אהוד ברק פורש ממפלגת מהעבודה

שר הביטחון פרש ממפלגתו ויקים את סיעת "עצמאות" יחד עם וילנאי, שמחון, וילף, ונוקד. "האנומליה של מפלגת העבודה חייבת להיפסק", אמר

הארץ
יהונתן ליס
מזל מועלם
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
יהונתן ליס
מזל מועלם
שירות ""

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק הודיע היום (שני) לוועדת הכנסת על פרישתו ממפלגת העבודה. ברק יקים סיעה חדשה תחת השם "עצמאות", יחד עם חברי הכנסת שלום שמחון, עינת וילף, מתן וילנאי ואורית נוקד, המהווים למעלה משליש מחברי סיעת העבודה בכנסת ה-18.

על פי הערכות במערכת הפוליטית לגבי אופי העסקה בין ברק לראש הממשלה, יתמנה שלום שמחון לשר התמ"ת במקום בנימין בן אליעזר, מתן וילנאי יהיה השר לענייני מיעוטים במקום אבישי ברוורמן, אורית נוקד תתמנה לשרת החקלאות, ואילו עינת וילף תהיה ככל הנראה סגנית שר.

ברק בישיבת סיעת העבודה. תצלום: תומר אפלבאום

"אנחנו יוצאים היום לעצמאות, מקימים סיעה, תנועה ובהמשך מפלגה שתהיה מרכזית, ציונית ודמוקרטית", אמר ברק במסיבת עיתונאים בכנסת, בה הכריז רשמית על המהלך. "תנועה שסדר העדיפות שלה יהיה קודם כל המדינה, אחר כך המפלגה ורק בסוף אנחנו. נקרא לכל מי שמאמין בדרכה ובנו להצטרף", הדגיש.

ברק הוסיף כי "לפנינו במדינת ישראל מבחנים לא פשוטים - מדיניים, ביטחוניים וחברתיים - עימם אנו מוכנים ונכונים להתמודד". בהתייחסו למהלך הפילוג עצמו, אמר ברק כי "אנחנו עוזבים מפלגה ובית שאנחנו אוהבים ומכבדים את חבריו. רבים מהחברים הללו חוו יחד איתנו את קשיי היומיום במפלגה, והיו גם הם קורבן לריב האינסופי בתוכה. הגענו למסקנה שהאנומליה הזאת בחיים הפוליטיים, בה היו למעשה שתי סיעות עבודה - חייבת להיפסק".

"מקום בלתי נסבל"

במכתב ששלח קודם לכן סגן שר הביטחון מתן וילנאי לחברי המפלגה, נכתב כי "סיעת העבודה בכנסת הפכה להיות מקום בלתי נסבל בו אי אפשר לקיים חיים פרלמנטריים. כל ישיבה לא ידעת מי איתך ומי עומד לפרוש ולהצטרף למפלגה אחרת. על מנת לקדם רעיונות שלנו, החלטנו להיפרד ולצאת לדרך חדשה. הדבר הקשה ביותר זו הפרידה מחברים אשר אנו קשורים ביחד כבר מספר שנים ומאמינים כמוני כי אנו מפלגה מרכזית ציונית". במהלך מסיבת העיתונאים, ביקש וילנאי להתבטא "ביושר", ואמר כי "פשוט לא השאירו לנו ברירה".

בכך, מגיע לשיאו המאבק הפנימי המתמשך בתוך מפלגת העבודה, שפגע בכוחה הפוליטי, במעמדה ובהישגיה במערכות הבחירות.

כהונתם של שרי העבודה בממשלתו של בנימין נתניהו לוותה בביקורת רבה - פנימית וחיצונית כאחד - והביאה לקרע פנימי הרבה לפני הודעתו של ברק. אמש נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את שרי מפלגת העבודה במהלך ישיבת הממשלה אתמול, ואמר כי איומיהם לפרוש מהממשלה על רקע הקיפאון המדיני הם הגורם לכך שהפלסטינים לא מוכנים לחזור למו"מ עם ישראל.

ברק עצמו פנה לנתניהו מספר פעמים בתקופה האחרונה וביקש ממנו לפרסם פרטים על המגעים לחידוש התהליך המדיני, כדי להוריד מעט את הלחץ בתוך מפלגת העבודה. נתניהו סירב. "התפקיד שלי הוא להשיג תוצאות, לא לפרסם", אמר לברק.

גורם בליכוד: ברק הקים מפלגת ליברמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ