הנשיא פרס מזהיר: "חקירת השמאל תפגע בדמוקרטיה"

בשיחה עם "הארץ" קרא נשיא המדינה לביטול הוועדה לחקירת מימון ארגוני זכויות האדם "את בדיקת הארגונים משמאל ועד ימין יש להותיר למערכת אכיפת החוק", אמר

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

נשיא המדינה שמעון פרס אמר אתמול ל"הארץ" כי הקמת ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת מקורות המימון של ארגוני זכויות האדם והשמאל פוגעת בדמוקרטיה הישראלית ואין בה כל צורך. במענה לשאלה שהופנתה אליו על ידי "הארץ" בנושא חקירת העמותות, קרא הנשיא לכנסת לדחות את ההצעה והדגיש כי בדמוקרטיה חייבת להתקיים חלוקת תפקידים ברורה בין הרשויות.

"את בדיקת העמותות והארגונים משמאל ועד ימין יש להותיר בידי מערכת אכיפת החוק שהינה מערכת מקצועית ואובייקטיבית ובידיה כלי החקירה המתאימים", אמר פרס. הוא אף ציטט מדברי ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, שאמר כי אסור שפוליטיקאים יהיו שופטים ואסור ששופטים יהיו פוליטיקאים. פרס ציין כי בכל העולם מכירים בתרומתם של ארגוני זכויות האדם וחשוב לאפשר להם לפעול באופן חופשי כל עוד הם אינם מפרים את החוק.

בשיחות עם מקרובים מביע פרס באחרונה דאגה רבה לנוכח ההקצנה ביחס של גורמי ימין ודתיים קיצונים כלפי המיעוט הערבי. הוא מזכיר שהעם היהודי סבל מגזענות יותר מכל עם אחר, ועל כן הוא נדרש במיוחד לגלות יחס הוגן למי שאינו יהודי ולמיעוט החי בקרבו.

פרס התייחס גם לפסק ההלכה של הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, שנתן הכשר לגיור הצה"לי. "אני מברך את הרב עובדיה יוסף על פסיקתו המחזקת את עם ישראל ושומרת על אחדותו", אמר פרס. "הפסיקה מאפשרת לקבל לחיקו של העם היהודי אנשים צעירים שעלו לארץ ישראל על מנת לשמור את זהותם היהודית ולהתגייס להגנה על ביטחון המדינה".

נודע שהנשיא היה אף מעורב מאחורי הקלעים במגעים עם רבנים בסוגיית הגיור של חיילי צה"ל, ואף נועד באחרונה עם הרב הראשי, שלמה עמאר, בסוגיה. הנשיא השיב גם לפניות רבות מחיילים שעברו גיור בצבא וביקשו את עזרתו. הוא הביע בפניהם את אהדתו והבטיח לתמוך בבקשתם שהגיור יוכר על ידי הרשויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ