ראש הממשלה, בנימין נתניהו: ההפיכה בתוניסיה - דוגמה לחוסר היציבות באזור

נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה כי ישראל עוקבת אחר האירועים בתוניסיה. "מקווים שהשקט והביטחון ישובו לאזור"

צבי בראל
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה להפיכה האזרחית בתוניסיה ואמר כי האירועים מהווים דוגמה לכך שהאזור שבו נמצאת ישראל הוא בלתי יציב. נתניהו אמר עוד כי "יש כמה מוקדים של אי יציבות באזורנו ואנו מקווים שהשקט והביטחון ישובו לאזור" והוסיף כי בירושלים עוקבים אחרי ההתפתחויות.

ביום שישי האחרון, 23 שנים אחרי המהפכה הלבנה שבה תפס את השלטון, אילץ הציבור בתוניסיה את הנשיא זין אל-עאבדין בן עלי לנוס עם משפחתו מן המדינה. זוהי הפעם הראשונה בתקופה המודרנית שבה מתחוללת מהפכה אזרחית נגד השלטון במזרח התיכון, ומאותתת בכך גם למדינות ערביות אחרות כי לא רק מהפכה איסלאמית או צבאית היא אפשרית, וכי ציבור מדוכא יכול לרסק הנהגה לא רצויה.

את מקומו של בן עלי, שמצא מקלט זמני בריאד בירת סעודיה, תפס ליום אחד ראש הממשלה מוחמד אל-ראנושי. אולם התגובות הסוערות והמשך ההפגנות שקראו לסילוקו - בהיותו חלק בלתי נפרד מן המשטר המושחת, גרמו גם לו להתפטר ולהעביר את סמכות הנשיא לידי יו"ר הפרלמנט, פואד אל-מבזאע. אל-מבזאע בתורו הטיל על ראנושי להקים ממשלת אחדות לאומית ולהתחיל בהכנות לבחירות חדשות לנשיאות בתוך 60 יום.

מנהיגים באירופה בירכו על ההתרחשויות בתוניסיה. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי מסר כי "צרפת נכונה למלא כל בקשה לעזרה בהבטחת התנהלותו של תהליך דמוקרטי בתוניסיה". קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה לרשויות התוניסאיות "לבקש פיוס עם העם המוחה ולהקים דמוקרטיה אמיתית". מקהיר נמסר כי "מצרים מקבלת את הכרעותיו של העם התוניסאי".

"מהפכת הרעבים" או "מהפכת המדוכאים" כפי שמכונה המהפכה האזרחית בתוניסיה, שהציפה אתמול בתחושות שמחה את הגולים התוניסאים במדינות אירופה, החלה בניצוץ שהבעיר את המדינה לפני כחודש.

צעיר בן 26, בוגר אוניברסיטה, מוחמד בועזיזי, העלה את עצמו באש כאשר שוטרים החרימו את דוכן הירקות שלו בתואנה שאין לו רשיון רוכלות. בועזיזי, שמת בתחילת ינואר ולא זכה לראות את הצלחת מחאתו, חולל מיד תגובה ציבורית זועמת, שהחלה בהפגנות המוניות בערי השדה. במהרה התפשטה המחאה לתוניס הבירה, והפכה להתכתשויות אלימות בין הציבור לבין כוחות הביטחון, שבהן נהרגו למעלה מ-65 בני אדם ומאות נפצעו.

ואולם, גם אחרי סילוקו של הנשיא ומעצרו של מפקד המשמר הנשיאותי, תוניסיה עדיין אינה שקטה. ברחובות נשמעות יריות, אשר מופנות הפעם נגד כנופיות בוזזים, שנראה כי קיבלו תגבור מעריקי כוחות הביטחון. חנויות נפרצות ונבזזות, והצבא, שאיננו חלק מן הממסד הפוליטי במדינה, הוזעק להשליט סדר בערים. אסירים בכמה בתי כלא ניסו לנצל הריק השלטוני כדי לברוח, ניסיונות שהסתיימו בהרוגים רבים. בכלא אחד בעיר מונסטיר שמדרום לתוניס נספו 42 אסירים בשריפה שפרצה במהומות. בבית כלא שני בעיר מהדיה נהרגו לפחות חמישה אסירים מאש כוחות הביטחון, אולם מאות נוספים הצליחו לברוח, לאחר שמנהל בית הכלא העדיף לאפשר פתיחת השערים כדי להימנע משפיכות דמים נוספת. סוכנות הידיעות הגרמנית דיווחה על שריפה בבית כלא שלישי, בעיר קסרין, שגם ממנו הצליחו אסירים להימלט. לא ידוע על נפגעים.

הדאגה העיקרית עכשיו היא מפני אובדן שליטה והידרדרות למאבקים אלימים פנימיים, כחלק מן השאיפה לחסל חשבונות עם הממשל הקודם. ההתארגנות הפוליטית המהירה וההבטחה לבחירות מהירות, לצד קריאה לאנשי האופוזיציה הגולים לשוב אל המדינה כדי לקחת חלק בשיקומה, עשויים להיות גורם מכריע בהרגעת המהפכה. אולם מנגד בתוניסיה קיימות גם תנועות איסלאמיות רדיקליות, אשר עשויות לנצל את תקופת הביניים כדי לחזק את מעמדן באלימות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ