכנון בירושלים מסבירים כי ביטולה לפני שנים מספר של תוכנית ספדי להרחבת ירושלים מערבה, הותירה לבירה רק אפשרות אחת להמשך פיתוח והיא מזרחה, מעבר לקו הירוק.

מעיריית ירושלים נמסר: "מדובר בתוכנית של יזמים פרטיים המקודמת על ידי הרשות לפיתוח ירושלים. עיריית ירושלים ממשיכה לקדם בנייה לערבים ויהודים כאחד על פי תוכנית המתאר. בנייה חדשה בירושלים היא הכרחית להתפתחות העיר ולמתן אפשרות לצעירים וסטודנטים לגור ולרכוש בה דירה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ