טירקל מגיב לביקורת על מינוי יואב גלנט: אין לוועדה כלים לחקירת מועמדים

לאור הביקורת הציבורית הרבה על מינוי גלנט, פירסמה הוועדה למינויים בכירים בשירות המדינה הודעה חריגה המגנה על החלטתה

ברק רביד
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
עמוס הראל

ועדת טירקל למינויים בכירים בשירות המדינה, שאישרה לפני מספר שבועות את , פירסמה היום (רביעי) הודעה חריגה בעקבות הביקורת הציבורית שנשמעה על המינוי.

בהודעתה, מסרה הוועדה כי תפקידה הוא "להבטיח את טוהר המידות של המועמדים ולוודא שמינויים בכירים הינם נטולי זיקה אישית, עסקית או פוליטית לגורמים בממשלה". ועדת טירקל הדגישה כי היא "אינה ועדת חקירה, ולכן אין לה את הכלים הדרושים לחקירת סוגיות מעין אלה, אין היא מוסמכת לערוך חקירה והיא נשענת רק על חומר שמונח לפניה".

גלנט. ביקורת ציבורית. תצלום: אלי הרשקוביץ

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, יקיים בשבוע הבא שימוע לרמטכ"ל המיועד בפרשת הקרקעות במושב עמיקם. גלנט צפוי להעביר מחר למבקר גרסה בכתב על הפרשה.

שלשום הודיע לבג"ץ היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי הוא מבקש לדחות בעשרה ימים את הדיון בעתירת התנועה הירוקה נגד מינוי גלנט לרמטכ"ל. וינשטיין נימק זאת במידע חדש שהעביר אליו המבקר בפרשת הקרקעות.

בג"ץ קיבל את בקשתו של וינשטיין והורה לו להגיש את עדכונו עד 1 בפברואר, יחד עם התייחסות לעניינים שלגביהם התבקש להגיב כבר בדיון הקודם: הצעדים שננקטו לתיקון הטעות שגרמה להוספת 350 מ"ר של שטחים ציבוריים לשטחו של גלנט בתשריט החלוקה, וכן הסברים לגבי הפער בין תשובת המדינה בעתירה לגבי 35 דונמים של שטחים חקלאיים שנוספו לשטחו של גלנט, לעומת תשובתה בהליך אחר בעניין.

וינשטיין גם ביקש מהמבקר לזרז את גיבוש הדו"ח הסופי שלו בעניין גלנט. דו"ח יועבר רק אחרי השימוע לרמטכ"ל המיועד. הודעת וינשטיין מהווה תפנית מסוימת בהליך, משום שהמדינה מודה בכך לראשונה כי חלק מהמידע לא עמד לנגד עיני הפרקליטות בשלבים הקודמים של הפרשה, בתשובתה הראשונה לעתירת התנועה הירוקה וגם בדיון קודם שהתקיים בבג"ץ בנוגע לסכסוך הקרקעות בעמיקם, לפני שנים אחדות.

בדיקת פרשת הקרקעות מתקיימת בחטיבה למשרדי הממשלה בתל אביב, שהיא חלק ממשרד מבקר המדינה. בדיקה אחרת, העוסקת בפרשת מסמך הרפז, באופן מינוי הרמטכ"ל וביחסים העכורים בין שר הביטחון, אהוד ברק, לבין הרמטכ"ל המכהן, רב-אלוף גבי אשכנזי, מתקיימת בחטיבה הביטחונית במשרד המבקר.

וינשטיין ביקש מבג"ץ לקיים דיון בעתירה רק ב-1 בפברואר, 13 יום לפני המועד המתוכנן של טקס החילופים בין אשכנזי לגלנט. אתמול הגישו עורכי הדין נדב אפלבאום וזיו גלסברג, נציגי העותרים, בקשה לבג"ץ להוצאת צו ביניים, במטרה למנוע את כניסת גלנט לתפקיד ב-14 בפברואר. נציגי העותרים הגישו בקשה נוספת, להורות לפרקליטות לחשוף את תמצית דו"ח המבקר בעניין גלנט.

לטענת העותרים, בלוח הזמנים שמבקשת המדינה לא ייוותר די זמן לבג"ץ לבחון את טענות הצדדים לפני מועד החילופים. באשר לבקשה לפרסם את תמצית הדו"ח, טענו פרקליטי העותרים כי "אין לאפשר למדינה לנהל הליך זה במחשכים ומחוץ לעינו המפקחת של בית המשפט".

שר הביטחון ברק אמר אתמול בתשובה לשאלות עיתונאים בביקור באזור שכם כי "כל הדברים הללו יתבהרו בזמן הראוי להם". גלנט המשיך אתמול בהכנות לקראת כניסתו לתפקיד (אף שנאלץ להקדיש זמן לא מבוטל גם לניסוח התשובה למבקר), בעוד אשכנזי עורך סיור פרידה בחיל האוויר.

ההתפתחויות האחרונות בפרשה הגבירו את המתח במטכ"ל. כעת, הקצינים לא רק נדרשים לפעול בין שני מפקדים שבעליל אינם מסתדרים זה עם זה, אלא שלא ברור כלל אם החילופים ביניהם יתקיימו במועד המתוכנן. מתשובת וינשטיין לבג"ץ עולה כי תיתכן דחייה בהחלפה - ובמקרה קיצוני יותר גם קיימת עדיין אפשרות שמינוי גלנט יבוטל.

לטענת התנועה הירוקה, "היום אין ספק כי סביב גלנט רובצת עננה כבדה של חששות באשר להתנהלותו ארוכת השנים בענייני הקרקעות במושב עמיקם. התנהלות זו, יש בה לשפוך אור על הפגמים ביושרתו, ולהעיב על אפשרות מינויו לתפקיד רמטכ"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ