פרישת אהוד ברק מהעבודה | מעשה מכוער שלא מעניק תקווה

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

אהוד ברק עשה מעשה מכוער. נכון, גם כאשר אריאל שרון הרס את הליכוד הוא עשה מעשה מכוער. גם כאשר שמעון פרס עקר ממפלגת העבודה את לבה הוא עשה מעשה מכוער. אבל לשרון ולפרס סלחו מפני שחוללו מפץ פוליטי שאמור היה לתת לישראל מרכז פוליטי חדש ותקווה חדשה. אהוד ברק עשה מעשה מכוער אשר לא מחולל מפץ ולא מעניק תקווה. אם לא יוכיח במהירות אחרת, ברק ייתפש כאופורטוניסט חסר עכבות. הוא ייזכר כקברניט של מפלגת העבודה אשר במקום להוביל את ספינתו אל חוף מבטחים, בחר לרסק אותה אל הסלעים ולנטוש אותה.

שר הביטחון אינו טיפש. מן הסתם הוא מאמין שמה שיצדיק בדיעבד את פשיטת הסיירת בעורף העבודה הוא הישג היסטורי גדול: מלחמה או שלום. בסוף בסוף, ברק אינו שרון ואינו פרס אלא דיין. הלוחם הבודד, האמיץ והמבריק הוא בעל מבנה אישיותי וערכי דפוק. הוא פועל בהנחה שהמטרה מקדשת את האמצעים. אין בו נאמנות לאנשים ואין אצלו הפנמה של תהליכים דמוקרטיים. על כן הוא מאמין שאם תהיה לו מלחמת ששת הימים כדיין, אזרחי ישראל יסלחו לו. על כן הוא מקווה שאם יהיה לו שלום עם מצרים כדיין, ההיסטוריה תסלח לו. הוא מתפלל שהמעשה הכלנתריסטי שעשה יתגמד לעומת המעשה ההיסטורי שייעשה.

לאהוד ברק אסור להתבלבל: במצב הפוליטי הנוכחי ובהרכב הממשלתי הנוכחי אין לו מנדט לצאת לעימות צבאי יזום. אובדן הלגיטימיות של ממשלת נתניהו-ברק לא מאפשר לה לתקוף באיראן. חל עליה איסור גמור לאסור מלחמה. לעומת זאת, אם ברית ביבי-ברק תהפוך לברית שלום, התמונה עשויה להשתנות. אם ראש הממשלה ושר הביטחון יצליחו להפתיע גם בהבקעה מדינית, ייתכן שיחוללו מפץ חדש. לברק-של-מלחמה אין היום שום תוחלת. לברק-של-שלום אולי תינתן הזדמנות אחת אחרונה. השאלה הגדולה כעת היא שאלת העבודה. למפלגת מנגנון ותככים שפניה הן פניו של פואד בן אליעזר אין שום סיכוי. היא תתפוגג ותיעלם. ואולם, מפלגה ציונית-סוציאליסטית אמיתית שפניה הם פניה של שלי יחימוביץ' עשויה להפתיע. היא תחולל שינוי חברתי-פוליטי עמוק ותציב חלופה של ממש הן לדורסנות של הימין והן לציונות של קדימה. אם יחימוביץ' תצמח, תתמתן ותגבש סביבה כוורת ראויה, היא עשויה להעניק לישראל סוף סוף מפלגה ערכית. אם כך יהיה, מכת ברק לא תהיה רק מכת מוות. היא תהיה למכה שהביאה ללידתה של עבודה חדשה. עבודה של אמת.

העבודה מתפרקת - עמוד מיוחד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ