"מאיר שטרית, למה אתה נואם בהפגנת השמאל?"

שיחת היום

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

ח"כ מאיר שטרית ממקימי מפלגת קדימה ומבכירי הליכוד לשעבר, כיהן בעבר כשר בשורה ארוכה של משרדים, בהם: המשפטים, האוצר והפנים. הוא נחשב לבעל עמדות מדיניות מתונות ובהיותו בליכוד אף הואשם "בשמאלנות". שטרית נענה בשמחה להזמנה לנאום בהפגנת ארגוני זכויות האדם והשמאל במוצאי שבת בתל אביב, נגד החקיקה שמוביל שר החוץ אביגדור ליברמן להקמת ועדת חקירה לבדיקת ארגוני השמאל, לצד חברי הכנסת מוחמד ברכה מחד"ש וניצן הורוביץ ממרצ.

איך קרה שאתה הפוליטיקאי היחיד מהמרכז-ימין שנואם בהפגנה?

"לא התלבטתי לרגע ושמחתי מאוד על ההצעה. אף פעם לא פחדתי להביע את עמדתי, ועוד כשהייתי בליכוד תמכתי במדינה פלסטינית. אין בעיניי היום דבר חשוב יותר מאשר ההתנגדות הנחרצת לחקיקה הזאת שהופכת אותנו למדינה חשוכה. צריך לשים את זה מאחורינו. גם בקדימה היו שלושה חברי כנסת שתמכו בהצעה המסוכנת הזאת, ולכן דרשתי לקבוע בעניין הזה משמעת סיעתית לקראת ההצבעות בקריאה השנייה והשלישית. כולנו צריכים להיות נוקשים בעניין הזה ולהצביע נגד. אסור לנו לעבור בשקט על החקיקה הזאת, שהיא מחרידה בעיניי. אני תמה על חבריי בליכוד שתמכו בהצעה. לשמחתי כמה מהם יצאו נגד. אבל ח"כ דני דנון שכיהן כיו"ר בית"ר העולמי מתחרה בהצעה של ליברמן, אז בוודאי שז'בוטינסקי מתהפך בקברו. ז'בוטינסקי האמין שהיחיד קודם לשלטון, ובמאמריו טען ש'היחיד הוא מלך' ושלל את עריצות הרוב ודגל בפשרה הפוליטי. והנה, חברי הליכוד שהיו צריכים להיות הראשונים להיאבק נגד החוק הזה של ליברמן, הולכים נגד תפישת העולם של ז'בוטינסקי. טוב שקמה צעקה ואני מקווה שאנשים יצאו לרחובות".

מה החקיקה הזאת מסמלת בעיניך?

"זה דבר בלתי נתפס ונסבל שהכנסת תקים ועדת חקירה, כי על פי המשפט הישראלי אין לכנסת סמכות לחקור חבר אזרחים. אז מה הדבר הבא? שמחר הכנסת תחקור אזרח בודד. זה ממש מקארתיזם. אני באמת לא מבין את ההתלהבות של הימין. בשביל זה לא צריך כנסת. מה זה להקים ועדת חקירה? זה פשוט ניסיון לאיים על אנשים. זה מקרב אותנו מדמוקרטיה לעריצות".

ראש הממשלה שלא גינה את התקפת ליברמן על השמאל, לא מודע לסכנות?

"ביבי יצא נגד ליברמן וכעס על כך שליברמן תקף את בכירי הליכוד שהצביעו נגד הצעתו, אבל לא יצא נגד ההצעה עצמה. כראש ממשלה הוא היה צריך לצאת חוצץ ולעמוד בראש המאבק הזה. אני חושב שמדינת ישראל יותר חשובה יותר מכל מפלגה או קואליציה. מקארתיזם זה מחריד. אני מרגיש כאילו מנסים להוריד לבנה מחומת הדמוקרטיה של מדינת ישראל. בשבוע שעבר בדיון בכנסת אמרתי לביבי, שכל ראש ממשלה אחר היה מפטר מיד את שר החוץ שלו אחרי הדברים שאמר באו"ם, אבל הוא, במקום זאת, מיישם את המדיניות של ליברמן. אמרתי לביבי: אתה לא רואה שהקואליציה שלך מתפוררת? על מה אתה נאבק? זו הרי טעות איומה שהליכוד מנסה להתחרות בליברמן על קולות הימין. מעבר לפוליטיקה יש כאן ויכוח חשוב איזו מדינה אנחנו רוצים להיות. האם אנחנו רוצים מדינה שארגונים יפחדו לדבר בה?".

קודם חוקי האזרחות והנאמנות, עכשיו ועדת החקירה נגד השמאל, אתה זוכר תקופה דומה בהיסטוריה הפרלמנטרית שלנו?

"אני זקן חברי הכנסת, נבחרתי לפני שלושים שנה, ולצערי אני רואה את ההידרדרות של רמת הדיונים, איך הכל נהיה גימיקי. ליברמן הרי לא יכול לבד לחוקק חוקים כאלה, הימין עוזר לו. לבושתה של מפלגת העבודה גם היא שותפה. מפליא אותי עד כמה נמוך אפשר לרדת, וכמה הכסאות בממשלה כל כך נוחים להם עד שהם מוכנים לחסל את המפלגה שלהם. גם אם הם הצביעו נגד ההצעה של ליברמן זה לא מנקה אותם. הם היו צריכים לקום ולעזוב מיד את הממשלה".

לאן ליברמן חותר, לדעתך?

"לכבוש את הימין ולהגיע לראשות הממשלה. בעיניי הוא לא מייצג את הערכים לפיהם צריך לבחור מנהיג במדינת ישראל. מנהיגות כאן צריכה להוביל לשלום. ליברמן לא מאמין בשלום, וביבי במקום לשלוח אותו הביתה מיישם את המדיניות שלו. ביבי הוא כמו קברניט של ספינה שהולכת להתנגש בקרחון, והוא לא עושה כלום. לא בטוח שיש לו זמן לסובב את ההגה והשאלה היא רק באיזו עוצמה תהיה ההתנגשות".

בשבוע שעבר הגיע לשיאו גל ההתפקדויות לקדימה, עם הצטרפות יעקב פרי וגלעד שרון. לפניהם התפקדו דן חלוץ ואליק רון. נהיה צפוף, אתה לא חושש למקומך?

"בעיניי זה לא רע, וכל מי שבא ברוך הבא. אבל אחרי זה צריך גם להיבחר בפריימריז ולעבור ויה דולורוזה. זה לא בכיס של אף אחד. קדימה אטרקטיבית כי היא האלטרנטיבה היחידה".

אמרת לא מזמן בראיון ליוסי ורטר שקדימה היא היום המפלגה הכי מושחתת. אתה עדיין חושב כך?

"דברתי על נושא ההתפקדות לקדימה. על ההחלטה לפטור את המתפקדים הישנים מעל ל-80,000 מתשלום דמי חבר. זה בלתי תקין בעליל בעיניי, ואני פועל לשנות את ההחלטה שמייצגת בעיניי פוליטיקה לא תקינה. אמרתי שאנחנו נראים המפלגה הכי לא טובה בעניין הזה וזה פתח לשחיתות. יש שני סוגים של חברים בקדימה: כאלה שצריכים לשלם כל שנה, וכאלה שלא צריכים לשלם אף פעם. לפי החישובים שלי רוב המתפקדים הישנים כלל לא הצביעו לקדימה, והמשמעות היא שהקבוצה הזאת תבחר את הנהגת קדימה הבאה. תשלום של חמישים שקל לשנה לא ירתיע אנשים מלהיות חבר קדימה. התיימרנו להציג פוליטיקה נקייה וכך צריך לנהוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ