עמוס הראל
עמוס הראל

הג'יפ של תת-אלוף (במיל') ארז צוקרמן שועט בין הגבעות של עמיקם. שלושת המושבניקים הוותיקים שבמושב האחורי נאחזים בחשש מסוים במשענות הכיסאות שלפניהם. "ארז, אתה עוד תהרוס ככה את האוטו", הם נוזפים בו. צוקרמן שכח לחגור את חגורת הבטיחות והג'יפ משדר מדי כמה שניות אות אזהרה אלקטרוני שעולה על עצביהם של הנוסעים. אבל מפקד הקומנדו הימי לשעבר, ששמיעתו ניזוקה בזמן שירותו הצבאי, נראה כמי שאינו מודע לכך.

מטע הזיתים של הרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, נמצא סמוך לראש הגבעה שממערב לכביש 6. חוות דעתם של הוותיקים על כישוריו של גלנט כחקלאי חובב שקולה בערך לדעתם על צוקרמן כנהג זהיר. דוד קומבליס, אבי שוורצברגר ושאול סולומון כיהנו כולם כיושבי ראש ומזכירים של הוועד והאגודה של המושב. "זו אדמת טרשים, זיבורית, אף אחד לא התעסק אתה", מפטיר קומבליס. "תסתכל על העצים האלה", מצביע סולומון. "זה נראה לך כמו עץ זית שמביא פירות? הוא בקושי גבה אחרי כמה שנים. מהאדמה הזו אין סיכוי שייצא משהו". שוורצברגר מסביר ש"זו לא פרנסה. הרי אין כאן תוצרת חקלאית וגם לא רווחי נדל"ן, כי הכל אדמה חכורה מהמינהל".

"השיקול לא ענייני"

מחנה גלנט בעמיקם רועש ורוגש. צוקרמן, שמתרחק מהתקשורת מאז פרש מהצבא לאחר תפקודו השנוי במחלוקת כמפקד אוגדה במלחמת לבנון השנייה, החליט לפתוח הפעם את הפה. הוא משוכנע שגלנט, מפקדו וחברו מהשייטת, מותקף משיקולים לא ענייניים, שכל מטרתם סיכול מינויו לרמטכ"ל.

המרואיינים האחרים התיידדו עם גלנט במשך השנים. אחרי ההחלטה באוגוסט על מינויו לרמטכ"ל ובעקבות ההודאה של סגן-אלוף (במיל') בועז הרפז, מקורבו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, בזיוף "מסמך גלנט" חשו הקלה וגאווה גדולה. עכשיו הם מופתעים מכך שהמכשול החדש למינוי צץ דווקא מבית, בשל מחלוקות ישנות על קרקעות שחזרו למרכז הבמה, ומטילות צל על המינוי וספקות לגבי התנהלותו האישית של המיועד.

זו, כמובן, עמדת תומכי גלנט בעמיקם. גלנט עצמו, בהמשך ישיר להתעלמותו התמוהה משהו מהתחקיר ב"מעריב", שומר על דממת אלחוט. גישת הצד היריב תוארה בהרחבה בעיתונות ובזמן המסך שקיבלו השבוע פרקליטי התנועה הירוקה. ביקור של כמה שעות אתמול במושב המסוכסך אינו מאפשר הכרעה בשאלה מי צודק בוויכוח. הוא כן מלמד שבפרשה הזו יש שני צדדים, לא רק "אלוף שקרן" מול "שכנים זועמים", ושחברי המושב נחלקים בלהט בין המחנות הנצים. ההכרעה הסופית תיפול במשולש שבין מבקר המדינה, היועץ המשפטי לממשלה ושופטי בג"ץ.

האשמה על צוקרמן

לאורך כל שעות הצהריים חגו מסוקים ומטוסים קלים בשמי עמיקם, מנסים לשחזר את תצלום האוויר שהופיע על שער "הארץ" באותו בוקר ובו נחלת גלנט במלוא הדרה. בתקשורת האלקטרונית נשמעות השוואות בלתי מחמיאות לחוות השקמים של אריאל שרון, שגלנט, אשר שימש מזכירו הצבאי, ראה בו מעין אב רוחני. בין בתי עמיקם מסתובבים גם צוותי צילום קרקעיים. קלודין גלנט מטלפנת לצוקרמן, נסערת משהו מהמעקב האווירי על ביתה. צוקרמן מתבדח שבסוף מישהו עוד ינסה להוריד מסוק עם רובה ציד.

ארז צוקרמן, במידת מה, הוא האחראי לפרשת גלנט הנוכחית. ב-1991, כסגן צעיר בשייטת, רכש נחלה במושב ברמות מנשה. כמה שנים מאוחר יותר שכנע את גלנט, מפקדו מהשייטת, לקנות נחלה בסמוך. עכשיו עלולים הבית הזה, השטחים שלצדו והחלקה שעל הגבעה לטרפד את כניסת גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, ב-14 בפברואר.

פרשת הקרקעות, לטענת צוקרמן וחבריו, היא "קומקום שנופח לממדים של קטר", לא יותר מ"סכסוך קטנוני". על פי התיאור שלהם, זה סיפור מושבניקי טיפוסי: סכסוך שכנים שנובע מאי הסדר שנולד במפגש בין מושב קטן לביורוקרטיה המסובכת של מינהל מקרקעי ישראל. כל זה לובה בקנאה פרובינציאלית ובשנאה שתפחה בשל מעמדו הבכיר של גלנט.

לפי צוקרמן, את הסיפור צריך להתחיל בכלל ברפת שבבעלות חבר קרוב שלו ושל גלנט, הבוקר גורי רוזן. הרפת מוקמה בשכנות לבתי ההרחבה במושב ובמקום פרץ סכסוך שכנים, עתיר תביעות הדדיות. השכנים טענו כנגד מטרדי הריח והאבק מהרפת והתלוננו שרוזן זכה באישורים שלא כדין. גלנט וצוקרמן התגייסו לסייע לחברם הבוקר. "היה מישהו שאמר לי במפורש: נתנקם בך וביואב כי תמכתם בגורי", אומר צוקרמן.

כמה תושבים הגישו עתירה לבג"ץ, על רקע אי טיפול בעבירות בנייה שביצעו לטענתם שני הקצינים הבכירים. "ניצחנו בבג"ץ, קיבלנו הוצאות משפט ותרמנו אותן. הייתי משוכנע שהעניין נגמר בזה".

בעיר לא מבינים

אבי שוורצברגר טוען שהמחלוקת נובעת מאופי המושבים. "זה עניין ביורוקרטי מעיקרו, אבל אני רגיל שבמושב פותרים בעיות בדרך אחרת. מקסימום הולכים להנהלה או לרשם האגודות, לא לבג"ץ ולתקשורת. כשאדם חי בקובייה של 100 מטר בעיר ושומע שיואב כאילו סיפח 350 מ"ר הוא מתפלץ וחושב שיש כאן שוד קרקעות. אבל גם לי יש ויכוח עם השכן על 400 מ"ר. אין לנו בסיס נתונים אחיד. בזמנו נחלות שורטטו על מפה בעיפרון, לא במכשירי ניווט לווייני".

קומבליס מציג את גרסתו לפרשת 35 הדונמים, שעליהם נטע גלנט את הזיתים. "כשיואב קנה כאן נחלה, האגודה הקצתה לשלוש משפחות, ובהן גלנט, נחלות של חמישה דונמים. במינהל סירבו, כי לחקלאים כאן יש נחלות של עשרות דונמים ולא רצו לפגוע בשוויון. במינהל יודעים שבעמיקם יש יותר קרקע מעובדת ממה שמוגדר לאנשים בנחלות. הרבה חקלאים נטשו ואחרים עיבדו במקומם את השדות שהתפנו, כי הגישה היתה שמעבדים כל דונם. ראו בזה אינטרס לאומי והסוכנות עודדה זאת.

"בתוך הנחלות החקלאיות היה שטח קטן יותר, שהמינהל טוען שאינו שייך ליישוב. אנחנו התייחסנו לזה כשטח של האגודה. העובדה היא שהסוכנות הכשירה את השטח הזה. היא לא היתה עושה זאת אלמלא ידעו שהשטח שייך לעמיקם. מתוך השטח הזה, יואב קיבל 35 דונם".

שוורצברגר מוסיף: "יואב לא היה עולה על השטח בלי הסכמת האגודה. אין דבר כזה. האגודה חתמה על המפות והקצתה לשלוש המשפחות את השטח". לטענתו, רק גלנט ניצל את השטח לנטיעות ולכן רק סביב הקרקע שלו התפתח ויכוח (התנועה הירוקה, בעתירתה, מציגה התגלגלות עניינים שונה בתכלית - ע"ה).

מעבר ל-35 הדונמים, נטע גלנט עצי זית על עוד 28 דונמים צמודים להם, לדבריו בשוגג. ההסברים של המושבניקים פרוזאיים למדי. "יואב לא בדיוק מתעסק עם חקלאות", אומר שוורצברגר. "הוא לקח פועל, מחמוד מג'יסר א-זרקא, ואמר לו לחפור ברווחים מסוימים. מחמוד נטע ברווח אחר. נשאר עודף עצים והוא נטע בשטח הצמוד". סולומון: "הוא הבין שהיתה טעות. המינהל דרש ויואב עקר את העצים. הוא תרם אותם לבסיס גולני. היתה שנת שמיטה, אז לקח זמן עד שהם הסכימו לקבל את העצים".

"כולם חורגים"

בנסיעה נמרצת בין כבישי המושב, הארבעה מצביעים על שטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פ), שגם בהם נטעו תושבים עצי פרי. ליד בתי כמה ממתנגדי גלנט הם מאתרים חריגות שונות. ההבדל הוא בכך שהשטח שליד בית גלנט גדול יותר ושהעבודות בו נראות מקיפות יותר. "כולם נוהגים כך", הם טוענים בתוקף. "האלטרנטיבה היא שבשטח הפתוח יהיו קוצים ודרדרים".

למעט אחד, תומכי גלנט אומרים שלא דיברו עם הבודקים מטעם מבקר המדינה או עם השר מיכאל איתן, שממצאי תחקיר עצמאי שערך בפרשה הביאו אותו להתנגד למינוי גלנט לרמטכ"ל. המחנה השני, הם אומרים, העביר את נימוקיו בהרחבה.

חבריו של גלנט במושב נסערים. "יש כאן מעשה נבלה", אומר שוורצברגר. "זה סיפור זניח. הריב על הרפת של רוזן הוא הקטליזטור לניפוח הטענות נגד יואב. מקומם אותי שמנסים לחסל אותו. הייתי מג"ד במילואים, שלושת הבנים שלי קצינים קרביים. אני ארגיש יותר בטוח כשהוא יהיה רמטכ"ל שלהם".

"יואב סופג לא בצדק", אומר צוקרמן, "אבל הוא יודע שלפעמים גם התקפות מתחת לחגורה הן חלק מהסיפור. אני מוטרד מזה שהמשפחה שלו סובלת. זו משפחה ערכית. הבן שלו קצין בשייטת, הבת שלו לוחמת. ההתלהמות הזו צורמת, כשעושים מאיש כזה שקרן וגזלן".

אז מדוע הוא לא מגיב?

"הוא איש צבא. הוא לא צריך להתבכיין. יואב לא מוכן שנציג אותו כקורבן. אני ראיתי אותו תחת אש, במצבים קשים. הוא איש קשוח בצורה בלתי רגילה. הוא לא מתכוון לוותר. אנשים אחרים, אילו נקלעו למצב שבו מעמידים אותו, היו מתבכיינים כמו ילדות קטנות".

אריה טנדט, גם הוא מוותיקי המושב, מוסיף: "אנחנו אוהבים לשחוט את המנהיגים שלנו. ככה זה עם העם שלנו, מלחמת יהודים".

כמה משפחות שותפות, לדעתם, לטענות נגד גלנט? "אולי שמונה, ויש כאן 280". "יש לי תחושה שכוחות גדולים חברו למהלך הזה", אומר שוורצברגר. "זה בדיוק כמו שניסו לעשות במסמך גלנט. מנסים להרוס קריירה של אדם רב זכויות".

"וגם למוטט תהליך דמוקרטי, אל תשכח", מוסיף צוקרמן.

תשובת האלוף גלנט למבקר המדינה: במינהל לא ניסו לספק לי הטבות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ