עד מפתח בפרשת הקרקעות: המפקד לשעבר של היחידה המטכ"לית לאבטחת אישים

אל"מ אלעזר כתב חוות דעת שלפיה גלנט זקוק לדרך מילוט. אלופים אחרים לא קיבלו מסמך כזה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

אחד העדים שנקראו למבקר המדינה בפרשת הקרקעות בעמיקם הוא אלוף-משנה אריק אלעזר, לשעבר מפקד יחידת האבטחה המטכ"לית. אלעזר מילא תפקיד מרכזי בפרשה, משום שחיבר חוות דעת מקצועית ובה קבע שלאלוף יואב גלנט דרושה דרך מילוט נוספת מביתו. אותו מכתב שימש את גלנט בהתכתבותו עם מינהל מקרקעי ישראל, כדי להצדיק את הכשרת הדרכים שפרץ גלנט באזור שליד ביתו.

אלעזר, שבעת הפיקוד על יחידת האבטחה היה סגן-אלוף, קבע שהדרך נחוצה משום שגלנט הוא אישיות מאוימת ובמקרה של ניסיון לפגוע בו האלוף זקוק לאפשרות לחמוק בדרך אחרת. ההליך שננקט במקרה זה חריג מאוד: ככל הידוע, לא הוצא מכתב דומה עבור אף קצין בכיר אחר בשנים האחרונות.

לקצינים אחרים, ובהם הרמטכ"ל הנוכחי גבי אשכנזי, אין דרך מילוט נוספת.

המכתב הועבר לגופי התכנון לאחר שהדרך כבר נפרצה. על פי הממצאים שאסף השר מיכאל איתן, הפנייה של אלעזר נעשתה ישירות לגופים האזרחיים, ולא דרך ענף התשתיות באגף התכנון במטכ"ל, כפי שמחייבים הנהלים המקובלים.

אלעזר עשה את רוב שירותו בצה"ל ביחידות מיוחדות. בין השאר הוא מילא תפקידים בכירים ביחידת המסתערבים דובדבן. לפני כשלוש שנים הוא קודם לדרגת אלוף-משנה ולתפקיד מפקד המרהו"מ (המרכז להטסה ולהכשרות מיוחדות), זוהי מפקדה המאגדת יחידות כמו בית הספר ללוחמה בטרור, יחידת הכלבנים "עוקץ" ובית הספר לצניחה.

במטכ"ל עלו טענות, שגלנט מכחישן, כאילו הרמטכ"ל המיועד מילא תפקיד מרכזי מאחורי הקלעים בקידומו של אלעזר.

באחרונה הועלה שמו של אלעזר כמועמד לתפקיד נספח צבאי בחו"ל, אולם הוא לא זכה בתפקיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ