פקיד בכיר: הפעם התקפה על החיזבאללה תסתיים במלחמה עם סוריה

העצבנות בלבנון ובדמשק, כניסתו של רמטכ"ל השש אלי קרב ופרישתם של מתוני העבודה - מהוות שילוב מסוכן ביותר, מזהיר פקיד בכיר | המסר של ליברמן מחלחל

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

קריאת המצוקה של הפקיד הבכיר הזכירה לי את האמרה של פרידריך ניטשה "העדר התבונה בדבר כלשהו אינו סיבה לשלילת קיומו, אלא תנאי לקיומו". קולו של האיש, שקנה לעצמו מוניטין בקהילה המדינית כמנתח קר מזג, הסגיר דאגה עמוקה. "שמת ודאי לב לריבוי הדיווחים על המספר הרב של הטילים שבידי החיזבאללה, על הטווח הארוך שלהם ועל היערכות פיקוד העורף להתקפת טילים על ריכוזי אוכלוסייה", פתח האיש. "קח את הדיווחים האלה וחבר אותם לעצבנות בצמרת החיזבאללה ובשלטון בדמשק, בעקבות הגשת כתבי האישום נגד החשודים ברצח ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי, "וצרף לכך את התחזית של ראש המוסד היוצא, מאיר דגן, שפצצת האטום האיראנית איננה עומדת בפתח".

אחרי שהשד האיראני חזר לבקבוק, המשיך הבכיר - תוך שהוא מזכיר, כי ממילא גם ממשל אובמה מיאן לתת את ברכת הדרך להתקפה ישראלית באיראן - נתניהו יישאר עם הסיוט הפלסטיני שעושה לישראל בית ספר בדיפלומטיה, עם הנשיא אובמה, שממשיך להציק לו עם השטות המכונה "הסדר קבע". והאיום הגדול מכולם: אביגדור ליברמן וציפי לבני אינם מחמיצים הזדמנות לדחוף אותו לזירת הקרב בין דתיים לחילוניים. אם לא יקרה משהו גדול ונורא בזירה אחרת - בבחירות הבאות הליכוד יוצג כפודל של ש"ס ויהדות התורה.

הזירה האחרת שנתניהו ועוזרו אהוד ברק לוטשים אליה את עיניהם, המשיך הבכיר, היא הזירה הלבנונית. בעוד כמה ימים יעמוד לרשותם רמטכ"ל כלבבם, שוחר קרבות. יואב גלנט הוכיח במבצע עופרת יצוקה, שהוא גבר-גבר לא פחות משאול מופז בימי האינתיפאדה השנייה - קודם שזה עשה לעצמו הסבה ממחנה מטכ"ל למחנה השלום. הסכנה שהתקפה על לבנון תזמין התקפת טילים על ישראל אינה מרתיעה גברים כמותם, שאלמלא האמריקאים, היו מראים לאיראנים מי כאן הבוס (ואמנם, בכיר במערכת הביטחון, שמכיר היטב את גלנט, מסכים שהוא שש אלי קרב ומגדיר את השלישיה הזאת "שידוך קטלני").

הבכיר סיים את השיחה בתחזית, שהפעם התקפה על החיזבאללה לא תסתיים ללא מלחמה עם סוריה. התנהגותה של דמשק מאז ראשית חקירת הרצח ועד לפירוק הממשלה ערב הגשת כתבי האישום, מלמדת על הקשרים ההדוקים בין משטר המיעוט העלאווי לארגון השיעי. שניהם סמוכים על שולחנה של איראן, שלא תהסס להילחם בישראל עד טיפת דמם האחרונה של חיילי סוריה ואזרחי לבנון. כשהצפון יבער, ועמו שכונות בלב ישראל, גם תושבי שדרות יתרגלו מחדש לאזעקת "צבע אדום".

השיחה התקיימה שעות מעטות לפני שברק עשה לעצמו דיאטה חריפה והודיע לאומה, כי השיל מעליו שמונה מבין 13 המנדטים שמפלגת העבודה קוששה בדוחק בבחירות האחרונות. הסתלקותם של השרים המתונים יחסית, בנימין בן אליעזר, יצחק הרצוג ואבישי ברוורמן, הופכת את העדר התבונה מהרעיון של התקפה על לבנון לתנאי מרכזי יותר לקיומה.

מצפצפים עליכם

בזמן האחרון מתרבים הסימנים לכך שהמסר העקבי של ליברמן - ולפיו ארגונים ישראליים שמדווחים על הפרת זכויות אדם בשטחים הם "סייעני טרור" - מחלחל למטה. ההגדרה המסוכנת הזאת אף קיבלה פרשנות מרחיבה והוחלה על אנשי תקשורת, שמצטיירים כסייעניהם של הסייענים. פקידי ממשלה, קציני צבא ודוברים, שהקפידו בעבר להגיב על שאלות שנוגעות לפגיעה באזרחים פלסטינים וברכושם, מסתפקים לעתים קרובות ב"אין תגובה". יש כאלה שבוחרים להתעלם מהשאלות.

הנה לקט דוגמאות מהשבועות האחרונים:

שאלה לדובר מתאם הפעולות בשטחים: באחד הקטעים של כביש לטרון, הכביש מירושלים לתל אביב (כביש מספר 1) חודר לשטחי הגדה המערבית. האם השטח הופקע כחוק, ואם כן - מתי? תשובה: "אין תגובה".

שאלה לדובר המינהל האזרחי: על פי תיעוד עדכני של המומחה להתנחלויות, דרור אטקס, מתקיימת בימים אלה בנייה לא חוקית של מבני קבע בשיטות של בנייה מהירה, לפחות בעשרה מאחזים והתנחלויות: פלגי מים (עלי), נוף הרים (עלי), ברוכין, הרואה, רחלים, שבות רחל, עפרה, עדי עד, קידה וכרמי צור. אבקש לדעת אילו צעדים נוקט המינהל נגד הפרת החוק? תשובה: "המינהל האזרחי בוחר שלא להגיב".

שאלה לדובר ראש הממשלה: תושבי הכפר א-סוויה קיבלו בימים אלה צווי הפקעה. המטרה היא להקים על אדמתם מגדלי תצפית לצורך הגנה על התנחלות עלי (שחלק מבתיה, בהם בית משפחתו של רס"ן אלירז פרץ ז"ל, הוקמו על אדמה פרטית של אותם תושבים. רובם הוקמו ללא היתרי בנייה כחוק). כיצד צעד זה מתיישב עם התחייבותו של ראש הממשלה בנאום בר-אילן, שישראל לא תפקיע יותר אדמות של פלסטינים לצורכי ההתנחלויות? תשובה לפניות חוזרות: אין.

תלמיד תיכון בעל ציון ממוצע באזרחות יודע את המשמעות של זכות הציבור לדעת ומבין שחובתם של משרתי ציבור לנהל את ענייני המדינה בשקיפות. ועדת חקירה פרלמנטרית לא תהיה כאן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ