המרוויחים מההסכם: המתנחלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סיעת "העצמאות" בראשות אהוד ברק, שהצטרפה אתמול רשמית לקואליציה, היא ללא ספק הסיעה היקרה ביותר ביחס לגודלה: מחמשת הח"כים, ארבעה יכהנו כשרים. היום תאשר מליאת הכנסת את ההסכם הקואליציוני והשרים החדשים יושבעו לממשלה. השרים המתפטרים - אבישי ברוורמן, בנימין בן-אליעזר ויצחק הרצוג יפנו את מושבם אך ימשיכו לכהן כח"כים.

אתמול נחתם רשמית ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לסיעת העצמאות, בתום שעות בודדות של משא ומתן. ההסכם מבוסס על ההסכם הקואליציוני שחתמה מפלגת העבודה עם הליכוד לאחר הבחירות האחרונות בכל הנוגע לענייני המהות, אך כולל כמה שינויים.

במסגרת ההסכם הקודם, עמדה העבודה על כך שהחטיבה להתיישבות יהודית תהיה באחריות משרד החקלאות, בראשות השר שלום שמחון. זאת, בטענה ששמחון יוכל לדאוג שהכספים יועברו לפיתוח הנגב והגליל ולא לפיתוח ההתנחלויות. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לחץ אז שהחטיבה תישאר באחריות משרד ראש הממשלה, אך נתניהו נעתר לדרישת העבודה. בהסכם החדש חוזרת החטיבה למשרד ראש הממשלה, וביש"ע כבר מברכים על ההחלטה: "זו החלטה חיובית", אמר יו"ר המועצה, דני דיין.

ההסכם החדש שיאושר היום כולל גם התחייבות לכך שהליכוד יתמוך במועמד סיעת העצמאות לראשות קק"ל. המועמדים האפשריים הם השרים שמחון ווילנאי, שכבר היו בעיצומה של התמודדות לתפקיד. עם זאת, ייתכן גם שהסיעה תבחר להעמיד לתפקיד מועמד חיצוני - בהקשר זה הוזכר אתמול שמו של מקורבו של ברק, חבר הכנסת לשעבר וייצמן שירי. שינוי נוסף בהסכם כולל סעיף חדש, שלפיו מינוי הממונה על ההגבלים העסקיים ייעשה בתיאום עם ראש הממשלה, ולא באופן בלעדי על ידי שר התמ"ת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ