מזל מועלם

איש העסקים משה גאון, יו"ר גאון אחזקות, חידש את חברותו במפלגת העבודה יממה לאחר פרישתו הדרמטית של יו"ר המפלגה אהוד ברק, והוא חלק מגל של אלפי מתפקדים חדשים-ישנים שמציף את המפלגה המכונה כבר "אפקט ברק".

במרוץ של ברק לראשות הממשלה בשנת 1999 שהסתיים בניצחון מרשים, שימש גאון יו"ר המטה האסטרטגי, ושב וסייע לברק בהתמודדותו השנייה על ראשות הממשלה מול אריאל שרון בשנת 2001 שהסתיימה בכישלון מוחץ. בשנים האחרונות השקיף מבחוץ בצער על המפלגה המתפוררת. משה גאון הוא בנו של איש העסקים בני גאון (שהלך לעולמו לפני שנתיים).

משה גאון, חזרת לפעילות במפלגת העבודה בגלל פרישת ברק?

"מה שעצבן אותי יותר מכל היתה האמירה שפרישת ברק היא המסמר האחרון בארון הקבורה של המפלגה. ההספדים האלה עצבנו אותי, כי אני באמת לא רואה בפרישתו את סופה של המפלגה. אני חושב שהעבודה היא מפלגה חזקה עם מורשת מפוארת ועם בוחרים רדומים. אני בטוח שיש מאות אלפי בוחרים רדומים ברחבי הארץ שיתעוררו אם תהיה להם תחושה שיש הנהגה למפלגה. זה לא שונה בעיני מחברה עסקית שבה אנשים רוצים לראות שיש מנהיג ויש אסטרטגיה.

"התפקדתי כי אני מאמין שאזרחות תקינה מחייבת אנשים לגלות אכפתיות ומעורבות במה שקורה בפוליטיקה. כי בסוף הדברים האלה משפיעים על גורל ילדינו. יש לי חוסר נוחות מכך שלא מעט אנשים בקהילה העסקית לא אומרים בגלוי את דעתם הפוליטית מחשש שעסקיהם ייפגעו. זה לא בריא שאנשים חוששים להביע דעתם. עכשיו זה הזמן הנכון לכל האנשים שהם ?מצביעי ארון' של מפלגת העבודה ושהם בעלי כוח ומעמד לצאת מהארון, להגיד שהם תומכים במפלגה הזאת. אבא שלי הוכיח שאין קונפליקט בין עשייה פוליטית לעסקית. הוא ראה באמירה הגלויה חלק מתפישת עולם ואת זה לקחתי ממנו".

הצבעת לעבודה גם בשנות האכזבה?

"תמיד. מעולם לא הצבעתי למפלגה אחרת".

ברק, האיש שהרצת פעמיים לראשות הממשלה, אשם במצבה האנוש של המפלגה?

"אין לי כעס עליו. זה לא מעניין כבר מה היה. זה היה, זה נגמר וממשיכים הלאה. עכשיו צריך לבנות. אני חושב שאהוד הוא לא איש של אנשים. אני יודע שזה קצת קלישאה ואמירה כוללת, אבל ניהול זה מקצוע, והנהגה שאולי טובה בתחום אחד לא טובה בתחום אחר, ומנהיגות בצבא לא בהכרח מסוגלת למנהיגות בתחום האזרחי. כשאהוד היה מכוון לאחדות ולעשייה משותפת הוא ניצח בבחירות, וברגע שהוא זז משם היה מאוד קשה לאחד את האנשים סביבו".

כעסת על זה שפרש לביתו אחרי תבוסתו לשרון, ואחרי הבחירות האחרונות כשלא הוביל את מפלגתו לאופוזיציה?

"הדיון שלי הוא לא עם ברק. אם יש מחלה אקוטית שמפלגת העבודה חייבת להיגמל ממנה זה אי הרצון לשבת באופוזיציה. מה שלדעתי שחק את מפלגת העבודה לאורך לא מעט שנים זה הרצון הבלתי נגמר שלה בכל פעם שהפסידו בחירות לשבת באופוזיציה. ככה לא מתנהגת דמוקרטיה בריאה. יש תופעות סימפטומטיות במפלגה שאינן קשורות לברק. כאן אני רוצה להחמיא לבנימין נתניהו על שני דברים: שהוא מעולם לא פרש מהמפלגה שלו גם בימים הקשים שלה, וכשהוא פרש הוא הלך הביתה ולא למפלגה אחרת, וכשחזר הוא בא למפלגה שלו והתמודד עם כל הריבים והסכסוכים הפנימיים. מחמאה שנייה היא על היכולת שלו לשבת באופוזיציה למרות הפיתויים, וכנגד הרצון של אנשי ליכוד אחרים. אני מאמין שהדרך להנהגת המדינה עוברת תמיד דרך היכולת לשבת באופוזיציה כשאתה מפסיד בחירות".

מהיכן הביטחון שעכשיו, אחרי עידן ברק, הדברים ישתנו?

"כי המפלגה הולכת עכשיו לשינוי חוקה ולפריימריז. תיבחר הנהגה חדשה שמורכבת מפנים חדשות. לצורך העניין אנשים כמו מצנע ועמיר, ברוורמן ושלי יחימוביץ הם כולם הגונים וטובים. אני מאמין שבזמן הקרוב יגיעו אנשים נוספים שיעמידו את מועמדותם להנהגת המפלגה. האנשים האלה יכולים להרים מפלגה סוציאל-דמוקרטית, ומתוך האופוזיציה לסמן כמה דגלים עקרוניים שהמפלגה תוביל".

מניסיונך העסקי ושנות עיסוקיך בייעוץ אסטרטגי - ניתן למתג מחדש את המפלגה המרוסקת הזאת?

"אשיב בסיפור. כשאבא שלי קיבל את ההנהגה של ?כור' הוא לא ידע מה הוא מקבל לידיים. זה היה חלום - הוא היה חייב לנהל את כור, אבל הוא לא ידע על החובות במיליארדים ועד כמה היתה מסואבת ומפוררת הירושה שקיבל. אמרתי לו אז: למה שלא תשנה את הלוגו והשם ואפשר יהיה לבנות משהו חדש בלי להתמודד עם קשיי העבר. הוא אמר לי משפט שאני הולך אתו עד היום: הבעיה היא לא בשם ולא בלוגו. הבעיה היא במנהלים. תבנה הנהגה, הנהלה שאנשים יכולים ללכת אחריה והם כבר יבואו. אני חושב שמפלגת העבודה נמצאת במומנטום חיובי. אם היא תעשה מפקד אגרסיבי, אם היא תגייס את כל הכוחות, אפשר יהיה להביא אליה כמה עשרות אלפי מתפקדים חדשים. זהו יעד שכל השמינייה צריכה להציב לעצמה כמטרה משותפת".

אז ברק עשה טוב למפלגת העבודה בפרישתו?

"ברק עשה טובה למפלגת העבודה גם אם לא התכוון לכך. משום שאיפשר לה לעשות צעד קדימה לשינוי. עכשיו יהיה אפשר לצאת מהממשלה הזאת ולהתחיל לבנות את המפלגה עד הבחירות. היה כאן מהלך פוליטי חכם מאוד של ביבי כי הוא מאפשר לו להאריך את זמן קיומה של הממשלה עד לבחירות הבאות, אבל קרה דבר נוסף: ניתן אורך נשימה למפלגת העבודה להשתקם באופוזיציה עד הבחירות".

אתה מתכוון להתמודד גם על מקום בכנסת?

"לא בבחירות הקרובות. אני בא לעזור. יש לא מעט אנשים מצוינים במפלגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ