שלמה שמיר
ניו יורק

ספרד היא המדינה הראשונה במערב אירופה שצפויה להצהיר על הכרתה במדינה פלסטינית, כך מסרו מקורות דיפלומטיים בניו יורק.

לדברי המקורות, להכרה הצפויה מצד ספרד במדינה פלסטינית תהיה משמעות בלתי מבוטלת והשפעה על ארצות במערב אירופה. הם הוסיפו כי מספר המדינות הצפויות להצהיר על הכרתן במדינה פלסטינית הוא גדול מכפי שמוערך וגם מועדי ההכרה קרובים. "הקיפאון בתהליך השלום התגלה כברכה לפלסטינים", אומרים דיפלומטים בניו יורק.

גורמים דיפלומטיים מעריכים שבעקבות מדינות דרום אמריקה שהודיעו על הכרתן במדינה פלסטינית, צפויות גם מדינות באיים הקאריביים להצטרף. מדובר בקבוצה של 12 ארצות קטנות שמשקלן הפוליטי בקהילה הבינלאומית הוא מזערי. אך באו"ם לכל אחת מארצות אלה יש זכות הצבעה בדיוק כמו לסין או להודו.

הבאות בתור להכרה במדינה פלסטינית הן מדינות באסיה וביבשת אפריקה. מקורות בניו יורק מוסרים כי בכירים פלסטינים מקיימים מגעים עם הונדורס, גואטמלה ואל-סלבדור ומקדמים הצהרות הכרה של ארצות אלה במדינה פלסטינית.

דיפלומטים מוסרים כי הפלסטינים משתעשעים ברעיון להעלות את היוזמה להכרה במדינה פלסטינית במועצת הבטחון. אך יעדיפו הצבעה במליאת העצרת שתתכנס בספטמבר השנה. במליאה מובטח רוב גורף לאישור היוזמה.

בהצבעות במליאה אין זכות ווטו, אך לעצרת אין סמכות לאכוף את החלטותיה. בשנת 1988 לאחר שהפלסטינים הצהירו על עצמאותם, כ-100 ארצות חברות הצהירו על הכרתן בעצמאות. ב-1993 בעקבות חתימת הסכם אוסלו הראשון הצטרפו ארצות נוספות להכרה בעצמאות פלסטינית.

הקונגרס האמריקאי אישר לא מכבר החלטה המגנה "צעדים חד צדדיים להכרזת הכרה במדינה פלסטינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ