מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, יערוך ביום ראשון את השימוע לרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, בפרשת הקרקעות במושב עמיקם. אתמול (חמישי) מסר פרקליטו של גלנט, עו"ד דורי קלגסבלד, את גרסתו בכתב של האלוף בתשובה לשאלות שהופנו אליו בטיוטת דו"ח המבקר. גלנט דוחה את הטענות כי שיקר בפרשה, אומר כי לא היה שום מהלך מתוכנן של מינהל מקרקעי ישראל לספק לו הטבות שלא הגיעו לו ומייחס את הגרסאות הסותרות בפרשה לאי דיוקים ברישום ומחלוקות עובדתיות.

גלנט ופרקליטיו בטוחים שבידיו תשובות טובות לטענות המבקר. לשיטתם, האופן שבו הוצגו הדברים בטיוטת הדו"ח אינו סביר והדברים יובהרו למבקר בשימוע. ככל הידוע, אין בדו"ח המבקר טענה או הוכחות לכך שהתקיים מהלך מחושב שאיפשר לו ליהנות מהטבות חריגות. על פי תשובת גלנט, הוא רכש את הנחלה כשהיה קצין בדרגת סגן-אלוף בשייטת ולכן אין ממש בטענה כאילו קיבל זכויות יתר מתוקף היותו קצין בכיר באותה תקופה.

פרטים נוספים על גרסת גלנט עולים מהצצה בתרשומת שנערכה לשיחתו עם חברי ועדת טירקל למינויים בכירים בשירות המדינה, יום לפני שאישרו את מינויו לרמטכ"ל, בסוף אוגוסט. בפגישה שאל יו"ר הוועדה, שופט העליון בדימוס יעקב טירקל, אם ראוי שאדם שיש רבב בעברו יהיה רמטכ"ל. גלנט השיב כי "תושבים חברו אל כתבים ומתארים לא נכון את המצב", והוסיף כי "מדובר ברוב מהומה על לא מאומה".

גלנט הבהיר כי עבר בהצלחה מבדקי פוליגרף, שבהם נשאל שאלות בתחום טוהר המידות, והוסיף כי חברי ועדות שערכו סיור בשטחים המדוברים "היו מלאי שבחים על שימור וטיפול במקום".

הדיווח השגוי

וכך תיאר גלנט את השתלשלות הפרשה, כפי שתיעדה את דבריו עוזרת מזכיר הוועדה בפגישה, בגוף שלישי: בתחילת שנות ה-90 הא רכש נחלה במושב עמיקם. בזמן חתימת החוזה דובר על נחלה של חמישה דונמים סביב הבית. בשנת 2000 עבר לגור במושב. ב-1997-1998 ערך בירורים לגבי האפשרות לקבל נחלה מורחבת, שאינה צמודה לבית, לצורך עיבוד חקלאי, ונענה כי אדמות המושב כבר חולקו וחרגו מההקצאה של מינהל מקרקעי ישראל (ממ"י) למושב במאות דונמים. גלנט טען כי הוצע לו לפנות למינהל בנושא וציין כי בעוד המושב הקצה לו חמישה דונמים, למינהל מקרקעי ישראל דיווח המושב כי הוקצו לו 35 דונמים.

מזכירת הוועדה ציינה בתרשומת שערכה כי לדברי גלנט, "לאחר פנייה לממ"י נודע לו שהמושב סימן עבורו שטח. בבדיקה שערך גילה שהמושב הקצה לו כשנתיים-שלוש קודם לכן שטח לעיבוד עונתי שהיה בעיקרו אדמת טרשים שאי אפשר לעבד. הוא פנה שוב לממ"י, הוקצו לו 35 דונם אחרים והוא נטע בהם עצי זית". בהערת אגב טרח גלנט לציין כי בנטיעת עצי זית "בעיקר מפסידים כסף".

"אז התברר שהוא חרג ונטע עצי זית מחוץ לשטח שהוקצה לו", נכתב בלקוניות בתרשומת השיחה. לא צוין בה כי מדובר בחריגה של 28 דונמים מהשטח שהוקצה לו לכאורה. גלנט סיפר כי התבקש לעקור את העצים שניטעו בשטח החורג וכי "לאחר שבקשתו שהדבר יישקל שנית נדחתה, הוא עקר כמה מאות עצים ותרם אותם לבסיס גולני על חשבונו". בתרשומת לא צוין כי גלנט עקר את העצים רק כשלוש שנים לאחר שהתבקש לעשות זאת לראשונה.

גלנט ציין כי הוא "מעולם לא ביקש זכות על הקרקע הזאת, ולא ביקש לספח אותה כשטח פרטי שלו", וחזר והדגיש כי השטח הנוסף אינו צמוד לביתו.

על הדרך שנפרצה לביתו, גלנט טען כי מאז שהתמנה לאלוף פיקוד הדרום, "אבטחת אישים דרשה שישנה את נתיב נסיעתו, וסוכם שיאשרו לו ולא לאחרים לנסוע בנתיב זה". לדבריו, "כאשר העניין הגיע לבית המשפט, השופט בא לראות את המקום והתפלא על מה עושים מהומה וביקש להגיע לפשרה". גלנט הוסיף והדגיש כי בנחלתו "אין גדר, אין השתלטות ואין לקיחת קרקע".

הדו"ח שניתן באיחור

רק אחרי הפגישה עם גלנט, קיבלה ועדת טירקל דו"ח שביקשה מהיועמ"ש, שנועד לחוות דעה "על משמעות ההליכים המשפטיים שבהם היה קשור גלנט".

הדו"ח, שנכתב על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מלכיאל בלס, כלל סקירה של ההליכים המשפטיים בהם היה גלנט מעורב. נכתב בו כי "בשני מקרים נדרש האלוף גלנט על ידי רשויות מוסמכות של המדינה להפסיק לעשות שימושים שלא כדין במקרקעין. במקרה אחד שנגע לשימוש בכלי רכב בדרך המיועדת להולכי רגל היה צורך לנקוט הליך שיפוטי כדי לאכוף את איסור השימוש בכלי רכב. במקרה השני, הנוגע לנטיעת עצי זית בשטח של 28 דונם שאינו שלו... חלפו כשלוש שנים מאז מכתב הדרישה הראשון ועד שהועתקו העצים בפועל. במקרה השלישי הנוגע לעבודות גינון שנטען כי ביצע בשטח ציבורי, לא עלה בידינו בשלב זה לברר את העובדות עד תום".

הדו"ח לא כלל שום התייחסות ערכית למשמעות ההליכים כפי שהתבקש היועץ המשפטי לממשלה, והוועדה גם לא עימתה את גלנט עם ממצאיו. יום אחרי הגשתו, מבלי שנדרש להתייחס לנתונים בו, אישרה ועדת טירקל את המינוי. בהחלטתה כתבה כי עיינה בכל המסמכים שהוגשו לעיונה, (המעטים, יש לציין), והחליטה כי "אין בפרשת הקרקעות שנזכרה לעיל כדי לפסול את המינוי מבחינת טוהר המידות".

בימים האחרונים נשמעו קולות אחרים מכיוון ועדת טירקל, שחבריה טענו בכלי התקשורת כי לא הוצגה להם התמונה המלאה. יש לשער שתגובתם עניינה את השר מיכאל איתן, שניסה להסב את תשומת לבם מיד לאחר החלטתם, להליך הבדיקה הקלוקל שערכו, לטענתו.

זמן קצר לאחר החלטת הוועדה כתב איתן ליועמ"ש כי היה "חוסר התאמה בולט" בין מסקנת הוועדה לבין ממצאי וינשטיין. במכתבו טען ש"הצגת העובדות המסולפת של גלנט בפני הוועדה נגועה בחוסר תום לב", והאשים את הוועדה כי "לא מילאה את חובתה הבסיסית לבדוק באופן יסודי את החשדות".

תלונתו התקבלה אצל חברי ועדת טירקל באפס סובלנות: "יש טעם לפגם בכך שחבר הממשלה פונה ליועץ המשפטי לממשלה נגד החלטת הממשלה", כתב טירקל בתגובה, "כחבר הממשלה יתכבד השר מיכאל איתן ויפנה לממשלה את טענותיו". למען הסר ספק הוסיף טירקל כי "אין במכתבים אלה דבר וחצי דבר המצדיקים דיון מחדש בנושא זה".

חבריו של יואב גלנט במושב: "זה סכסוך קטנוני שנופח"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ