המנגנונים הצבאיים ברשות הבטיחו לא לעצור אזרחים

בכירים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים נפגשו השבוע עם נציגי ארגון זכויות אדם פלסטיני

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

התביעה הצבאית הפלסטינית תחדל לעצור אזרחים, ואזרחים לא יועמדו עוד לדין במערכת בתי המשפט הצבאיים הפלסטיניים. כך הבטיחו בתחילת השבוע בכירים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים לנציגי ארגון זכויות האדם הפלסטיני הוותיק "אל חק". להחלטה, כך נמסר להם, אחראים הדרגים הפוליטיים הבכירים ברשות הפלסטינית.

לדברי מנכ"ל אל חק, שעוואן ג'בארין, בפגישה עם נציגי שירות המודיעין הכללי ביום שבת שעבר ניתנה לו הבטחה מפורשת זו, שגובתה אחר כך באישור ראש מערכת המשפט הצבאית - אחמד אל מבאייד. לדברי ג'בארין, מיד בתחילת השבוע נשלחו למנגנוני הביטחון במחוזות הגדה המערבית הוראות בכתב, האוסרות עליהם לבצע מעצרים בקרב אזרחים.

חוק היסוד הפלסטיני קובע במפורש שאין למערכת התביעה והמשפט הצבאית, הנשענת על החוק המהפכני של אש"ף משנת 1979, כל סמכות לעצור אזרחים החשודים בביצוע עבירות, ואין לה כל סמכות להעמידם למשפט. המנגנונים הצבאיים רשאים לעצור ולשפוט רק את אנשיהם. אם כי לדעת "אל חק" גם חוק בתי המשפט וחוק העונשין המהפכניים של אש"ף אינם חוקיים משום שמעולם לא פורסמו רשמית כנדרש.

חוק היסוד הפלסטיני מחייב הבאת חשוד בפני שופט בתוך 24 שעות ממעצרו. השופט רשאי להאריך את המעצר בעוד 15 יום. במשך אותם 15 יום על התביעה להגיש כתב אישום. למרות זאת, לפי מעקב ארגוני זכויות אדם פלסטיניים, תופעת המעצרים השרירותיים נפוצה מאוד. יחד עם תופעות של עינויים והתעללויות בתאי המעצר, היא עמדה תמיד בבסיס טענותיהם וביקורתם של הארגונים השונים ושל ועדת מעקב משותפת שהקימו - בתכתובות, בשיחות פנים אל פנים עם בכירי הרשות ובפרסומים פומביים. הארגונים חזרו והביעו את חששם מפני הידרדרות לשלטון פנימי צבאי בתוך המעטפת של שלטון צבאי ישראלי.

לפי מעקב ארגוני זכויות האדם, ברוב המכריע של המקרים העצורים הם אנשים המזוהים עם הארגונים האיסלמיים. העובדה שרבים מהם משוחררים אחרי חודשים של מעצר בלתי חוקי בלא שהובאו למשפט, משמשת לארגונים השונים הוכחה כי מדובר ברדיפה פוליטית ולא בקיומם של חשדות וראיות לעבירות.

להערכת ג'בארין, מאז 2007 בוצעו בגדה כעשרת אלפים מעצרים על רקע פוליטי של אזרחים, וברובם המכריע הם נעשו על סמך צווי מעצר שהוציאה התביעה הצבאית. לדבריו, מספר האזרחים שנשפטו בסופו של דבר במערכת הצבאית באותן שנים הוא קטן - כמה עשרות. בנוסף לדבריו, לפעמים מבוצעים גם מעצרים המוניים בלא שהוצאו כלל צווי מעצר - אם מטעם התביעה הצבאית או התביעה הכללית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ