מומחה עולמי לאיראן המליץ לארה"ב: פעולות חשאיות במקום הפצצת הגרעין האיראני

מסמך שפרסם אתר ויקיליקס מגלה כי אחד מבכירי החוקרים של איראן בעולם המליץ לארה"ב להשתמש בתקיפות מחשב, תאונות ו"פיצוצים מסתוריים"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ארה"ב קיבלה המלצה לנקוט במדיניות של חבלה באמצעות מבצעים חשאיים נגד תוכנית הגרעין האיראנית, כך עולה ממסמך שחשף אתר ויקיליקס.

את ההמלצה של המכון לביטחון וליחסים בינלאומים המחקר בגרמניה העבירה השגריר האמריקאי בברלין, פיליפ מרפי, למשרד החוץ האמריקאי בינואר 2010. המכון המליץ לפגוע בתוכנית הגרעין באמצעות פעולות מחשב, תאונות ובאמצעות "פיצוצים בלתי מוסברים".

על פי דיווח שהתפרסם השבוע בניו יורק טיימס, תולעת המחשב Stuxnet, שפגעה בתוכנית הגרעין האיראנית, פותחה בשיתוף פעולה של ארה"ב וישראל, ונוסתה בכור בדימונה. ביום שני האשים סעיד ג'לילי ראש צוות המשא ומתן האיראני בנושא הגרעין את ארה"ב באחריות למתקפה האלקטרונית, שהשביתה חמישית מהצנטריפוגות במתקן בנתאנז.

וולקר פרתס, מנהל המכון, אמר לדיפלומטים אמריקאים בברלין כי פעולות חשאיות "יהיו יותר יעילות מתקיפה צבאית" בפגיעה בשאיפות הגרעיניות של איראן. פרתס נחשב למומחה עולמי בנושא איראן. ממכתב קודם ששלח מרפי ב-14 בדצמבר 2009 עולה כי בכירים רבים, ובהם שרת החוץ האמריקאית לשעבר, התייחסו בכובד ראש להמלצותיו.

בראיון עם הגרדיאן הסביר פרתס את היתרונות של פעולות חשאיות. "לעומת תקיפות צבאיות, לפעולות כאלה יש את היתרון שמנהיגות המדינה המושפעת לא חייבת להגיב. כולם יכולים להסכים שאירעה תקלה טכנית, לא חייבים לירות או להפציץ לאחר מכן. בה בעת, כולם מבינים את המסר - שהתפתחויות כאלה אינן מקובלות על הצד השני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ