ח"כ אבי דיכטר: אנחנו עם שיש לו צבא, אבל רק חצי ממנו משרת

דיכטר נשא דברים בתום מסע האלונקות במחאה על השתמטות החרדים. ח"כ לבני: מתחילים כעת במאבק על דמותה של המדינה

הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתב ""

מאות בני אדם התכנסו הערב (חמישי) בכיכר פאריס בירושלים לציין את סיום מסע האלונקות שנערך במחאה על השתמטות החרדים משירות צבאי. המשתתפים צעדו במשך שלושה ימים מבסיס הקליטה והמיון בתל השומר עד לירושלים, והיום צעדו מהר הרצל בפאתי הבירה עד למרכז העיר.

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני אמרה הערב במהלך העצרת בכיכר פאריס כי "המרחק בין ערכי הדמוקרטיה לבין ערכיה של מדינת ישראל הולך ומתרחב. אי אפשר לדבר רק על שמירה, צריך לדבר גם על ערכיה של מדינת ישראל ומה שמחבר בין שני הדברים זה השירות הצבאי". לדבריה, "אנחנו מתחילים כעת במאבק על דמותה של מדינת ישראל ואת המאבק הזה לא מנהלים מהבית".

"אי אפשר כל הזמן לדבר על ישראל כיהודית ודמוקרטית ועל מאבק הקיום שאכן קיים. אנחנו צריכים גם לשמור על הערכים של ישראל. והמאבק על ביטחונה ועל ערכיה של ישראל עובר דרך הבקו"ם. היום כל אזרח בישראל צריך לדעת שגם הדרך לשוויון ותעסוקה עוברת בבקו"ם, הדרך לתרומה לחברה עוברת בבקו"ם, כל מה שאנו רוצים לראות כערכים שלנו עובר דרך שם", אמרה לבני. "לא כמקום טכני ופיזי אלא כמקום שממנו כל צעיר בישראל ילך לתרום בין אם בשירות צבאי, אזרחי או לאומי. וזה לא מעניין אם הוא יהודי, חילוני, חרדי או ערבי. קדימה הגישה אתמול הצעת חוק שקובעת חובת שירות צבאי, אזרחי או לאומי לכל אזרח בישראל ואנחנו הצבענו בעד".

חברה לסיעת קדימה, ח"כ אבי דיכטר, אמר הערב כי "צעדו איתנו אנשים מכל קצוות הארץ, אבל לא צעדנו איתנו חרדים". דיכטר הוסיף כי "אנחנו עם שיש לו צבא, אבל רק חצי מהעם משרת בצבא". ח"כ נינו אבסדזה מקדימה התייחסה לסוגיית הגיור בצבא בשיחה עם "הארץ" ואמרה כי "הגעתי היום בשם ציבור של מיליון איש שמשרתים בצבא וישנם אנשים שטוענים שהם אינם יהודים מספיק".

מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית ומיוזמי אירוע המחאה, אמר הערב ל"הארץ" כי "המסר שלנו הוא לא נגד החברה החרדית, ההיפך. אנחנו רוצים לשלב אותם והשילוב מתחיל בשירות צבאי או אזרחי אחד לכולם". מאחורי האירוע עומדים גם הארגונים: התנועה הקיבוצית, התאחדות הסטודנטים, השמאל הלאומי והפורום לשוויון בנטל.

עם צאת מצעד המחאה מתל השומר לפני שלושה ימים, הגיעו לבסיס הקליטה כ-30 אברכים כדי לקבל פטור משירות צבאי. האברכים זכו למטר קללות מהמפגינים שקראו לעברם "פרזיטים", "נבלות" ו"למה אתם לא מסתדרים בשלשות?".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ