הארץ
מזל מועלם
שירות ""

לשכת מפלגת העבודה התכנסה הערב (חמישי) לראשונה מאז פרישתו של אהוד ברק וארבעה חברי כנסת נוספים לטובת סיעת העצמאות. בפתח הכינוס בבית ברל שבכפר סבא נשמעו קריאות "אהוד הביתה" והבעת שמחה על עזיבתו של ברק.

את הכינוס פתח ח"כ עמיר פרץ, שהודיע לפני שלושה ימים כי הוא ושאר חברי "הרביעייה" - ראלב מג'אדלה, דניאל בן סימון ואיתן כבל - יישארו במפלגת העבודה.

"אני פונה לאלה מהמפלגה החדשה, שאין לי שום סיבה לומר את שמה: אל תישאו את שם בן גוריון ורבין לשווא, אל תעשו זאת, זאת פגיעה בקודש. אתם חיללתם את הקודש של הערכים במדינה הזאת", אמר פרץ, יו"ר המפלגה לשעבר. הוא קרא לכלל הציבור להתפקד למפלגת העבודה ואמר כי "אין לי ספק שכל אחד מכם סולד מהמהלך שנעשה שהוא כולו מבוסס על אינטרסים ברמה הנמוכה ביותר". לדבריו, יש על חברי הסיעה להוכיח ש"כאן היום נוצרה דרך חדשה לפוליטיקה במדינת ישראל, כשאנשים מציבים את השליחות לפני נושאים אישיים, שהנושאים האישיים נמצאים אצל הקבוצה שעזבה כאן את המפלגה, בזה ניצור את ההבדל".

חברי הסיעה, הערב. תצלום: אלון רון

יו"ר הסיעה החדש, ח"כ איתן כבל, פתח את דבריו בברכת "שהחיינו" ואמר כי "נעשה את כל אשר נדרש כדי שהמפלגה הזאת תחזור להיות מפלגה משפיעה בארץ". הוא הוסיף כי "ביום השמח הזה אנו צריכים לדעת כי נכונה לנו עבודה קשה מאוד וכולנו נצטרך לוותר על הרבה. אני מזכיר לכולנו כי אם תקדשו את המאבק על תפקיד היו"ר נמצא את עצמנו שוב במאבק בלתי נגמר". כבל הוסיף כי העבודה היא "תנועה עם עבר מפואר, הווה לוט בערפל ועתיד עוד יותר, אך זה בידיים שלנו".

ח"כ שלי יחימוביץ', תקפה גם היא את המהלך של אהוד ברק ושאר חברי סיעת עצמאות ואמרה: "לא האמנתי שאפשר להגיע לדרגות כאלה של ציניות, של אופורטוניזם, של שחיתות פוליטית. לא היה כדבר הזה במערכת הפוליטית". לדבריה, "מתוך השבר שעבר על המפלגה מזדקקת איזושהי אמת חיונית צרופה - הציבור בישראל, הפוליטיקה הישראלית, החברה הישראלית זקוקים מאוד לאופציה ציונית, חברתית-סוציאלית, דמוקרטית, שפויה, נקייה, מרכזית, ששומרת על שלטון החוק. המקום של כל הערכים האלה היא מפלגת העבודה. אין להם מקום אחר".

"התשובה לאלו שחשבו להכניס לנו הכנסה"

ח"כ בנימין בן אליעזר, שהיה עד לפני ימים אחדים שר התמ"ת, אמר כי "יש לי חלום והוא לחזור לאותו לילה ב-1992 עת היתה לי הזכות להיות ראש מטה ההסברה של יצחק רבין ז"ל. אותו לילה שב-10 בלילה הודיעו 'מהפך', 44 מנדטים למפלגת העבודה". בן אליעזר פנה לקהל ואמר כי "אני בטוח שהרבה שנים לא ראיתם שמונה חברים מושיטים יד ויושבים ביחד. אם נדע למנף את אותה אווירה שהתחילה היום בציבור על ידי הפגנת אחדות ועבודה קשה שלנו, כל החזון אכן יתגשם. "אני מאמין אמונה שלמה שהיום אתם התשובה לאלו שחשבו להכניס לנו הכנסה", הוסיף בן אליעזר.

ח"כ יצחק הרצוג, שעם היוודע דבר הפילוג היה הראשון מבין שרי העבודה שהתפטרו מן הממשלה, אמר הערב כי "זהו רגע מבחן גורלי של המפלגה. ההיסטוריה תשפוט אותנו לגבי הרגע הזה - האם השכלנו לשקם את הבית הזה ולהצעיד אותו לעבר היעד הנכסף או אם הרסנו את יסודותיו ומוטטנו עלינו את הבית. מה שקרה עכשיו זה כמעט נס".

השרים לשעבר. תצלום: אלון רון

בכינוס הסיעה אתמול הוחלט כי לא יבחר יו"ר זמני מבין שמונת חברי הכנסת שנותרו במפלגה. חברי הסיעה הסכימו כי האדם שייבחר יהיה מועמד חיצוני שיוצע על ידי חברי הסיעה ויובא לאישור ועידת המפלגה.

מליאת הכנסת אישרה אמש את המינויים החדשים בממשלה בעקבות ההסכם הקואליציוני עם סיעת העצמאות. שר החקלאות שלום שמחון שודרג לתפקיד שר התמ"ת, ובעקבות הביקורת קיבל לידיו גם את התיק לענייני מיעוטים, אורית נוקד מונתה לשרת החקלאות וסגן שר הביטחון מתן וילנאי מונה לשר במשרד הביטחון האחראי על פיקוד העורף.

סקר "הארץ": יחימוביץ' תכפיל את מספר המנדטים של העבודה

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ