השרים יצחק הרצוג, בנימין בן אליעזר ואבישי ברוורמן הודיעו על התפטרותם מהממשלה

שרי הרווחה, התמ"ת והמיעוטים הקדימו את רה"מ והודיעו על פרישתם במהלך מתואם. "יצחק רבין מתהפך בקברו", אמר בן אליעזר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מהלך הפילוג הדרמטי - במסגרתו התפצלו ממפלגת העבודה היו"ר אהוד ברק וארבעה חברי כנסת נוספים - הפתיע מאוד את חברי המפלגה הנותרים, והכניס אחדים מהם למילכוד פוליטי.

שרי העבודה שלא נכללו בקבוצת הפורשים - בנימין בן אליעזר (תמ"ת), יצחק הרצוג (רווחה) ואבישי ברוורמן (מיעוטים) - הודיעו מיד עם פרסום המהלך על כינוס חירום בו החליטו על המשך צעדיהם. זמן קצר לאחר מכן, הודיעו שלושתם בנפרד על התפטרותם מהממשלה, במהלך מתואם.

"העבודה נפטרה היום מחטוטרת על גבה", אמר הרצוג, "נשף המסכות של ברק הסתיים. נרקמה פה עסקה פוליטית אפלה". לדברי הרצוג, "הגיע הזמן להפסיק לעשות שקר בנפשנו ולפרוש מהממשלה שהביאה אותנו למבוי סתום בחתירה לשלום וכפתה עלינו את אביגדור ליברמן ואת מפלגתו בשיח גזעני פסול המאיים על המשטר הדמוקרטי שלנו. הודעתי לראש הממשלה בנימין נתניהו על התפטרותי מהממשלה".

הרצוג, היום. תצלום: אמיל סלמן

מאוחר יותר, כינס גם השר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן מסיבת עיתונאים, בה הודיע גם הוא על התפטרותו מהממשלה. "אהוד ברק מתפצל מהעבודה כדי להיות ליכוד ב' במקרה הטוב וליברמן א' במקרה הרע", אמר ברוורמן. "למרות הכול, אנחנו חייבים להסתכל לעתיד. אין ספק, אנחנו נמצאים במשבר, וצריך עכשיו לייצב את המערכת. לכן, לאחר התייעצות עם בכירים נוספים, פניתי לזקן השבט בנימין בן אליעזר כדי שייקח את מושכות מפלגת העבודה. אין שום סיכוי בעולם שהמפלגה תתאושש בלי לתקן את החוקה, כך שתחזור להיות מפלגה דמוקרטית תקינה"

לדברי ברוורמן, "עלינו לשים בצד את כל השיקולים האישיים ולבנות יחד את הבסיס להתמודדות הוגנת וחברית על ראשות מפלגת העבודה. מובן וברור שממשלה שהחליטה לא לקדם את תהליך השלום היא ממשלה שאין לי מקום בה, לכן אודיע לראש הממשלה על התפטרותי", סיכם.

שעה קלה לאחר מכן הודיע השר בן אליעזר על התפטרותו מהממשלה. "הודעתי לראש הממשלה שעם כל הצער, אני מודיע לו שאני מתפטר מתפקידי כשר התמ"ת", אמר, "אני הולך להתמסר כדי לסייע בידי מזכיר המפלגה ומי שייבחר להיות יו"ר המפלגה לבנות את המפלגה מחדש. אין לי צל של ספק שמפלגת העבודה תחזור שוב אל הכותרות".

בן אליעזר מודיע על התפטרותו. תצלום: אמיל סלמן

בן אליעזר אמר כי הודעת ברק הפתיעה אותו מאוד. "האמת היא שלא האמנתי שאהוד ברק, שבעצם ברח מהמפלגה פעם אחת, ינסה לברוח פעם שנייה, וחבל לי שככה הוא מסיים את שירותו במפלגת העבודה". הוא אמר עוד כי "יצחק רבין מתהפך בקברו" לנוכח אופן הפילוג במפלגה. בן אליעזר הדגיש כי אין בכוונתו להתמודד על ראשות מפלגת העבודה.

על פי הערכות במערכת הפוליטית, שקל ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר את השרים, זאת בכפוף לצורך בחתימה חדשה על הסכם קואליציוני עם סיעת "עצמאות" החדשה, בראשות ברק. בן אליעזר, הרצוג וברוורמן, שלא היו צפויים לחתום על הסכם קואליציוני דומה, רצו להקדים את נתניהו ותיאמו מהלך משותף של התפטרות.

"המיט אסון על מפלגת העבודה"

במקביל, הגיבו בעבודה בתקיפות לצעד הפוליטי של ברק. "ההודעה הזו מוכיחה שהאנשים האלה הרסו סופית את העבודה, הם צריכים לבקש ממני ומחברי סליחה", אמר ח"כ איתן כבל בראיון לגלי צה"ל. "משמעות ההודעה היא דרמטית, אבל בוודאי לא מפילה אותי מהכיסא. אני טוען למעלה משנתיים שמפלגת העבודה סיימה את דרכה".

ח"כ שלי יחימוביץ' תקפה את הצעד, וכינתה אותו "מהלך מושחת ואופורטיוניסטי שכל תכליתו לשמור על כיסאו של ברק בממשל. ברק המיט אסון על מפלגת העבודה, סיאב אותה ופירק אותה. השם 'עצמאות' הוא ציני לא פחות: עצמאים ממצע, מערכים וממחויבות לציבור ונאמנים לכיסא. יותר מכל מתחדד היום הצורך בכינונה מחדש של מפלגה ציונית, סוציאל דמוקרטית, חברתית ושפויה. אעשה כל שבכוחי כדי שבמפלגת העבודה תשוב להיות האלטרנטיבה הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ