"שלי יחימוביץ', את התקווה של מחנה השמאל?"

למרות שהמהלך הפוליטי של ברק הדהים את שלי יחימוביץ, היא מאמינה כי לעבודה יש עדיין סיכוי כחלופה סוציאל-דמוקרטית וחברתית

מזל מועלם
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם
שיחת היום

ח"כ שלי יחימוביץ' הצטרפה למפלגת העבודה בהתלהבות גדולה לפני חמש שנים, ומאז ביססה את מעמדה כחברת כנסת עצמאית, חרוצה ומוערכת בתוך סיעת העבודה המחנאית והמפולגת. אחרי נטישתם הדרמטית של ברק וארבעת החברים הנוספים, מצאה עצמה בין שמונה ח"כים המומים, כשפילוג נוסף מאיים על המפלגה ומאיים לפרקה.

עד כמה ברק הפתיע אותך?

"בכל מה שנוגע למהלך הפוליטי אין ספק שנדהמתי. התחושה המרכזית היתה סלידה עזה ממהלך שהוא אחד המושחתים והציניים ביותר שהיו אי פעם בפוליטיקה הישראלית. מהלך ריק מכל תוכן אידיאולוגי, שכל תכליתו לשמור על מקומו של ברק בממשלה ולאפשר לו לפעול בלי "משא" של מחויבויות ערכיות. הוא פשוט רוצה לעבוד אצל ביבי בלי שיפריעו לו. לא הופתעתי מהבחינה שזהו מהלך שמאוד הולם את האישיות האגוצנטרית והאופורטוניסטית של ברק, שדומה שהוא מתייחס אל המדינה כמו שמשקיעי הנפט הגדולים מתייחסים למשאבי הנפט - משהו שהוא צריך תמיד לרתום לטובת התעשרותו הפרטית וטובתו האישית".

וארבעת הפורשים האחרים?

"אין לי עניין לעסוק בהם. ברק הוא הנושא".

ומה הרגשת כשהוא השווה את עצמו לבן גוריון, שרון ופרס?

"לברק יש נטייה לחשוב שאם מחשבה מסוימת חולפת בראשו, מסולפת או משובשת ככל שתהיה, היא גם המציאות האמיתית. זו תכונה שאופיינית לילדים אבל מסוכנת לגילו ובמעמדו. ההשוואה לאנשים האלה מגחיכה אותו יותר משהיא מבזה אותם, ואני מזכירה לברק שבן גוריון הלך לגור בצריף רעוע בנגב, שעה שברק גר בקומה ה-31 של אקירוב, בבית עשירים מנקר עיניים ומנותק מהציבור בישראל. כנראה בעיני ברק זה הבדל קטן ולא משמעותי והוא לא ער למשמעויותיו העמוקות".

איזה פוליטיקאי הוא ברק?

"הוא ציני ואינסטרומנטלי, וכשזה מופנה כלפי המדינה זה הכי חמור. בעיניי פרשת טאורוס היא דוגמה טובה לכך. במכתב ששיגרה נילי פריאל ללקוחות, ואשר אני בטוחה שברק היה שותף לו, נכתב: מדינת ישראל עוברת תהליכי הפרטה ורגולציה וזה הזמן לבוא ולהיבנות מהפירות. כלומר: בואו תאכלו על שולחנו של שר הביטחון ותוך כדי כך אתם מוזמנים לבזוז נתחים מהמדינה. זה הלך רוח פוסט ציוני ונהנתני".

אחרי כל זה, את מצטערת שתמכת בו?

"החיים הפוליטיים לא מאפשרים לשבת על הגדר ברגעים פוליטיים קריטיים. הבחירה שלי בברק היתה בגרוע פחות מתוך ההיצע שהיה, ואחרי שבסיבוב הראשון תמכתי בעמיר פרץ. אבל גם כשתמכתי בברק לא הצגתי זאת כבחירה אולטימטיבית, אלא כאין ברירה, והבעתי סלידה מאורח חייו. אני מקווה שבעתיד לא אקלע לבחירות מסוג כזה, אבל בהכירי את הפוליטיקה, מן הסתם יהיו לי בעתיד דילמות לא פחות קשות".

עד כמה גרמו שרי העבודה נזק למפלגה בישיבתם בממשלה?

"הישיבה בממשלה היתה אם כל חטאת. היא היתה שלא כדרך הטבע וכפתה על מפלגת העבודה התנהגות שמנוגדת לדנ"א שלה. הן בתחום המדיני, הן בתחום הכלכלי, בשלטון החוק וזכויות האדם. אני מזכירה שהובלתי את ההתנגדות לכניסה לממשלה בכל הכוח. לצערי הפסדנו בוועידת המפלגה. אני מזכירה גם שהוצע לי להיות שר התמ"ת בממשלה הזאת וסירבתי, משום שלא הייתי מסוגלת לקחת חלק בממשלת בלהות כזאת שאין למפלגה סוציאל-דמוקרטית מה לחפש בה".

החלטתם של חברי הכנסת כבל, פרץ, בן סימון ומג'אדלה לא לפרוש מהמפלגה מסמלת התחלה חדשה?

"שמחתי מאוד על ההחלטה. קראתי להם כבר יום קודם לחבור יחד, כל השמונה, לבחור יו"ר סיעה, להודיע על הליכה לאופוזיציה, ולהיות יחד אופוזיציה אידיאולוגית חדה כתער שממנה יהיה השיקום האמיתי של מפלגת העבודה".

תם סופית עידן ברק במפלגה. איך יראה העידן החדש?

"אני לא נביאה. אני רוצה שתיראה כמפלגה דמוקרטית, שפויה, ציונית וקשובה לצורכי הציבור. מפלגה שמהווה אלטרנטיבה מחודדת וראויה לכל מי שמבקש לחיות במפלגה מתוקנת, עם חוקה דמוקרטית בניגוד ל"חוקת ליברמן" שכפה ברק על המפלגה, ועם חיים אינטלקטואליים שוקקים. אני יודעת שכרגע זה נראה כמו חזון אחרית הימים, אבל אני מאמינה שזה אפשרי".

הסקרים מחמיאים לך ומציבים אותך במקום גבוה מבכירים וותיקים ממך. זה מפתיע אותך?

"בפעמים הראשונות הופתעתי, אבל לשמחתי הציבור כנראה קשוב ורואה יותר ממה שאנחנו מעלים על הדעת. דוקא משום שעיקר העבודה הפרלמנטרית שלי היא בנושאים שלא נחשבים סקסיים כמו חוקי עבודה, התקציב וחוק ההסדרים, אני רואה בזה סוג של התעמקות והבעת אמון. זה מוכיח גם שציבור המצביעים יודע להיות ביקורתי ולא אוהב שמרמים אותו. לראיה, הסקרים על 'סיעת אקירוב', או בשמה האחר 'מסעדת העצמאות', שמנבאים לה התרסקות".

את מתכוונת להתמודד על ראשות העבודה?

"אני שוקלת זאת ביסודיות. אגיע להחלטה בזמן הקרוב. בכל מקרה התבהר מאוד הצורך הדחוף והעמוק בכינונה מחדש של מפלגה ציונית, סוציאל-דמוקרטית וחברתית, ואפעל בכל כוחי כדי שמפלגת העבודה תהיה האלטרנטיבה הזאת. אני מאמינה בכל לבי שמפלגת העבודה חייבת להתחדד כמפלגה סוציאל-דמוקרטית, כיוון שבתחום המדיני ממילא היטשטשו הגבולות. זאת לעומת סדר היום הסוציאל-דמוקרטי, שפשוט נמחק מהמפה הפוליטית והוא התשתית ההיסטורית, הן של ההיסטוריה והן של העתיד לעצם קיומה של מפלגת העבודה. הבחירה שלי בנושאים כלכליים היא עמוקה ומודעת, ואני משוכנעת שעוד לפני שיוצאים למלחמה או נאבקים על השלום צריך קודם כל שתהיה מדינה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ