הממשלה מכרה 120 דירות לאלון מורה - ללא מכרז

דירה ב-78 אלף שקל בממוצע

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

משרד השיכון מכר להתנחלות אלון מורה 120 דירות ב-20 בניינים ביישוב, תמורת 78 אלף שקל בממוצע ליחידת דיור. המכירה נעשתה בלא מכרז ובאישורו של שר האוצר, יובל שטייניץ.

במכתב שנשלח ממשרד החשב הכללי באוצר לוועדת הפטור ממכרזים באוצר ב-25 בנובמבר 2010, נכתב כי משרד הבינוי והשיכון בנה את הדירות בשנים 89'-92', בתקופת העלייה המואצת מחבר המדינות.

עקב ליקויים בבנייה וסכסוכים עם הקבלן סירבה החברה המאכלסת לקבל את הדירות לניהולה.

עד לפני עשר שנים עמדו הדירות שוממות. באותו מועד, כך נכתב, "לקח על עצמו היישוב את האחריות לניהול הדירות" ואכלס 80 מהן במשפחות ובתלמידי ישיבה. הדיירים משלמים ליישוב תשלום חודשי של 300 שקלים. צוין כי התשלום משמש לתחזוקה שוטפת ולשיפוץ הדירות לפני אכלוסן.

בעקבות בקשה של ההתנחלות לרכוש את הדירות, הוחלט למכרן במחיר כולל של 9,367,000 שקלים. במכתב נאמר כי המחיר הוא ממוצע של שלוש שומות בלתי תלויות. עוד נכתב כי "לאור העבר, על מנת למנוע הוצאות נוספות למשרד הבינוי והשיכון, וכדי להסיר את אחריותו של המשרד על הדירות, ממליץ החשב לאשר את המכירה בלא מכרז ובאישור שר האוצר". ביום שני שעבר פורסם ברשומות כי ההחלטה אושרה על ידי שר האוצר "בנסיבות מיוחדות".

חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון ממרצ, שהפרטים על העסקה הגיעו לידיעתה, דרשה ממבקר המדינה לבדוק את חוקיות המהלך של משרד השיכון, ולעצור את ההחלטה לאלתר. לדבריה, המחיר שנקבע הוא מגוחך ומתחת לערך השוק. "לא ייתכן שהמדינה תעשה עסקאות סיבוביות של העברת כסף מכיס לכיס על חשבון משלם המסים, לטובת המשך תנופת הבנייה בהתנחלויות".

התנחלות אלון מורה, מהיישובים הראשונים של "גוש אמונים", שוכנת על המורדות הדרומיים של רכס הר כביר, לא הרחק משכם.

ביישוב מתגוררות היום כ-300 משפחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ