הצעירים באופוריה, בקיבוצים מאוכזבים

פעילי המשמרת הצעירה של העבודה לא נכנעו אתמול להקנטות מצד עוברי אורח. "יש תחושה של רגע היסטורי", אמרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"מפלגת העבודה לא נפטרה?", עקצו אמש עוברים ושבים את פעילי המשמרת הצעירה של העבודה סמוך לתחנת רכבת מרכז בתל אביב. "לא שמעתם? אנחנו נפטרנו ממנו היום", השיבו הפעילים בגאווה, כשחיוך על פניהם. הפעילים הצעירים היו אתמול במעין תחושת אופוריה, בעקבות פרישתו של אהוד ברק מהמפלגה.

"יש תחושה שזה רגע היסטורי. מתישהו ישאלו אותנו איפה היינו ביום שזה קרה", אמרה יו"ר המשמרת הצעירה, מיכל בירן. "צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים. יש כאן הזדמנות גדולה", הצטרף לדבריה אחד הפעילים, צפריר גדרון. גם המלים "אופטימיות", "שמחה" ו"חגיגה" נזרקו לחלל האוויר.

הפעילים יצאו אמש לצמתים ברחבי הארץ ותלו שלטים שעליהם נכתב: "לא מתבכיינים, מתפקדים". הפעילות היתה מיועדת במקור להתקיים בסוף השבוע, אך הוקדמה לנוכח ההתרחשויות במפלגה. חברי המשמרת הצעירה סיפרו כי בעקבות ההתפלגות חזרה התקווה - בשנים האחרונות נדרשו לא פעם מאמצים רבים כדי להוציא פעילים מהבית.

מאז הודעתו של ברק, העידו צעירי העבודה כי קיבלו גל פניות של אנשים שהתייאשו מהמפלגה וביקשו לשוב ולהתפקד אליה. "חברי ילדות התקשרו אלי ושאלו איפה משיגים טופסי התפקדות", סיפרה בירן בהתרגשות. הצעירים אף התבקשו לסייע היום בהזנת טופסי התפקדות שהגיעו ביממה האחרונה.

בקרב אנשי הדור הוותיק, התחושות היו פחות מעורבות. "אנו מצרים על פרישתה של אורית נוקד ועל הדרך בה נהגה", אמרו ראשי מחוז הקיבוצים במפלגה, זאב שור וחניק מרשק. נוקד מכהנת כחברת כנסת משנת 2002, כנציגת מחוז הקיבוצים.

מרשק אמרה אתמול ל"הארץ" כי "מדובר בצעד לא אתי, לא מוסרי ולא חברי, אם כי חוקי. אני מאוכזבת, אינני רגילה לנוהלי עבודה כאלה. אני מצפה שאורית תחזיר את המנדט". היום יקיימו כינוס מיוחד בבית התנועה הקיבוצית בתל אביב.

הפילוג במפלגה הותיר את הפעילים בקיבוצים מבולבלים: גדעון גלעדי, בן 65 מכפר גלעדי, מגדיר עצמו "מפא"יניק ותיק". "בגיל 16 כבר רצתי בחיפה להביא מצביעים לקלפי", הוא נזכר. "אני עדיין המום, זה נפל כרעם ביום בהיר, ממש מכה", אמר אתמול. הוא הביע חשש שהפילוג יוביל לסופה של המפלגה.

יוסף שריקי, אחד הפעילים המרכזיים של העבודה במחוז הדרום, דווקא בירך על פרישתו של ברק: "זהו יום חג למפלגת העבודה. האיש ניתק אותנו מהעם, סגר סניפים והרס את הערכים של המפלגה. יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, אמר: "אני חושב שיצאנו מעבדות לחירות, אמנם הייתי רוצה שזה יקרה בדרך אחרת - עם בחירת יו"ר חדש, אבל אהוד ברק הפחדן לא היה מסוגל לעמוד מול המציאות הזאת. יש לי רק משפט אחד לומר בתור מי שעמד בראש מטהו בפריימריז האחרון בנגב: ברוך שפטרנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ