אהוד ברק הפגין שליטה בשטח, אך החיילים לא התרשמו

אף מלה על פוליטיקה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

רס"ר מגדוד שקד של חטיבת גבעתי הסתובב אתמול בבוקר בבסיס תל א-ראס הסמוך לשכם וחיפש בנרות חיילים ערים מוכנים, שיבואו לאייש את החצר בשיחה עם שר הביטחון אהוד ברק. יחידת הצלפים של הבסיס הוזעקה ראשונה. לאחר מכן, בצר להם, הוקפצו גם שוטרי מג"ב מבסיס החטיבה הקרוב. 25 החיילים התיישבו על הספסלים ולעסו פלחי תפוז. הם קיבלו תדריך קצר: לא להתרגש, לא להתפרץ, לא לשאול שאלות פוליטיות.

בעשר וחצי הגיע שר הביטחון, לבוש במעיל סיורי השטח שלו. ברק מסייר מדי יום שלישי ביחידות צה"ל השונות. בימים כתיקונם, מטרת הסיור היא לעמוד על המצב בשטח ולשוחח באופן בלתי אמצעי עם החיילים. אתמול המטרה הייתה להפגין שליטה - מי הבוס. מי עסוק בביטחון המדינה.

כאשר הגיע ברק לתל א-ראס, הוא זכה לסקירה על האזור ממח"ט שומרון, אל"מ נמרוד אלוני. דנה מלשכת השר לא הייתה מרוצה מספיק, וביקשה מאלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, לעמוד גם הוא ליד השר. מזרחי בהה בנעשה בחוסר עניין מופגן. אלוני החל להצביע על יעדים בעיר - פה בונים, שם משפצים, שם הוקמה טיילת חדשה. "איפה קמפוס א-נג'ח?", שאל ברק. אלוני הצביע לעבר האוניברסיטה. "מי שולט בסטודנטים?", המהם שר הביטחון. אלוני אמר שחמאס. ברק השתעמם. כולם השתתקו. הדוברת סימנה, אפשר להמשיך הלאה.

ברק ניגש אל החיילים שישבו על הספסלים, ליד העיתונאים והודה להם נרגשות על שירותם. לאחר מכן החל לתחקר אותם אחד אחד, מאמץ קול אבהי. "מתי בפעם האחרונה יצאת הביתה?", "כמה שוטרים מוכנים לצאת על הג'יפים עכשיו?", "מתי תצאו?", "כמה זמן אתה בגזרה?", "איפה נעשות ההכשרות שלך?" "מתי בפעם האחרונה השתתפת בתרגיל?", "מתי בפעם האחרונה ירית במטרות קרטון?".

אחד החיילים העיד שהעברית שלו לא טובה מספיק. ברק אמר לו שהעברית מצוינת ולחץ את ידו. הצלמים תקתקו בהתרגשות. התרגיל לא עבד אפילו על החיילים הפשוטים. "לא אכפת לו מתי יצאנו שבת, אלא שיראו בטלוויזיה שאכפת לו מתי יצאנו שבת", אמר אחד הצלפים. לאחר מכן התפנה ברק לעיתונאים. "אנחנו יצאנו לדרך חדשה, אבל בבסיס צבאי זה לא המקום לדון בדברים האלה", אמר, "מצב הביטחון הוא הטוב ביותר בשנים האחרונות".

רגע לפני שהלך, קרא ברק לפתע לאלוף הפיקוד, למזכירו הצבאי ולסגן הרמטכ"ל. הם הרחיקו מיקרופונים, וברק החל לשוחח איתם בפנים חמורות סבר. זר, לו היה נקלע במקום, היה חושב שהולכים לפתוח במלחמה. לך תסביר לו שבסך הכל הקימו סיעה חדשה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ