עידוד התעסוקה וסיוע לניצולי השואה, בין הישגי השרים הפורשים

לקראת חילופי גברי במשרדי התמ"ת, הרווחה, החקלאות והמיעוטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בין ההישגים הגדולים של השרים בן אליעזר, שמחון, ברוורמן והרצוג שפרשו אתמול, היו תוכנית הסיוע לילדים ונוער בסיכון שפיתח שר הרווחה היוצא, יצחק הרצוג והגברת התעסוקה שנעשתה על ידי שר התמ"ת היוצא בנימין בן אליעזר.

בנימין בן-אליעזר

בנימין בן אליעזר לא הספיק להותיר חותם על המשק והחברה כפי שקיווה, אולם הוא הצליח להכין תשתית חסרת תקדים במשרד התמ"ת של מנגנונים ותקציבים גדולים יחסית לקידום היעדים הכלכליים והחברתיים שהציב. אלה כוללים את צמצום הפער בין המרכז לפריפריה, שילוב מוגבר של חרדים, ערבים ובעלי מוגבלויות בשוק העבודה וחיזוק החדשנות בתעשייה המסורתית ובהיי-טק. לצדם נותרו היעדים המוכרים יותר, של הגדלת היצוא והפנייתו מהשווקים המסורתיים לשווקים הצומחים. בתקופתו הוקמה רשות לעסקים קטנים שתקציבה גדל לעומת שנים קודמות, והיא החלה להגביר פעילות בשטח. התחלה נוספת בתקופתו של בן אליעזר, אם כי הרבה פחות מבטיחה בינתיים, היתה הקמת הרשות לסחר הוגן. הרשות אמורה להבטיח שמירה קפדנית על אינטרס הצרכנים, אולם עד כה לא ניכר שינוי בדפוסי פעילותה לעומת המצב שקדם להקמתה.

שלום שמחון

החקלאים יזכרו את שר החקלאות כרפורמאטור הגדול. בשתי הקדנציות שלו הבין שמחון כי על החקלאות להשתנות על מנת לשרוד. בין היתר, הוא לא ראה בהמשך החזקת החקלאים בתנובה ערך קדוש, ודיבר על הפרטתה.

בנוסף, אף שלא הגה אותה, שמחון קידם והוציא לפועל את הרפורמה בענף הרפת, שייעלה את היצור והפסיקה את זיהום הסביבה והמים. גיוס כספים לחקלאות הייתה מהתמחויותיו של שמחון, והוא הצליח בגיוס כספים, לשיקום תשתיות בהתיישבות הוותיקה ובכפרי המיעוטים, ולרפורמה בענף הלול, שנועדה לייעל את הענף. כמו כן הוא הוביל הסדר עם האוצר להשוואת מחירי המים לחקלאות למחירי המים לישובים העירוניים.

יצחק הרצוג

עם כניסתו לתפקיד שר הרווחה, שינה הרצוג את שם המשרד ל"משרד הרווחה והשירותים החברתיים". ואכן, הרצוג טיפל במגוון האוכלוסיות והצליח להעלות את נושאי הרווחה לסדר היום.

בין המהלכים שיזם והוביל הרצוג ניתן למנות את תוכנית הסיוע לניצולי השואה הכוללת מיצוי זכויות, וסל שירותים. כמו כן סייע המשרד בתרופות, טיפולי שיניים ומימון צרכים אישיים. עוד יזם הרצוג את התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון, והוביל הקלות בקבלת דמי אבטלה.

עם זאת, חלק הארי בעבודת המשרד נותר מיותם - העובדים הסוציאליים. בשנת 2008 הקים הרצוג ועדה שגיבשה המלצות לרפורמה בשירותי הרווחה. הוועדה קבעה אילו נושאים יהיו בסמכות שירותי הרווחה, בכמה תיקים יטפל כל עובד סוציאלי ועוד. אך המלצות הוועדה עברו את אישור ועדת שרים לענייני רווחה ושם נתקעו. ניכר שכאן הרצוג מיאן להאבק.

אבישי ברוורמן

השר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן משוכנע כי הקדנציה הקצרה שלו לא הייתה בזבוז זמן. בשיחה ל"הארץ" הביע אתמול תקווה כי התוכניות והפרויקטים שיזם, ובהם התוכנית הרב-שנתית לקידום יוזמות כלכליות ופיתוח יישובי המיעוטים, יימשכו גם אחרי פרישתו. תקציב המשרד לענייני מיעוטים עומד ב-2010 עומד על 20 מיליון שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ