כמו בסיירת: נתניהו היה מעורב במהלך בחשאי

מקורבי ראש הממשלה: עכשיו נוכל לקדם תהליך מדיני

ברק רביד
מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
מזל מועלם

ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור כי הפילוג במפלגת העבודה יסייע לקדם את תהליך השלום. לדבריו, כעת הפלסטינים יבינו שהממשלה בישראל לא עומדת ליפול, ולכן לא יהיה להם מנוס אלא לנהל אתה משא ומתן ישיר. מקורבי נתניהו טוענים כי "אחרי השלמת המהלך הפוליטי, פניו של ראש הממשלה למהלך מדיני".

בלשכת נתניהו חגגו אתמול את התרגיל הפוליטי שהביא לפילוג העבודה ולהישארותם בממשלה של אהוד ברק וארבעת חבריו לפרק זמן בלתי מוגבל. נתניהו ויועציו היו מעורבים בצורה עמוקה במהלך החשאי של שר הביטחון. "התהליך התנהל כמו מבצע של סיירת מטכ"ל", אמרו מקורבי ראש הממשלה.

המהלך החל לפני כשבועיים, לאחר גל ההתקפות מצד שרי העבודה על ברק בעקבות הפרסום ב"הארץ", שלפיו הממשל האמריקאי סבור ששר הביטחון "הוליך אותו שולל". מקורבי נתניהו אמרו אתמול כי אותו פרסום והסערה במפלגת העבודה בעקבותיו "האיצו את החלטתו של ברק לפרוש".

שרים מהליכוד ומישראל ביתנו סיפרו כי בשבועיים האחרונים נראה ברק בדיוני הממשלה והכנסת "כמי שעולמו חרב עליו". גורם שפגש את ברק באחד מסופי השבוע האחרונים תיאר את מצב רוחו כ"רע ביותר".

אחרי שברק הגה את המהלך הוא עדכן את נתניהו ואת ראש לשכתו נתן אשל. לדברי מקורבי נתניהו, אשל ניהל מגעים ישירות עם ברק וכן עם השר שלום שמחון. ברק אמר לנתניהו כי מהלך הפילוג הינו הדרך היחידה להפסיק את הלחצים ואת חוסר היציבות הפוליטי. נתניהו תמך במהלך ואמר אז כי "נמאס לי מהאיומים של ברוורמן והרצוג ולחכות להחלטות של ועידת מפלגת העבודה".

בסביבת ראש הממשלה אמרו אתמול כי הוא מעוניין כעת לחדש את מאמציו לקידום התהליך המדיני. "עכשיו אפשר להתחיל ולגבש תוכנית מדינית", אמרו מקורבי נתניהו, "הפלסטינים ראו את האיומים של שרי העבודה והקשיחו את עמדותיהם כי הם חשבו שהממשלה תיפול. עכשיו הם מבינים שהממשלה הזו לא הולכת לשום מקום והם יחזרו למשא ומתן".

פקיד ישראלי בכיר שמעורב במשא ומתן עם הפלסטינים יותר מ-15 שנה הגיב בצחוק לדברים. "אם בלשכת ראש הממשלה חושבים שככה יקדמו את תהליך השלום הם מנותקים מהמציאות", אמר.

הממשל האמריקאי הופתע גם הוא מהמהלך של ברק, אולם הציפיות בבית הלבן מהיכולת לקדם את תהליך השלום נמוכות ממילא. הנשיא ברק אובמה כבר כמעט שאינו עוסק בנושא, וסבב השיחות בוושינגטון עם יועצו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, לא הביא לכל תוצאה והותיר את האמריקאים אובדי עצות.

הפלסטינים מצדם אינם מתרשמים מהמהלכים הפוליטיים של נתניהו וברק וממשיכים לקדם את מהלכיהם באו"ם. יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) הורה אתמול לשגריר הפלסטיני באו"ם לפתוח בשיחות עם חברות מועצת הביטחון, כדי לקבוע מועד לדיון והצבעה בנושא הצעת ההחלטה לגינוי ישראל על הבנייה בהתנחלויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ