בין עמיקם לאיראן

גלנט משוכנע שכוחות עלומים מנסים להרחיקו מהתפקיד. למרבה האירוניה, ייתכן שכמה דונמים במושב שמעטים שמעו עליו ישפיעו על המדיניות מול הגרעין האיראני

עמוס הראל
פרשנות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
פרשנות

יואב גלנט הוא פייטר. תכונת האופי הזו שירתה אותו היטב כלוחם וכמפקד בקומנדו הימי, אך גם בחתירה הנחושה, הממושכת והמחושבת שלו לעמדת הרמטכ"ל. באוגוסט האחרון, כשדרכו של גלנט לתפקיד כבר נראתה סלולה, כמעט ואיבד אותה עקב פרשת מסמך הרפז. עכשיו, אחרי שטוהר מההאשמות ההן, צצה מחדש פרשת הקרקעות במושב מגוריו עמיקם, כשנותרו רק שלושה שבועות וחצי לחילופים המתוכננים עם גבי אשכנזי.

הסאגה הארוכה סביב מינוי הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל מתקרבת כעת ליישורת האחרונה, שתהיה כנראה לא פחות סוערת מקודמותיה. לגלנט אין שום כוונה לממש את תקוות מתנגדיו הרבים ולסגת בצייתנות מההתמודדות. קשה לראותו נעלם מן האופק בשקט, כפי שעשה לפני חודשיים חברו, ניצב אורי בר-לב, בנסיבות אחרות. מבחינת גלנט, זה עוד מאבק לקראת המינוי. היום יגישו פרקליטיו את תשובתם לטיוטת דו"ח מבקר המדינה בפרשת הקרקעות. בשבוע הבא יגיע גלנט עצמו לשימוע אצל המבקר, מיכה לינדנשטראוס.

הרמטכ"ל המיועד משוכנע שכוחות עלומים, ואולי לא כל כך עלומים, חברו יחדיו כדי להרחיקו מהתפקיד. "זה ברור לגמרי", ענתה אשתו, קלודין, כשנשאלה אתמול בראיון ברדיו אם מישהו מנסה להכשיל את בעלה. אתמול ביקש גלנט מכמה מחבריו שלא להתראיין בשלב זה בתקשורת ודחה אחרים, שביקשו לבוא אליו לביקורי תמיכה והזדהות. למעטים שבכל זאת הצליחו לדבר אתו, אמר שהוא משוכנע בצדקתו. בעיניו, פרשת עמיקם היא סכסוך שכנים שהוצא במתכוון מפרופורציה. הוא מעולם לא נחקר בפרשה הזו ובוודאי לא הורשע בדבר. הניסיון לפסול אותו, ברגע האחרון, נראה לו כמאמץ רטרואקטיבי להחיל עליו רף דרישות לא מבוסס.

הודעת היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ ביום שני יצרה מצב משפטי חדש והשפיעה מיידית גם על המציאות בצמרת מערכת הביטחון. אם עד אז הגנה פרקליטות המדינה על גלנט מול עתירת התנועה הירוקה, הרי כעת היא אומרת שהמבקר גילה פרטים חדשים המחייבים בדיקה מעמיקה יותר. בתקשורת הוזכרה אתמול אפשרות שמדובר בתצהיר כוזב לבג"ץ. אולם, לפי פרקליטי גלנט, כלל לא היה תצהיר, אלא תשובה שנמסרה באמצעות עורכי דין. לכל היותר היו בה טעויות או עובדות הנתונות לפרשנות שונה, לא שקרים.

שר הביטחון, אהוד ברק, הביע אתמול אמון בגלנט והודיע שהאלוף ייכנס ללשכת הרמטכ"ל כמתוכנן, ב-14 בפברואר. ברק יודע שגלנט סופג עכשיו, ביתר שאת, בגלל הקשר אליו. ברק, כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, מעוניין שהיועץ והמבקר ישלימו את בדיקותיהם מוקדם ככל האפשר. שניהם מעדיפים שלא לחשוב על התרחיש הבעייתי מבחינתם: פסילת המינוי, או עיכובו, באופן שלא יאפשר את החילופים במועד. זה מצב משפטי מורכב, חסר תקדים, שיחייב את הארכת כהונת הרמטכ"ל הנוכחי או מינוי ממלא מקום זמני.

אשכנזי מאוד לא נלהב להישאר. הוא כבר עמוק במה שחיילים צעירים מתארים כ"אווירת סוף קורס" (אס"ק). אתמול נפרד מחיל הים, שלשום מחיל האוויר ובידיו כבר נמצאים כרטיסי טיסה לחו"ל, לטיול שהוא מתכנן זמן קצר לאחר השחרור. ברק, מצדו, לא מעוניין לראות את אשכנזי בסביבה אפילו יום אחד מיותר. גם הפתרון החליפי בעייתי. מעמד ממלא המקום אפילו לא מוגדר כיאות בחוק - ומבקר המדינה התייחס לכך בדו"ח שפרסם אשתקד. האם סגן הרמטכ"ל יאיר נוה, עד לאחרונה מנכ"ל הרכבת הקלה בירושלים, יכול למצוא עצמו בכס הרמטכ"ל אם תפרוץ לפתע מלחמה באמצע פברואר?

ברק, שהוזהר כבר לפני כמה שבועות כי פרשת הקרקעות מסתבכת, הגיע לנקודה הזו בלי תוכנית ב'. מי ימונה אם בכל זאת ייפסל גלנט? האלוף בני גנץ פרש לפני חודשיים. האלוף גדי אייזנקוט, שברק מעריך ומחבב, מקפיד על עצמאותו ואינו רואה עין בעין עם הקברניטים בעניינים אסטרטגיים מהותיים. למרבה האירוניה, עוד יתברר שכמה דונמים במושב שאיש כמעט לא שמע עליו עד לפני שבועיים ישפיעו על עיצוב המדיניות העתידית של ישראל כלפי איראן.

בינתיים, המטכ"ל משותק. כבר שבועות מחכים הקצינים הבכירים לכניסת גלנט, כשהכרעות נדחות עד להבנת עמדתו של הרמטכ"ל החדש. ועכשיו הם כבר אינם בטוחים שזה יהיה הוא. כמה אלופים ששקלו פרישה יצטרכו לבחון מחדש את עמדתם, בעוד עשרות תתי-אלופים ואלופי-משנה שמינוייהם העתידיים הוקפאו בידי ברק (למורת רוחו של אשכנזי), יצטרכו להמתין במתח עוד פרק זמן בלתי ידוע.

חמור הרבה יותר מה שקורה בדרגות הזוטרות. השנה האחרונה, ובעיקר ההתכתשות המכוערת בין ברק לאשכנזי, גרמה נזק משמעותי לתרבות הארגונית של צה"ל. רשמית, הצבא מקדש ערכים כמו אמירת אמת (ואשכנזי הדיח קצינים בכירים על תקריות פעוטות יחסית), אך נראה שצמרת מערכת הביטחון אינה עומדת באותם סטנדרטים שהיא מציבה לאחרים. אלה לא רק הטענות כלפי קרקעות גלנט, אלא גם התנהלות ברק ותפקודו של אשכנזי בפרשת הרפז, שבהם עוד צפוי לדון דו"ח נפרד וקטלני של המבקר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ