כבל, פרץ, בן סימון ומג'אדלה שוקלים להקים סיעה; לחץ גדול על פרץ לא לפרוש מהעבודה

ארבעת הח"כים מהעבודה התכנסו להתייעצות שתקבע את עתידם הפוליטי. אחרי חודשים של דיבורי עזיבה, כעת הם מונים שליש ויכולים להקים סיעה עצמאית

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מזל מועלם

חברי פורום "הארבעה" במפלגת העבודה - הח"כים עמיר פרץ, איתן כבל, ראלב מג'אדלה ודניאל בן סימון - נפגשו הבוקר (שלישי) שוב להתייעצות שתקבע את עתידם הפוליטי.

על פי הערכות, עמיר פרץ מנסה להוביל את הארבעה להתפצל ממפלגת העבודה, ובהתאם לכך, הופעל עליו לחץ גדול מצד גורמים רבים במערכת הפוליטית והכלכלית, כדי להניא אותו מביצוע צעד שכזה. בין היתר, דיברו עם פרץ שלושת השרים המתפטרים - אבישי ברוורמן, יצחק הרצוג ובנימין בן אליעזר - וכן ראשי ערים ואנשי עסקים. איש העסקים הירושלמי אראל מרגלית אף נפגש עם פרץ בלשכתו שבמשכן הכנסת.

פרישתו של אהוד ברק אתמול, יחד עם ארבעה חברי כנסת, תפסה את הרביעייה בהפתעה. במשך חודשים הם ניסו לפרוש מהעבודה ולהביא לפילוגה, אך לא הצליחו לגייס חבר כנסת חמישי שנדרש לשם כך.

אתמול עמדה בפניהם הדילמה - האם להישאר במפלגה או לפרוש? הסיעה מונה כעת שמונה חברי כנסת בסך הכל, ולכן יש להם השליש הדרוש. הארבעה חוששים שגם במצב החדש יתקשו להוביל את סדר היום המדיני-חברתי שלהם אם יישארו במפלגת העבודה. זאת, לאור העובדה שהשרים יצחק הרצוג, אבישי ברוורמן ובנימין בן-אליעזר, שהודיעו אתמול על פרישתם מהממשלה, ישבו תקופה ארוכה בממשלת נתניהו והיו שותפים לדעתם לאובדן הדרך.

בנוסף, ישנם יריבויות ומשקעים אישיים בין שתי הקבוצות. אתמול, כשהגיעו אליהם הידיעות על כך שיש ניסיון להכתיר את בן-אליעזר כיו"ר הזמני - התעוררה חשדנות בחדר.

הארבעה, אתמול בכנסת. תצלום: אמיל סלמן

פורום הארבעה נולד לאחר פרישתו של ח"כ אופיר פינס מהכנסת לפני כשנה, ערב מהלך פילוג שניסו ליזום חברי הכנסת כבל, פרץ, בן סימון, יולי תמיר ופינס. ברגע האחרון הודיע פינס על פרישה וטרף את הקלפים, שכן ללא ח"כ חמישי לא ניתן היה לפרוש.

בעקבות האכזבה פרשה תמיר מהכנסת, ובמקומה נכנס ראלב מג'אדלה. מג'אדלה סימן עצמו מההתחלה כאופוזיציה לברק, ושוב נוצר פורום מורדים שמונה ארבעה ללא יכולת לפרוש.

באחרונה פנו אנשי ברק לבן סימון, שהצביע נגד התקציב, והציעו לו לפרוש ולהפוך לסיעה עצמאית, בן סימון קפץ על המציאה אך עד מהרה גילה כי כדי לרוץ דורשים לו חתימות של כל חברי הסיעה - דבר שלא היה בנמצא.

אתמול התברר כי הפנייה לבן סימון היתה כנראה חלק מהתרגיל הפוליטי של ברק, שבאותו הזמן חיפש את הפורש החמישי. אם בן סימון היה פורש, העבודה היתה מונה 12 ח"כים - וברק היה זקוק לארבעה ח"כים בלבד.

מי שמצאה את עצמה בתווך היא חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שאינה נמנית עם חברי הרביעייה - אך גם לא משתייכת לשרים הפורשים.

אתמול היא קראה לחברי סיעת העבודה שנותרו, להתגבר על היריבויות הפנימיות, לחבור יחד, להתכנס באופן מיידי ולבחור יו"ר סיעה מוסכם.

יחימוביץ' מעוניינת ללכת עם העבודה לאופוזיציה ולתפקד "מעתה כאופוזיציה פעילה, המציגה אלטרנטיבה ערכית, סוציאל-דמוקרטית ציונית, לסיעת אקירוב שהוקמה היום".

אתמול היא הוסיפה כי "ציר ברק נתניהו, שחוזק היום, הוא ציר אקירוב-קיסריה, ועם כל הדחייה שהחיבור הזה מעלה, זו הזדמנות למפלגת העבודה לחדד את מסריה הייחודיים ולהשתקם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ