פרישת אהוד ברק מהעבודה - "הווילה בג'ונגל" מתבצרת לקראת מלחמה

"עצמאות" והליכוד יהיו לבשר אחד. עתידו של ברק שמור כשר ביטחון תחת נתניהו, וארבעת המצטרפים יעמדו לגורלם במרכז הליכוד המקולל

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

מפלגת העבודה - הסוף. לא בכל יום נסתם כאן הגולל על מפלגה היסטורית; תם ונשלם. האם זה עצוב? לא כל-כך: העבודה מתה מזמן, תרמה את גופה למדע המדינה. כבר ישבו עליה שבעה והרבה יותר, כבר הספידו אותה חזור והספד, בכו לה חזור ובכה, והיום זאת רק ההלוויה: אין עוד הספדים, הדמעות הספיקו להתייבש.

השפה במקרים כאלה היא תמיד שפה אורווליינית; ההיפך הוא הנכון: פורשים "כדי להמשיך את תהליך השלום", כך אומרים, ולא היא: פורשים כדי להקפיא את התהליך במצבו הנוכחי. אין שום תזוזה וגם לא תהיה בקרוב. ה"וילה בג'ונגל" תמשיך לבצר את עצמה בחפירות של כל המלחמות הקודמות, ולקראת המלחמה הבאה.

הוילה מתבצרת לקראת מלחמה. תצלום: אריאל חרמוני

פורשים כדי "לייצב את הממשלה", אומרים. ככל שהקואליציה מתכווצת, כך היא מתחזקת ומתייצבת. באופן תיאורטי ניתן לטעון, כי בסוף, כשנתניהו וברק וליברמן יישארו לבדם, הממשלה שלהם תהיה הכי יציבה ותצטיין בלכידותה הפנימית.

פורשים כדי "ללכת בדרכם של בן-גוריון, שרון ופרס". הצרה היא, שבמבט ראשון קשה לזהות בחבורה הפורשת את האישים שלעיל, אפילו לא את פרס. וילנאי, שמחון, נוקד ווילף הם לא בדיוק המנהיגים שהעיניים נשואות אליהם והציבור מחכה בדריכות למוצא פיהם.

עוד מרכז כזה ונחנקנו

פורשים כדי להיפטר אחת ולתמיד מעונשה של הקבוצה "השמאלנית, הפוסט מודרניסטית והפוסט ציונית", וכדי לייסד עוד מפלגת-מרכז אחת. ברוורמן ובוז'י ופואד בכלל לא ידעו שהם כאלה, ואם הם שמאל רדיקלי, שוו בנפשכם מהו המרכז הזה, שהפורשים מתיימרים עכשיו לייצג; עוד מרכז כזה ונחנקנו, כאילו המפה הפוליטית הישראלית אינה מרכז אחד גדול וחלול.

פורשים כדי "להיות ביחד". זה הדיקלום המוכר בכל הזדמנות של פיצול והתרסקות. מתוך ההריסות והשברים מגיחים להם המאחים וצועדים בסך כאיש אחד. אפשר להבחין בדמויות החפויות והמטושטשות הללו מבעד לאבק ששוקע.

במותה, ציוותה העבודה לנתניהו את החיים. כבר אתמול, לכל המאוחר, ידע נתניהו את הצפוי. לא במקרה הרשה לעצמו לגעור בשרי העבודה במהלך ישיבת הממשלה: "חבל שאתם מדברים כל הזמן על הנושא המדיני ומאיימים בפרישה, זה רק פוגע בתהליך", קפץ "כנשוך נחש", זה הדיווח בעיתוני היום.

נתניהו, שקודם זמם לחסל את קדימה, הצליח לפרק כ"שותף סוד" את העבודה. והיא, שהיתה בעשרות השנים האחרונות ליכוד-ב', הופכת כעת באופן רשמי לליכוד-א', וכדרך המומרים עוד תהפוך לליכוד-אלף-אלף.

היום זה רק הצעד הראשון, כל אחד מבין, והכיוון ברור: לא ירחק היום, הוא קרוב, ו"עצמאות" והליכוד יהיו לבשר אחד. ברק הוא לא מתאבד, ועתידו כשר ביטחון שמור לו ברשימה הלאומית המאוחדת בראשות נתניהו. וארבעת הטמבלים שמצטרפים אליו יעמדו לגורלם במרכז הליכוד המהולל, המקולל.

"יוצאים לעצמאות", בישר המשחרר. הגאולה של ברק היא השיעבוד שלו ושל גרוריו לכוחות הלאומניים, שכורתים את עץ-ישראל ומשאירים אותו כגדם.

אולי עכשיו, משסולקה הגרוטאה שחסמה את התנועה החופשית, אפשר יהיה להקים את תנועת העבודה מחדש, להרים אותה מאשפות. לא כל מי שנשארו שם בחוץ מוזמנים לעלות על העגלה, רק משום שנתייתמו מברק. גם זמנם הגיע לארוז ולהסתלק. אבל עכשיו הדרך פנוייה, וניתן סוף-סוף לבנות מהמסד את הסוציאל-דמוקרטיה הישראלית, שגם עושה שלום וגם עושה צדק.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ