אילן ליאור
ברק רביד
יהונתן ליס
השתתפו בהכנת הידיעה:

סוניה פרס (לבית גלמן), רעייתו של נשיא המדינה, מתה היום (חמישי) בגיל 87 בביתה בתל אביב. פרס הותירה אחריה שלושה ילדים: צביה (ציקי), חמי ויוני. הלוייתה תתקיים מחר ב-11 בבוקר בבית העלמין בכפר הנוער בן שמן. לבקשת המשפחה לא תתקיים הלוויה ממלכתית.

לכל אורך השנים התרחקה פרס מאור הזרקורים, סירבה בעקביות להתראיין באמצעי התקשורת ושמרה בקנאיות על פרטיותה. אהבתם וחברותם הקרובה של בני הזוג פרס הפכו ברבות השנים לסמל, אולם מאז כניסתו למשכן הנשיא נפרדו דרכיהם לאחר שסוניה הודיעה כי היא מעדיפה להוסיף ולהתגורר בדירתם שברמת אביב ולא להצטרף לבעלה. בכלי התקשורת פורסם כי ויתרה על השם פרס ואימצה את שם המשפחה גל, קיצור של שם נעוריה.

ד"ר רפי ולדן, חתנה של סוניה פרס, סיפר ל"קול ישראל" כי היא "היתה כולה אצילות ומסירות נפש". לדבריו, היא נמצאה הבוקר במיטתה ללא רוח חיים על ידי אחד מנכדיה שבא לבקר אותה. "בני המשפחה מאוד קרובים אליה, פגשנו אותה כמעט כל יום", סיפר ולדן.

פרס נולדה באוקראינה ב-1924 ועלתה לישראל ב-1927 עם בני משפחתה שהשתכנו בכפר הנוער בן שמן, שם גם הכירה את בעלה. "סוניה שבתה את ליבו גם ביופיה, אך גם בפשטות, בחום וביושר שקרנו ממנה", תיאר מיכאל בר זוהר בביוגרפיה שכתב על הנשיא פרס. "במאמץ רב התגבר על ביישנותו וקשר איתה שיחה. היא באה לבקר אותו בעמדה בה שמר בלילות והוא ניסה להרשים אותה בכך שקרא באוזניה קטעים ספרותיים לאור הירח". עם סיום לימודיה התגייסה לצבא הבריטי שם שרתה כאחות. ב-1945 הצטרפה לקיבוץ אלומות, אותו הקים פרס שנים אחדות קודם לכן והשניים נישאו.

בתחילת הדרך הפוליטית של בעלה, סוניה קיבלה על עצמה את החובות הנלווים למעמד אשת פוליטיקאי. בשנות ה-60, היא העניקה לבעלה סיוע רב בחייו הפוליטיים ונהגה להסיע אותו לחוגי בית בכל רחבי הארץ במכונית המשפחתית הקטנה. פרס אפילו תפרה את הווילונות למטה מפלגת רפ"י ברחוב הירקון בתל אביב. בשנים הבאות, היא מילאה כמתבקש את תפקיד "אשת השר", עם הצטרפותו של פרס לממשלה ב-1969.

בספר "האשה שאיתו", מתאר אילן בן עמי כיצד הקפידה סוניה פרס למלא אחרי כללי הפרוטוקול המחייבים. "היא התלוותה אליו לאירועים ממלכתיים ולנסיעותיו לחוץ לארץ, אירחה מסיבות קוקטייל וארוחות חגיגיות שארגנו המשרדים השונים שבראשם עמד בעלה ובאוגוסט 1973, בהיותה אשת שר התחבורה, אף ניאותה להצטרף למסורת ארוכה של 'נשים של' והשיקה את ספינת הטילים החדשה של חיל הים 'אח"י קשת'".

עם השנים, החליטה פרס להתרחק מהביצה הפוליטית, החלטה שעוררה לא פעם גם ביקורת נוקבת עליה. לאחר ההפסד של מפלגת העבודה בבחירות 1981 היו מי שטענו כי לו היתה עומדת לצד בעלה, המפלגה היתה מנצחת. "היעדרה של סוניה לצידו של שמעון פגע בו קשה מבחינה פוליטית", כתב בר זוהר. "אישיותה המקסימה היתה ללא ספק מוסיפה לדימוי של בעלה מימד נוסף, ובמקום האיש הבודד, העצוב קמעה, היו רבים רואים בני זוג הקשורים ביחסי אהבה והבנה חמים".

פרס (מימין) ושולמית שמיר, בכנסת. תצלום ארכיון: לע"מ

עם היבחרו של בעלה לתפקיד ראש ממשלת ישראל ב-1984, היא נמנעה מעיסוק בנושאים מדיניים ופוליטיים, לא התערבה בנעשה בלשכת ראש הממשלה ומיעטה להצטרף לבעלה בנשיאות הרשמיות לחו"ל. במקביל, היא השתתפה בקבלות פנים רשמיות וליוותה נשות מנהיגים שהגיעו לביקורים בישראל. למעשה, על אף היותה אשת ראש הממשלה, היא נותרה באלמוניותה עבור רבים מאזרחי המדינה. בהיותה אשת ראש ממשלה היא סירבה לעמוד בראש ארגון לילדים נכים, והעדיפה להתנדב בו פעמיים בשבוע ברחיצת הרצפות וחלוקת מזון לילדים.

אחת ההופעות הפומביות האחרונות של סוניה פרס היתה באפריל 1990, בעת שהגיעה למשכן הכנסת כדי להשתתף בטקס המביך להשבעת הממשלה שגיבש בעלה. פרס ישבה ביציע הכבוד וראתה במו עיניה כיצד הסיעות החרדיות מכשילות את הקמת הממשלה והישיבה פוזרה. "התחתנתי עם רפתן", הסבירה פעם מדוע היא רואה עצמה פטורה מלהופיע לצד בעלה המדינאי.

ב-1996, לאחר ששמעון פרס הפסיד בבחירות לראשות הממשלה, הגיע אהוד ברק לבית משפחת פרס כדי להסדיר מועד מוסכם לפרישתו של פרס מראשות מפלגת העבודה. אחד המשתתפים בפגישה סיפר לעיתונאי דאז, דניאל בן סימון, שמעולם לא ראה מחזה ברוטלי כל כך. "זו היתה הוצאה להורג", אמר. ברק ישב מול פרס בסלון והודיע לו שעליו לפנות את מקומו בהקדם. פרס ביקש עוד קצת זמן. "לא האמנתי למראה עיני", הוסיף האיש שהיה עד לאירוע. "זה היה מראה משפיל".

בני הזוג ויצמן ופרס במשכן הנשיא. תצלום ארכיון: לע"מ

לדברי אותו משתתף בפגישה, "בשלב מסוים סוניה פרס לא יכלה לראות את הזוועה והתחילה לצעוק על ברק: 'תתבייש לך! איך אתה מעז לדבר בצורה כזאת לשמעון? מי אתה בכלל? בלי שמעון, אתה לא היית מגיע לממשלה". האיש הוסיף שפרס היה על סף דמעות. "זה לא הזיז לברק", סיפר, "גם לא הצעקות של סוניה. ברק קם מהשולחן, הודיע לפרס על המועד שבו עליו להודיע על התפטרותו ופנה לכיוון הדלת".

ב-2007, שבועות אחדים לפני השבעתו של שמעון פרס לנשיא המדינה, אושפזה סוניה במצב קשה במחלקה לטיפול נמרץ לב בבית החולים "שיבא" בתל השומר בעקבות החמרה של מחלת לב קלה ממנה סבלה במשך שנים. היא הורדמה למשך מספר ימים על ידי הרופאים לשם מתן טיפול לאיזון מצבה. סגן מנהל בית החולים, חתנה, הפרופ' רפי ולדן, ליווה את הטיפול בה. פרס, אז המשנה לראש הממשלה, לא מש ממיטתה. בשל מצבה הרפואי, נעדרה גם מטקס ההשבעה של פרס לנשיא המדינה.

ביום ההשבעה היא עקבה מהבית ברמת אביב אחר הנעשה בכנסת, וכשהטלוויזיה דיווחה על הניצחון הצפוי, שוחחה בטלפון עם בעלה. "סוניה, תצטרכי שוב להתרגל להסבה מקצועית שלי", אמר לה, "הייתי רפתן, גם עבדתי בשדות, אבל היום אין דרישה לרפתנים". שעה קלה לאחר מכן, כשנאם בכנסת, הזכיר פרס פעמיים את סוניה ופעמיים הריע הקהל. "אהבת חיי", אמר וסיפר כי "מחלתה גילתה עד כמה אני אוהב אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ