בגלל העיצומים במשרד החוץ: הדיון בנושא המזה"ת נערך ללא השגריר הישראלי

לבנון הגישה הצעה לגינוי הבנייה בהתנחלויות, אך בשל עיצומי הדיפלומטים, השגריר מירון לא נוכח. לדבריו, הוא עושה זאת "בצער"

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

שגריר ישראל באו"ם, מירון ראובן, לא משתתף הערב (רביעי) בדיון התקופתי במועצת הביטחון, שבו דנים הנציגים במצב הפוליטי באזורנו - ושלבנון ניצלה אותו כדי להגיש את ההצעה הפלסטינית לגינויה של ישראל על הבנייה בהתנחלויות. עם זאת, ההצעה הפלסטינית לא צפויה לעלות היום לדיון במועצה. בפתיחת הישיבה קרא הנשיא התורן של מועצת הביטחון, שגריר בוסניה, הודעה שבה הסביר כי הסיבה להיעדרותו של מירון מהדיון היא העיצומים במשרד החוץ הישראלי.

הדיון התקופתי במצב המזרח התיכון מתקיים אחת לחודש. אולם לנוכחות ישראל בדיון היום היתה יכולה להיות חשיבות מיוחדת כי אחת לשלושה חודשים הדיון התקופתי הוא פתוח ולהתבטאות ישראל במסגרתו יש משמעות דיפלומטית ותקשורתית. בדיון הגישה לבנון את הצעת ההחלטה הפלסטינית הכוללת גינוי למדיניות הישראלית בהתנחלויות, ונציגים שונים עשויים להשמיע דברים על ישראל.

"אני עושה זאת בצער", אמר השגריר בשיחה ל"הארץ" על היעדרו מהדיון. "אני חושב שישראל צריכה להשמיע את קולה בדיון פתוח". השגריר סיפר כי הבהיר לכל הגורמים באו"ם כי היעדרות ישראל מהדיון איננה פוליטית אלא בגין מאבק מקצועי. מירון סיפר כי שוחח עם שגרירי החברות במועצת הביטחון ודיווח להם על סיבות היעדרותו מהדיון.

שביתת הדיפלומטים נמשכת כבר קרוב לחודש ומחריפה מדי כמה ימים. באופן חסר תקדים שיגרו בשבוע שעבר כעשרים שגרירים ישראלים בכירים מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו ביקשו ממנו להתערב כדי להביא לסיום שביתת הדיפלומטים במשרד החוץ, וזאת לדבריהם "כדי להציל את שירות החוץ של מדינת ישראל".

השגרירים הזכירו לנתניהו כי הוא מכיר היטב את עבודת משרד החוץ ואת הקשיים של הדיפלומטים הישראלים ובני משפחותיהם מהתקופה שבה שימש כציר ישראל בוושינגטון וכשגריר ישראל באו"ם, וציינו כי שירות החוץ הוא חלק ממעטפת הביטחון הלאומי של ישראל. "כשם שהמדינה צריכה את טובי בניה בעמדות המרכזיות במערכת הביטחון, כך היא זקוקה להם בשדה הקרב הדיפלומטי שהופך מדי יום חשוב ורלוונטי יותר לחוסן הלאומי", כתבו השגרירים.

השגרירים שלחו עותק של המכתב גם לשר החוץ אביגדור ליברמן שבשלב זה אינו מתערב במגעים עם האוצר לפתרון המשבר. באמצעות שיגור המכתב לראש הממשלה, עקפו למעשה שגרירים את שר החוץ ופנו ישירות לנתניהו כדי שיסייע להם בשיפור תנאי שכרם.

הנושא המרכזי שנידון היום במועצת הביטחון הוא המשבר בחוף השנהב, שבשבועות האחרונים מעסיק את האו"ם ואת המועצה. לכן העריכו דיפלומטים כי לבנון, החברה במועצה, תסתפק בהגשת הצעת ההחלטה הפלסטינית, אך לא צפוי להתקיים דיון.

לשגריר באו"ם אין סיכוי | שלמה שמיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ