גרסת יואב גלנט: לא שיקרתי, ייתכן שנפלו טעויות

היום יגישו פרקליטיו של הרמטכ"ל המיועד את תשובתם לשאלות מבקר המדינה. המבקר בודק בין היתר מדוע חתם המינהל על תצהיר שגוי לגבי קרקעות גלנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטיו של הרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, צפויים להגיש היום (חמישי) את תשובתם לשאלות מבקר המדינה בפרשת הקרקעות במושב עמיקם, שבו מתגורר גלנט. האלוף, שבשבוע הבא יתייצב לשימוע אצל המבקר מיכה לינדנשטראוס, יאמר לו כי לא שיקר במגעיו עם הרשויות סביב סוגיית הקרקעות. על פי גרסת גלנט, ייתכן שנפלו טעויות עובדתיות בכמה מתשובותיו ואילו באשר לעובדות אחרות קיימת מחלוקת עובדתית בינו לבין המבקר.

ביום שני האחרון הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לבג"ץ כי לידי המבקר הגיעו באחרונה ממצאים חדשים בפרשה, וביקש לדחות את הדיון בעתירת התנועה הירוקה נגד מינוי גלנט ל-1 בפברואר. אתמול דחה בג"ץ את בקשת התנועה להוציא צו ביניים נגד המינוי, עד לבירור העובדות.

תשובותיו של גלנט לטיוטת דו"ח המבקר בפרשה יתמקדו כנראה בכמה סוגיות עיקריות: הטענות בדבר עובדות מטעות שמסר בפרשה, האפשרות שעובדים במינהל מקרקעי ישראל היו מעורבים באישור מתן קרקע לגלנט שלכאורה לא היה זכאי לה והצגת חוות הדעת של מפקד היחידה המטכ"לית לאבטחת אישים, שלפיה גלנט זקוק לדרך שפרץ ללא אישור כ"דרך מילוט" במקרה של ניסיון פיגוע. מפקד היחידה לשעבר, אלוף-משנה אריק אלעזר, מסר עדות בפני המבקר. גלנט משוכנע שחקירת הפרשה לא תעלה ממצאים קשים נגדו ולא תפריע למינויו לרמטכ"ל.

אם יכלול דו"ח המבקר ביקורת חריפה על התנהלות גלנט בפרשה, עשויה שאלת מינויו לחזור לדיון נוסף, בוועדה למינויים בכירים או אף בממשלה. בינתיים הודיע אתמול שר הביטחון, אהוד ברק, כי יש לו "אמון מלא" בגלנט ואמר כי האלוף "ייכנס לתפקיד הרמטכ"ל ב-14 בפברואר כמתוכנן". ברק הוסיף שהוא מאמין שמערכת המשפט תמצה את בדיקתה בהקדם האפשרי.

אשתו של גלנט, קלודין, אמרה אתמול בראיון ברדיו כי היא משוכנעת ש"האמת תוכח לאשורה. יואב קיבל את מה שמגיע לו כחוק ואפילו פחות מזה". פנינה דהן, חברה קרובה של בני הזוג ותושבת עמיקם, טענה כי "עושים ליואב רצח אופי". חבריו של גלנט טענו כי קבוצה קטנה של חברי מושב המסוכסכת עם גלנט הזינה את המבקר במידע מטעה. לדבריהם, צדקתו של גלנט תוכח בשימוע שיקיים המבקר.

הרמטכ"ל הנוכחי, גבי אשכנזי, אינו מעוניין להישאר בתפקידו מעבר ל-14 בפברואר, אם בדיקת פרשת הקרקעות תחייב את עיכוב כניסת גלנט לתפקיד. מנגד, קיים קושי משפטי במינוי ממלא מקום לרמטכ"ל, אם תיווצר תקופת מעבר בין כהונות אשכנזי וגלנט. הרמטכ"ל אמר אתמול בעת ביקור פרידה בחיל הים כי הוא "בפירוש עוזב בתחושה שיש על מי לסמוך". אשכנזי נמנע מלהתייחס לפרשת הקרקעות.

ועדת טירקל למינויים בכירים הוציאה אתמול הודעה בתגובה לביקורת על כך שלא התעמקה בפרשת הקרקעות בעת אישור מינוי גלנט. על פי הוועדה, היא אינה ועדת חקירה ואין לה כלים לקיום חקירה.

כאמור, דחה אתמול בג"ץ את בקשת התנועה הירוקה להוציא צו ביניים אשר ימנע את מינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל עד להחלטתה בעתירתם. השופטים אסתר חיות, עוזי פוגלמן ויצחק עמית כתבו בהחלטתם כי "לעת הזו, לא ראינו מקום להוצא צו הביניים המבוקש".

התנועה הירוקה ביקשה שלשום מבג"ץ למנוע את כניסתו של גלנט לתפקיד עד להחלטתה בעתירתם בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה על ממצאים חדשים שהתקבלו ממשרד מבקר המדינה. הפרקליטות לא פירטה בבקשתה את הממצאים וסירבה להעבירם לידי התנועה הירוקה. בעקבות זאת, פנתה התנועה הירוקה לבג"ץ בבקשה לחייב את היועץ המשפטי לממשלה להעביר לה את תמצית הממצאים, אך גם בקשה זו נדחתה.

הרשמת דנה כהן-לקח כתבה בהחלטתה כי "ספק אם קמה הצדקה לבקשה, גם בהתחשב בכך שטרם הוגש הפירוט מטעם היועץ המשפטי לממשלה ולפיכך טרם ברור מהי מידת הנחיצות של הפרטים המבוקשים. בהתחשב בכל אלה, טרם הבשילה העת לבקשה זו והיא נדחית בשלב זה".

ל"הארץ" נודע כי בין היתר, מבקר המדינה חוקר בבדיקתו את שרשרת האירועים שהובילה להגשת תגובה מוטעית מטעם המדינה, בעתירה הקודמת שהגישו שכניו של גלנט במושב עמיקם לבג"ץ, תשובת המדינה לעתירת השכנים, שטענו כי גלנט ואחרים במושב פלשו לשטחים ציבוריים שלא כדין, נתמכה בתצהיר החתום בידי פקיד במינהל מקרקעי ישראל, שבדיעבד נמצא שגוי ומושתת על עובדות לא נכונות. כעת ככל הנראה נדרש מבקר המדינה לבדוק את שרשרת הפעולות שגרמה לאותו פקיד לחתום על התצהיר המוטעה ולפרקליטות לתאר בתשובתה מצג עובדתי לא נכון.

בין עמיקם לאיראן |פרשנות

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ