פלסטינים יכולים לעבוד בישראל בקטיף תותים מגיל 28, בפרדס מגיל 35

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

פלסטיני שמעוניין לעבוד בקטיף תותים בישראל צריך להיות בן 28 ומעלה, אך כדי לעבוד בפרדס עליו להיות בן 35 ומעלה - כך עולה מהקריטריונים שנקבעו לקבלת אשרת עבודה בישראל והגיעו לידי "הארץ". הקריטריונים להבחנה בין הפועלים אינם ברורים, ובמשרד מתאם הפעולות בשטחים מסרבים למסור מידע באשר לשיקולים שעומדים מאחוריהם.

בשנים האחרונות חלה עלייה במכסת הפלסטינים המורשים להיכנס לעבוד בישראל, והיא עומדת על 32 אלף פועלים ביום. עם זאת, מדובר במכסה שאינה תמיד מתממשת בפועל. פועל המבקש לעבוד בישראל צריך למצוא קודם לכן מעסיק ישראלי שיגיש בקשה מטעמו.

על פי קריטריונים שקבע ב-2010 שר הביטחון, אהוד ברק, ושהגיעו לידי עמותת "גישה", עולה כי 19,500 פלסטינים מורשים להיכנס לישראל לעבודה בבניין. כדי לקבל את האשרה על הפועל להיות בן 35 ומעלה, נשוי ואב לילדים. בענפי התעשייה והשירותים מורשים להיכנס 2,250 פלסטינים; 1,750 מורשים לעבוד בחקלאות ו-3,000 מורשים לעבוד בפרדסים ומטעים. גם בתחומים אלה, כדי לקבל את אשרת העבודה, על העובד להיות בן 35 ומעלה, נשוי עם ילדים. לעומת זאת, כדי לעבוד בקטיף הדרים ובקטיף תותים, יכול פלסטיני להיות בן 28, נשוי עם ילדים.

לא ברור מרשימת הקריטריונים, מדוע פלסטיני בן 30 יכול לקטוף תותים, אך אינו מורשה להשקות מטעים. כדי לעבוד במלונאות במזרח ירושלים צריך פלסטיני להיות בן 25, והוא יכול להיות רווק. כדי לעבוד באזור התעשייה עטרות עליו להיות בן 21 ומעלה.

עמותת "גישה" הגישה השבוע עתירה מנהלית, ובה היא דורשת, לפי חוק חופש המידע, לקבל מידע על עבודת פלסטינים בישראל. במשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסרבים למסור את המידע. בין היתר, מבקשים העותרים לדעת מה מספר ההיתרים שניתנים ומה השיקולים לקביעת המכסות.

בעמותה אמרו כי "מדינה שאינה יודעת כמה היתרים קיימים ומהם הקריטריונים להשגתם, אינה יכולה להגן על הביטחון, למנוע שחיתות, ולקיים את חובותיה לתושבי הגדה המבקשים להתפרנס בכבוד". מלשכת שר הביטחון: "הקריטריונים נקבעים בכפוף לשיקולים ביטחוניים של גורמי מערכת הביטחון ובהתאם להערכת המצב העדכנית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ