הרשות הפלסטינית: החמאס מוכר בעזה תרופות שקיבל חינם

ממשלת חמאס מאשימה את הרשות הפלסטינית כי הפסיקה להעביר תרופות לרצועה, וגרמה בכך מחסור חמור. ברשות מכחישים: "החמאס הוא שמערים קשיים"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ממשלת חמאס מאשימה את הרשות הפלסטינית כי הפסיקה להעביר תרופות לרצועת עזה. שר הבריאות של החמאס, באסם נעים, אמר כי הרשות חדלה להעביר תרופות לרצועה לפני כשבועיים, וכי בעקבות זאת נוצר מחסור חמור בתרופות. מנגד מאשימים ברשות כי החמאס מסתיר תרופות מהציבור ומחביא אותן במחסנים. לטענתם, תרופות הניתנות לממשלת החמאס חינם - נמכרות לתושבים והכספים מוזרמים לקופת החמאס.

כבר לפני כשבועיים התלונן שר הבריאות של חמאס על מצוקת תרופות בעזה. ואולם יומיים קודם לכן הוא אמר שחמאס השלים את היערכות מערכת הבריאות לעתות חירום, או במלים אחרות - למקרה של פעולה ישראלית נוספת נגד החמאס בעזה. משמעות הדבר היא שבמחסני החמאס יש מספיק תרופות לאוכלוסייה. ובכל זאת, הטענות של החמאס המשיכו להישמע בימים האחרונים וביתר שאת. רק שלשום כינס נעים מסיבת עיתונאים וטען כי הרשות עצרה לחלוטין את העברת התרופות. אלא שמתגובת הרשות הפלסטינית עולה כי החמאס מסתיר כמויות גדולות של תרופות שקיבל מסיוע בינלאומי, ואף מוכר אותן כדי להגדיל את הכנסותיו.

מנכ"ל משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית, עומאר א-נאסר, אמר ל"הארץ" כי הרשות לא הפסיקה להעביר תרופות לעזה, וחמאס הוא זה שמערים מכשולים בפני העברת התרופות. הוא הוסיף כי משרדו יוודא שיועברו לעזה תרופות החסרות במלאי. "הצרה שקשה לנו להבין מה חסר במלאי ומה לא", הסביר.

א-נאסר אומר כי לאחר ההפיכה ברצועת עזה ביוני 2007 התקבלה החלטה מצד יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) לוודא כי לעזה יועברו מים, מזון ותרופות: "מדובר בקו אדום עבורנו". לדבריו, ב-2010 הועברו לעזה תרופות בסך 71 מיליון שקל מקופת הרשות. במקביל, מקבל החמאס כמויות גדולות של תרופות וסיוע רפואי דרך מעבר רפיח, ממדינות ערב ואחרות. ואולם, תרופות אלה לא מגיעות למערכת הבריאות: "ממשלת חמאס לוקחת את התרופות הללו ולא רק שאינה מעבירה אותן למלאי, אלא מוכרת אותן לציבור שאמור לקבל את התרופות חינם. אין לנו מושג לאן הולך הכסף", אמר.

"אנחנו שלחנו רק ביום ראשון שתי משאיות עם תרופות לעזה. ומה עשה חמאס? בתחילת החודש קיבל 12 טונות סיוע בתרופות דרך מעבר רפיח. הוא דיווח רק על ארבעה סוגי תרופות - כלומר, כמה עשרות קילוגרמים מתוך 12,000 ק"ג תרופות. כך קרה גם עם תרומה של 70 טונות תרופות מהאמיר הסעודי טורקי עבד אל עזיז. היכן כל התרופות הללו? אנחנו נשלח תרופות אם נדע שקיים בהן מחסור. אם לא נדע על מחסור שכזה - לא נעשה זאת". את תגובת שר הבריאות של החמאס, באסם נעים, לא ניתן היה להשיג.

בינתיים יכול חמאס לרשום לעצמו הישג משמעותי מבחינה כלכלית: הממשלה ברצועת עזה הפסיקה לקנות סולר מהרשות הפלסטינית ואינה תלויה עוד באספקת הסולר מישראל. מתברר כי חמאס הצליח לוודא כי יקבל סולר המיועד לתחנת הכוח בעזה באופן שוטף, דרך המנהרות ברפיח. בעבר קיבל חמאס, באמצעות הרשות, 150,000 ליטרים של סולר בממוצע ביום מישראל. מדובר בכמות משמעותית שכעת הוא אינו נזקק לה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ