ברק הקים סיעה חדשה, שלושה שרים בעבודה פרשו

במסיבת עיתונאים שכינס אתמול הודיע יו"ר העבודה על הקמת סיעת "עצמאות" עם שמחון, וילנאי, וילף ונוקד. בן אליעזר, הרצוג וברוורמן התפטרו מהממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הביטחון אהוד ברק הודיע אתמול כי הוא פורש מראשות מפלגת העבודה, ומקים סיעה חדשה בשם "עצמאות". יחד עם ברק פרשו מהעבודה גם שר החקלאות שלום שמחון, סגן שר הביטחון מתן וילנאי, סגנית שר התמ"ת אורית נוקד וח"כ עינת וילף. פרישתם של החמישה אושרה אתמול על ידי ועדת הכנסת. בעקבות פרישתם הודיעו השרים בנימין בן אליעזר, יצחק הרצוג ואבישי ברוורמן כי הם מתפטרים מהממשלה.

הודעתו המפתיעה של ברק נמסרה קצת אחרי השעה עשר בבוקר. ברק התייצב זחוח למסיבת העיתונאים בחדר העגול בקומת הממשלה בכנסת, יחד עם ארבעת הפורשים האחרים. הוא חגג את הצלחת המהלך. אחד מעוזריו לא הצליח להתאפק ואמר כי "מדובר בתרגיל מארץ התרגילים, דיסקרטי שבדיסקרטי". ואז מסר ברק את הודעתו מן הכתב.

"אנחנו יוצאים היום לעצמאות", אמר שר הביטחון, "מקימים סיעה, תנועה ובהמשך מפלגה שתהיה מרכזית, ציונית ודמוקרטית, תנועה שסדר העדיפות שלה יהיה קודם כל המדינה, אחר כך המפלגה ורק בסוף אנחנו. נקרא לכל מי שמאמין בדרכה ובנו להצטרף".

בהמשך האשים ברק את חבריו לשעבר לסיעה בפוסט-מודרניות ואת חלקם גם בפוסט-ציונות. "אנחנו עוזבים מפלגה ובית שאנחנו אוהבים ומכבדים את חבריו", הוסיף ברק, "הגענו למסקנה שהאנומליה הזאת בחיים הפוליטיים, שבה היו למעשה שתי סיעות עבודה - חייבת להיפסק".

שלושת שרי העבודה שלא לקחו חלק במהלך הפרישה - בן אליעזר, הרצוג וברוורמן - הופתעו לחלוטין ממסיבת העיתונאים של ברק. הרצוג היה בדרך למשרדו, ברוורמן סיים את הליכת הבוקר והיה בדרך לפגישה עם הנשיא לשעבר יצחק נבון, ובן אליעזר היה בדרכו לתל-חי לחנוך שני מפעלים חדשים. באזור אום אל-פחם צלצל הטלפון במכוניתו של בן-אליעזר. על הקו היה ברק, שאמר לו: "אני לא רוצה שתשמע את זה ברדיו: אני הולך לפרוש מהמפלגה עם עוד ארבעה חברים עוד הבוקר". בן אליעזר הבין מיד שהעניין סגור, עשה פרסה וחזר למשרדו בירושלים.

מאותו רגע התגלגלו העניינים במהירות. שלושת השרים, שקראו כל אחד בנפרד בשבועות האחרונים לפרישה מהממשלה אם לא יקודם התהליך המדיני, הבינו כי אין להם הרבה ברירות, אלא לקחת את היוזמה לידיהם ולהתפטר. בתום התייעצות דחופה שכינסו, התייצבו מול המצלמות והודיעו על התפטרותם מהממשלה.

שר הרווחה היוצא יצחק הרצוג אמר ש"העבודה נפטרה היום מחטוטרת על גבה. נשף המסכות של ברק הסתיים. נרקמה פה עסקה פוליטית אפלה".

השר לענייני מיעוטים היוצא אבישי ברוורמן אמר ש"ברק מתפצל מהעבודה כדי להיות ליכוד ב' במקרה הטוב וליברמן א' במקרה הרע. פניתי לזקן השבט בן אליעזר שייקח את המושכות".

בן אליעזר מצדו, שמפנה את לשכת שר התמ"ת, הצהיר כי לא יתמודד על ראשות העבודה. "האמת שלא האמנתי שאהוד ברק, שבעצם ברח מהמפלגה פעם אחת, ינסה לברוח פעם שנייה", אמר בן אליעזר, "יצחק רבין מתהפך בקברו".

הסיעה החדשה של ברק תהיה חלק מהקואליציה של נתניהו. מסתמן שהמשא ומתן להשגת הסכם קואליציוני בין הסיעה החדשה לראשי הקואליציה יסתיים כבר בימים הקרובים, אולי אפילו היום.

חברי העבודה שהצטרפו לברק צפויים לשדרוג בתפקידם. ברק, שיעמוד בראש הסיעה החדשה, יישאר בתפקיד שר הביטחון. שמחון צפוי לעזוב את משרד החקלאות לטובת משרד התמ"ת שפינה בן אליעזר. סגן שר הביטחון מתן וילנאי צפוי להתמנות לשר האחראי על העורף ועל ענייני המיעוטים, וכהן להיות חבר בקבינט המדיני-ביטחוני. נוקד צפויה להתמנות לשרת החקלאות. וילף תקבל תפקיד סגנית שר או ראשות ועדה.

בין ארבעת חברי העבודה שפרשו עם ברק, שמחון היה הבולט ביותר בתכנון המהלך. שמחון ניסה בחצי השנה האחרונה להתמנות לתפקיד יו"ר קק"ל. אלא שרצונו להתמנות לראשות קק"ל נתקל במאבק עיקש מצד אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל המכהן. ב-1996 נבחר לראשונה לכנסת מטעם מפלגת העבודה כנציג המושבים. בשלוש ממשלות כיהן כשר החקלאות. לפי ההערכות, כישלונו בניסיון להתמנות ליו"ר קק"ל דחף אותו לקדם את הפרישה.

כמו שמחון, גם וילנאי חשק בראשות קק"ל. הוא נערך בשבועיים האחרונים להתמודדות על התפקיד, אבל ההצעה המפתה של ברק ושמחון טרפה את הקלפים. וילנאי הגיע לפוליטיקה כהבטחה גדולה. ב-1999 חיזר אחריו נתניהו והבטיח לו להיות שר הביטחון. וילנאי העדיף את העבודה, נבחר למקום השלישי בפריימריז ומונה לשר המדע. ב-2005 ניסה להתמודד על ראשות העבודה, אך לבסוף חבר לפרס.

נוקד נבחרה לראשונה לכנסת ב-1999 מטעם מגזר הקיבוצים בעבודה. מהמגזר הזה שאבה את כוחה, וכשפנו אליה שמחון וברק לפרוש יחד אתם פיתו אותה באמצעות משרד החקלאות.

וילף, הצעירה שבחברי הכנסת במפלגת העבודה, הושבעה בעקבות פרישתו של אופיר פז-פינס בינואר 2010. וילף היתה בעבר יועצת מדינית לפרס, והיא בעלת תואר דוקטור במדע המדינה מאוניברסיטת קיימברידג'.

ראש הממשלה התייחס אתמול לפרישתם של ברק וארבעת חברי העבודה: "הממשלה התחזקה היום ביציבות ובמשילות", אמר נתניהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ