נתניהו מאמץ את מסקנות הוועדה למיסוי הגז במלואן

המלצות ועדת ששינסקי, שהגדילה את חלקה של המדינה ברווחי הגז ל-62%, יובאו לממשלה ביום ראשון. איגוד חברות הגז: "המשקיעים יבחרו מעתה בקפריסין ובלבנון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע אתמול שהחליט "לאמץ את מסקנות ועדת ששינסקי ככתבן וכלשונן". הוועדה למיסוי הגז בראשות פרופ' איתן ששינסקי קבעה כי התמלוגים שישלמו חברות חיפוש הגז למדינה יסתכמו ב-62% מרווחיהן מהמאגרים "תמר" ו"לווייתן".

במושב הנעילה בכנס המנכ"לים של משרדי הממשלה אמר נתניהו כי קיבל את ההחלטה בתום תהליך של התייעצות, למידה ושקילה. "הוועדה מצאה את האיזון הנכון בין צורכי המדינה והשקעות המשקיעים", אמר ראש הממשלה. הוא הוסיף שהנחה את שר האוצר, יובל שטייניץ, להביא את המלצות הוועדה לחקיקה במהרה ולהניחן על שולחן הממשלה כבר בישיבתה הקרובה, ביום ראשון.

נתניהו אמר שהחליט להקים קרן מיוחדת שבה יושקעו כל רווחי המדינה משדות הגז. לדבריו, הקרן תשקיע את רווחיה ב"שלושה נושאים ועוד אחד: שלוש פעמים חינוך - יסודי, על-יסודי ואקדמי - ובביטחון". במקביל ממליצים משרד האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה להשקיע את תמלוגי הגז בהקמת קרן לביטוח מפני רעידות אדמה.

לקראת הבאת המלצותיו של ששינסקי לממשלה, ערך שר האוצר סבב שיחות עם השרים. מהשיחות עולה כי 16 מ-27 השרים שישתתפו בהצבעה מתכוונים לתמוך בו. מהשיחות עולה כי חמשת שרי ישראל ביתנו יתנגדו להמלצות, כמו גם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן. שבעה שרים טרם הודיעו על עמדתם.

שני שרים בממשלה - יוסי פלד ומשה כחלון - לא ישתתפו ככל הנראה בהצבעה. שר התקשורת כחלון צפוי להימנע על רקע היכרות מוקדמת עם קובי מימון, בעל השליטה בישראמקו, המחזיקה בחלק ממאגר תמר. פלד יימנע בגלל קשריו העסקיים בעבר עם יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, המחזיקה בחלק הארי של מאגרי לווייתן ותמר.

תשובה הפתיע אתמול את ראש הממשלה בלשכתו וניסה לשכנעו לדחות את המלצות ששניסקי, אף שרק לפני שבוע התארח בלשכתו.

איגוד חברות הגז מסר כי "המשקיעים הזרים יבחרו מעתה בקפריסין ובלבנון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ